xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür?

Öncelikle xinput1_3.dll dosyasının ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Bu dosya bilgisayar üzerinde grafiksel işlem yaparken ihtiyaç duyduğunuz sayısız dosyadan birisidir. Dosyanın bozuk olması açmaya çalıştığınız bazı programların açılmaması anlamına gelecektir.

Bilgisayarınıza hevesle yeni bir oyun yüklediniz, çalıştırmayı denediniz ve karşınıza "xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor" hatasıyla karşı karşıya kaldınız. Endişelenmeyin, çeşitli adımlarla bu xinput1_3.dll hatasına çözüm bulabileceksiniz.

xinput1_3.dll nedir?

xinput1_3.dll, DirectX paketinde yer alan bir dosyadır. Bu dosya, DirectX kütüphanesini kullanan tüm oyunların yükleme dosyasında yer alır. Çünkü bilgisayar oyunları oyun kolları ile oynanabilmesi için bu dosyaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Dosya yalnızca bu işe yaramaz. Aynı zamanda kontrolcü arayüzü içerisinde yer alan bir takım fonksiyonları barındırır. Bu nedenle oyun kolu ile oynanması gerekmeyen oyunların bile çalışması için bilgisayarınızda xinput1_3.dll dosyasının yüklü olması gerekmektedir.

1. DirectX'in en güncel sürümünü kurmalısınız

Öncelikle ilk yapmanız gereken DirectX'in en güncel sürümünü kullanmaktır. Bunun için https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35 adresini ziyaret etmelisiniz. Daha sonra Download tuşuna basarak dosyayı indirmelisiniz.

Dosyanın yükleme işlemini gerçekleştirmeye çalışırken Bing Bar gibi ek yazılımları yüklememeye özen göstermek isteyebilirsiniz. Bunun için "FREE Bing" başlıklı pencerede "Install the Bing Bar" seçimini kaldırmayı ihmal etmemelisiniz.

DirectX son sürümü yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin. Genel olarak DirectX paketi içerisinde yer alan bir dosyanın eksikliğinden kaynaklanan bir hatayı bu şekilde ortadan kaldırmış olacaksınız.

2. Oyunu yeniden yüklemelisiniz

Bir şekilde xinput1_3.dll hatası almaya devam ediyorsanız bir sonraki adımınız ilgili oyunu kaldırıp yeniden yüklemek olmalıdır. Bu adım basit gibi görünse bile bazı kullanıcıların kafasını karıştırabilmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Sol alt tarafta yer alan Başlat menüsünün yanında bulunan arama yerine "Denetim Masası" yazmalısınız. Ardından çıkan uygulamayı çalıştırmalısınız.
  2. Denetim Masası içerisinde "Programlar" ardından "Programlar ve Özellikler" kısmına giriş yapmalısınız. Karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan programlar çıkacaktır.
  3. Sorun çıkaran oyunu bilgisayarınızdan kaldırmalısınız ve bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Oyunu tekrar yüklemeye çalışırken DirectX sürümüyle ilgili bir ibare görüyorsanız buna tik işareti atmayı ihmal etmemelisiniz. Böylece oyunun çalışması için gerekli olan DirectX sürümünü başarılı bir şekilde yüklemiş olacak ve söz konusu xinput1_3.dll hatasını ortadan kaldırmış olacaksınız.

3. Ekran kartı sürücüsünü güncellemelisiniz

Bir şekilde xinput1_3.dll hatası almaya devam ediyorsanız ve bu hatadan kurtulmak istiyorsanız ekran kartı sürücülerinizi güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için ekran kartı üreticinizin internet sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

  • NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız https://www.nvidia.com.tr/drivers adresini ziyaret etmeli ve ekran kartınızı bularak güncelleme yapmalısınız.
  • AMD ekran kartı kullanıyorsanız https://www.amd.com/en/support adresini ziyaret etmeli ve ekran kartınızı bularak güncelleme yapmalısınız.
  • Intel dahili grafik işlemcisi kullanıyorsanız https://downloadcenter.intel.com/product/80939/Graphics adresini ziyaret etmeli ve "Get Started" butonuna tıklayarak otomatik güncelleme yapmalısınız.

4. xinput1_3.dll dosyasını indirmelisiniz

Bu denemeniz gereken son adım olmalıdır. Sistem dosyalarında doğrudan değişiklik yapmanızı pek önermiyoruz ancak oyunu çalıştırmak için önceki çözümlerin herhangi birisi işe yaramadıysa bu çözümü deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken temiz bir dosya bulup mevcut olanla değiştirmektir.

  • Öncelikle https://tr.dll-files.com/xinput1_3.dll.html adresini ziyaret etmelisiniz.
  • Ardından doğru dosya sürümünü (32-bit veya 64-bit) bulmalısınız.
  • Dosyanın sağında yer alan İndir butonuna basmalısınız.
  • İnen arşiv dosyasını açmalısınız. Daha sonra xinput1_3.dll dosyasını SysWoW64 klasörüne atmalısınız. Benzer şekilde aynı dosyayı System32 klasörüne atmalısınız.

Sistem dosyaları üzerinde bu dosyalar hariç herhangi bir dosyaya müdahale etmemelisiniz. Bu dosyayı değiştirmek söz konusu hatanın çözülmesine yardımcı olabilecektir. Böylece "xinput1_3.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlamıyor" benzeri bir hatayı ortadan kaldırmış olacaksınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap