Xiaomi'ye ABD'den İyi Haber

Xiaomi'ye ABD'den iyi haber geldi. ABD'de yasaklı şirketler listesinde bulunan Çin merkezli şirket, kara listeden kurtuluyor. Mahkeme kararına göre taraflar, davaya konu olan anlaşmazlıkların ikili ilişkiler ile çözüleceğini konusunda anlaştı.

ABD Savunma Bakanlığı, mahkeme kararını göz önüne alarak Çinli teknoloji devi Xiaomi'yi yasaklı şirketler listesinden çıkaracak. Bu kararın ardından Xiaomi, ABD'de üretim ve satış yapabilecek. Mahkeme tutanaklarına göre taraflar davaya konu olan sorunları çözmek için anlaşma kararı aldı.

Konu ile ilgili Xiaomi tarafından henüz bir bilgilendirme yapılmadı ancak Reuters'in haberine göre Washington ve Xiaomi arasında yaşanan kriz tatlıya bağlandı. Bu yıl başında ABD Başkan Donald Trump ve yönetimi Xiaomi'yi Çin ordusu ile bağlantılı olduğu gerekçesi ile kara listeye almış, şirketin ABD'de yatırım yapmasını engellemişti. Bu iddiaların ardından açıklama yapan Xiaomi, Çin ordusu ile bağlantılı oldukları iddialarını kabul etmemiş ve şirketin kara listeye eklenmesinin 'anayasaya aykırı' olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump döneminde alınan kara liste kararı, Joe Biden'ın başkanlık koltuğuna geçmesi ile birlikte geçtiğimiz Mart ayında mahkeme kararı ile askıya alınmıştı. ABD ve Xiaomi arasındaki anlaşma haberleri ortaya çıktığından bu yana Hong Kong borsasında işlem gören Xiaomi hisseleri %6'dan fazla yükseliş gösterdi. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap