Xiaomi, Oyuncular İçin RAMDISK Teknolojisini Tanıttı

Akıllı telefonlardaki oyun performansını bir süreliğine iki katına çıkaracak olan Xiaomi firmasının RAMDISK teknolojisi resmen duyuruldu. RAMDISK adı verilen yeni teknoloji oyunculara ne kadar ve ne gibi avantajlar sağlayacak merak ediliyor.

Günümüzde 8 GB olan RAM kapasitesi mobil cihazlar için standart hale geldi diyebiliriz. 16 GB RAM kapasiteli akıllı telefonlara sık sık rastlamaya başladık. Xiaomi firması akıllı telefonlardaki RAM’lerin depolama alanı olarak kullanmaya RAMDISK teknoloji ile ulaşmaya çalışıyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse düşük depolama kapasitesine sahip olan RAM’ler yüksek depolama kapasitesine sahip olan depolama alanlarından daha yüksek performans gösterirler. RAMDISK teknolojisi ile RAM’deki yüksek performans depolama işlemi için kullanılabiliyor. Xiaomi Mi 10 Ultra cihazında kullanıma sunulan RAMDISK teknolojisini Game Center bölümündeki hızlı kurulum sekmesine tıklayıp Oyun Deneme butonuna tıklayarak modu aktif ettiğinizde Peace Elite, Glory of the King gibi oyunları cihazınızın RAM’ine kurup oynayabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Aslında ‘’Oyun Deneme’’ butonunun büyük bir sırrı var. Bilindiği üzere RAM’deki veriler kalıcı değildir, cihazınızın gücü bittiğinde veya herhangi bir sebepten kapandığı takdirde yaptığınız işlem silinip gider. RAMDISK uygulaması oyunları RAM’e yüklemeye olanak sağlayarak oyunları ‘’denemenize’’ yardımcı oluyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap