Xiaomi Bir Telefonu 8 Dakikada Şarj Edebilecek!

Xiaomi merakla beklenen yeni şarj teknolojisini tanıttı. Tanıtımdaki verilere göre bir telefon ortalama 8 dakikada yüzde 100 doluluk oranına ulaşabilecek.

Akıllı telefonlar için şarj teknolojileri gelişse de en büyük problemlerden birisi hale şarj süreleri ve batarya dayanıklılığı. Bu konuda uzun yıllardan beri önemli çalışmalar yapan Xiaomi, tanıttığı yeni şarj teknolojisiyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Xiaomi yeni şarj teknolojisini test etti

Çinli marka Xiaomi, yeni hızlı şarj sistemini test etti. Xiaomi bu testlerde kablolu ve kablosuz şarj olmak üzere iki alanda da dünya rekoru kırdı. 4.000 mAh pil ile değiştirilmiş bir M11 Pro'da yeni Hyper Charge teknolojisini kullanan Xiaomi, telefonu 3 dakika 23 saniyede yüzde 0'dan yüzde 50'ye ve 200W kablolu aracılığıyla sadece 8 dakikada yüzde 0’dan yüzde 100’e ulaştırmayı başardı.

Mevcut rakamlara ulaşmak ve dünya rekoru kırmak için özel olarak geliştirdiği şarj teknolojilerinden yararlanan Xiaomi, elde ettiği bu başarının ardından mevcut teknolojiler için seri üretim planlarına geçiş yaptı. Şu anda elde edilen sonuçlar oldukça etkileyici olsa da Xiaomi mevcut teknolojiyi henüz kullanıma sunamıyor. Seri üretim aşamalarına geçiş yapılmasıyla birlikte piyasaya sunulacak yeni şarj teknolojileri için en erken tarih ise 2022 ilk çeyreği.

Xiaomi şarj teknolojilerinde iddialı

Xiaomi'nin şarj teknolojilerindeki başarısı ilk kez yaşanmıyor. Daha önce de Xiaomi Mi 10 Ultra modelini 120W kablolu şarj desteği ile 23 dakikada yüzde 100’e ulaştırmıştı. Şirket ayrıca daha önce Mi 10 Pro'nun değiştirilmiş bir versiyonunu 80W ile 19 dakikada kablosuz olarak şarj edebileceğini açıklamıştı.

Bu bakımdan şarj konusunda oldukça iddialı olan ve bu konuda rakiplerine karşı üstünlük kurmayı başaran Xiaomi, yeni teknolojisini de kullanılabilir hale getirmesi halinde, mobil sektörde fark yaratabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap