Yazılım Proje Fikirleri: 10 Proje Önerisi

Yazılım geliştirme projeleri, yazılım mühendisinin veya yazılım geliştiricisinin kariyer grafiğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yazılım geliştirmede gerekli bilgi ve becerileri edindikten sonra, bu bilgi ve uzmanlığı test etmeniz gerekmektedir.

Bu nedenle yazılım geliştiriciler resmi eğitimlerini tamamladıktan hemen sonra yazılım geliştirme projelerine kolayca başlarlar. Günümüz şartlarında yazılım geliştirme alanında gelecek vaat eden bir işe girmek istiyorsanız birkaç yazılım geliştirme projeniz olmalıdır.

Nitekim, yazılım geliştirme iş rolleri için yapılan görüşmeler sırasında neredeyse tüm potansiyel işverenler size herhangi bir benzersiz programlama projesi fikriniz olup olmadığını ve herhangi bir gerçek dünya geliştirme projesinde çalışıp çalışmadığınızı soracaktır.

Yazılım proje fikirleri sunma düşüncemiz buradan kaynaklanmaktadır. Sizinle birkaç yazılım projesini bir araya getirmeyi düşündük. Böylece programlama ve yazılım becerilerinizi geliştirmek için mükemmel olan projeler üzerinde çalışabilirsiniz.

1. Android Görev İzleme

Bu proje, yoğun modern yaşamın günlük faaliyetlerinin izlenmesini basitleştirmek için özel olarak tasarlanmış bir proje olacaktır. Günlük hayatta çok meşgul olduğumuz için günlük etkinliklerimizi, toplantılarımızı ve randevularımızı takip etmek imkansız hale gelmektedir.

Bu sorunu çözmek için Android cihazlarda kullanılmak üzere bir haftalık görev uyarı sistemi geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Böylece kullanıcılara günlük olarak yapılması gereken tüm görevleri hatırlatan bir yapay zeka tarafından desteklenen bir hatırlatma uygulaması olacaktır.

2. Ürünler İçin Duygu Analizi

Bu proje, ürün derecelendirme için bir duygu analizi sistemi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bir e-ticaret web uygulamasıdır. Bu duyarlılık analizi sisteminin temel amacı, müşterilerin geri bildirim ve yorumlardaki gizli duygularını anlamak ve ürün derecelendirme modellerini analiz etmektir.

Kayıtlı müşteriler ürünleri, ürün özelliklerini görüntülemek ve farklı ürünler hakkında yorum yapmak için bu uygulamayı kullandığında duygu analizi sistemi çeşitli kullanıcıların yorumlarını analiz edecek ve ürünleri buna uygun olarak sıralayacaktır.

3. Çalışan Yönetim Sistemi

Genellikle, büyük şirketler ve kuruluşların altında çalışan geniş bir insan kaynakları ordusu vardır. Yönetilmesi gereken önemli sayıda insan çalışanının olduğu bu tür senaryolarda, insan kaynaklarının faaliyetlerini verimli bir şekilde denetlemek ve yönetmek zorlaşmaktadır.

Bu proje, bir şirketin insan kaynakları ile ilgili tüm bilgileri birleştiren bir çalışan yönetim sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Yönetici ve çalışan olmak üzere iki ana bileşen vardır. Yönetici şirket bilgilerinden, izin yönetiminden ve maaş bordrosundan sorumludur.

Diğer taraftan yöneticinin çalışan ayrıntılarını ekleyip değiştirebilmesi söz konusudur. Aynı şekilde, çalışanlar sistemi izin durumlarını kontrol etmek, maaş ayrıntılarını, yıllık tatil listesini görüntülemek ve şikayetlerini dile getirmek veya istifa etmek için bu sistemi kullanabilirler.

4. Hava Tahmini Sistemi

Hava tahmin sistemleri, belirli bir zamanda belirli bir konumun hava koşulları hakkında doğru tahminleri yapmak için bilim ve teknolojinin bir kombinasyonunu kullanır. Hava tahmini sistemleri, basınç, sıcaklık, nem, rüzgar hızı vb. gibi birden çok parametreye göre tahminde bulunurlar.

Bu hava tahmini projesi bir web uygulaması olacaktır. Kullanıcıların kendi kullanıcı kimliği ve şifresi ile giriş yapabildikleri bir kontrol paneli olmalıdır. Bu hava durumu tahmini uygulaması, yalnızca konumu girdiğiniz geleneksel hava durumu tahmin sistemlerinden farklı olmalıdır.

5. Android Yerel Bilet Sistemi

Bu projede, yerel trenler, uçaklar ve otobüsler gibi ulaşım araçları için bir biletleme uygulaması geliştireceksiniz. Kullanıcılar yerel ulaşım araçları için bilet rezervasyonu yapmak ve çevrimiçi rezervasyon makbuzları almak için uygulamaları kullanabilirler.

Uygulama yönetici hesabı ve kullanıcı hesabı olmak üzere iki hesaptan oluşur. Yönetici hesabını kullanarak, kullanıcının bakiyesi doldurabilir ve bir kullanıcının işlenmiş tüm biletlerini görüntülenebilir. Kullanıcılar uygulamaya giriş yaptıklarında rezervasyon formlarını doldurmalıdırlar.

6. Varış Durumu Kontrol Sistemi

Bu proje kullanıcıların otobüs veya metro gibi ulaşım araçlarının belirli bir durağa varış saati hakkında ilgili bilgileri elde etmelerini sağlayan bir kontrol sistemidir. Sistem, bir ulaşım aracının duraktan ayrılış zamanını takip edebilir ve bu bilgiyi gelecek istasyonlara iletebilir.

Sistem, bir trenin belirli bir duraktan kalkmasında bir gecikme tespit ederse, bilgiyi sonraki duraklara aktarır. Bu proje, birden çok abone olan istemci uygulamasına gerçek zamanlı ulaşım programı olayları sunacağı için son derece kullanışlıdır.

7. Android Hasta Takibi

Bu proje, hasta verilerini görüntülemek ve yönetmek için bir Android uygulamasının geliştirilmesini içerir. Uygulama, doktorların hastaların tıbbi geçmişini görmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Doktorlar ayrıca hastalarının en son tıbbi verilerini girerek sistemi güncelleyebilirler.

Bu uygulama herhangi bir Android cihaza yüklenebilir. Doktorlar uygulamada Android akıllı telefonlarından oturum açabilirler. Diğer şeylerin yanı sıra hasta adı, hastalık geçmişi, uygulanan ilaç, varış tarihi ve konsültasyon gibi hastalar hakkında bilgileri girebilirler.

8. Fikir Madenciliği

Bu web uygulaması, iyileştirilmiş karar verme ve müşteri deneyimini geliştirmek için fikir madenciliği metodolojisini kullanır. Uygulama sosyal ağlarda farklı kullanıcılar hakkındaki yorumları ve geri bildirimleri toplayarak analiz eder ve bunları olumlu veya olumsuz olarak sınıflandırır.

Duygu analizi sistemine benzer şekilde, bu uygulama pozitiflik veya negatiflik ağırlıklı duygu temelli anahtar kelimeler içeren bir veri tabanına sahiptir Böylece kullanıcı yorumlarından çıkarılan anahtar kelimeleri veri kümesi olarak depolanan anahtar kelimelere göre analiz eder.

9. Veri Sızıntısı Tespit Sistemi

Veri sızıntısı tespit sistemlerinin birincil görevi veri sızıntısını tespit etmek ve bunun için kaynakları keşfetmektir. Bir kuruluşun hassas verileri sızdırılırsa, yetkisiz cihazlara giden yol bulunabilecektir. Bu nedenle, veri sızıntısının kaynağının izini sürmek çok önemlidir.

Bu proje, yalnızca gelişmiş bir veri sızıntısı tespit sistemi tasarlamaya odaklanmaktadır. Buradaki temel öneri, verileri aracılara göre depolayarak veri sızıntılarını belirlemektir. Çeşitli temsilciler arasında bir veri tahsis stratejisinden yararlanarak olası yetkisiz sızıntı kaynakları izlenebilecektir.

Stratejinin bir parçası olarak, kullanıcı verisi alıcılar aracılığıyla diğer kullanıcılara aktarılabilir. Bunlar, kimliğe dayalı tespit edilemeyen değişikliklerle verilerin tahsis edildiği aracılardır. Veri sızıntısı tespit sistemi, sızan verilerin kaynağını hemen belirlemek için bunları kullanır.

10. Yapay Zeka Alışveriş Sistemi

Yapay zeka çok kullanıcılı alışveriş sistemi daha çok bir öneri motoru gibi bir alışveriş asistanıdır. Öncelikle sistem geniş bir ürün yelpazesinin detayları ile beslenir Bir kullanıcı belirli bir ürün aradığında sistem girilen anahtar kelimeyle eşleşen en alakalı öğelere göre en uygun sonucu verir.

Sistem, kullanıcının arma modellerini incelemek üzere tasarlanır. Önceki arama ve satın alma geçmişine dayandığı için aynı zamanda aranan öğeyle yakın eşleşen bir öğe listesinin oluşturulma imkanını da sunacaktır. Bu açıdan yapay zekanın etkili bir biçimde çalışması önemlidir.

Yapay zeka alışveriş sisteminde kullanıcıların kullanıcı adı ve şifre kullanmasına izin verilir. Oturum açtıktan sonra, kullanıcılar çevrimiçi olarak ürün arayabilir, özel aramalar yapabilir, ürünleri alışveriş sepetine ekleyebilir ve tercih edilen ödeme seçeneğini seçebilirler.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap