Biden Yönetimi, Xiaomi'nin Ticaret Yasağını Kaldırmayı Kabul Etti

ABD, Trump yönetimi tarafından verilen ve Trump'un ifadesiyle "Komünist Çin Askeri Şirketini” kara listeye alma emrini bir kenara bırakma konusunda Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi ile anlaşmaya vardı. Trump'ın emri, Amerikan şirketlerinin Xiaomi'ye ve ordu tarafından sahip olunduğu veya kontrol edildiğini iddia ettiği diğer Çinli şirketlere yatırım yapmalarını engellemeyi amaçlıyordu.

Olaydan kısa bir süre sonra Xiaomi, şirkete ABD hükümetine dava açtı. Bölge yargıcı, yürürlüğe konmadan önce emre karşı ön tedbir kararı çıkararak, bu emri "keyfi" olarak nitelendirdi.

ABD mahkemelerine yapılan bir başvuruya göre, Savunma Bakanlığı, Xiaomi'nin Komünist Çin Askeri Şirketi olarak adlandırılmasının kaldırılmasına yönelik son bir kararın "uygun olacağı" konusunda anlaştı. Şimdi her iki taraf da davayı "tartışmaya gerek kalmadan" çözmeyi planlıyor. Ayrıca hala belirli şartlar üzerinde müzakere ediyorlar ve 20 Mayıs'tan önce ayrı bir ortak teklif sunmaları bekleniyor.

ABD, Xiaomi'yi kara listeye almaktan vazgeçmeyi kabul etmiş olsa da, Çin üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi bekleniyor. Bloomberg tarafından belirtildiği gibi, Biden yönetimi geçtiğimiz günlerde 2019'da yayınlanan bir yürütme emrini uzatarak Amerikan şirketlerinin Huawei ve ulusal güvenlik riski teşkil etmekle suçlanan diğer şirketler tarafından yapılan telekomünikasyon ekipmanlarını satın almasını yasakladı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap