Xiaomi, Hem Kayan Hem de Katlanabilen Ekranlı Bir Telefon Üretebilir

Xiaomi'nin patentini aldığı yeni bir akıllı telefon modeli ortaya çıktı. Bu telefonun en dikkat çekici özelliği ise katlanabilen ekranının aynı zamanda kaydırılabilir olması. Oldukça ilginç bir yapıda olan patentin bir ürün haline gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

Xiaomi, yakın zamanda çok benzersiz bir tasarıma sahip yeni bir akıllı telefonun patentini aldı. Cihaz, ahizenin gövdesini saran esnek ekrana yerleştirilmiş bir kayar mekanizmaya sahip. Bu açıdan telefonun hem katlanabilir hem kayan özelliğe sahip olduğu söylenebilir.

Klasik kayar kapaklı telefonların bir kamera veya başka bir mekanizmayı ortaya çıkarmak için yukarı doğru kayan birbirine bağlanan iki gövdesi vardır. Bununla birlikte, Çinli teknoloji devi, yalnızca tek gövdeli bir sürgülü cihaz üretti. Sürgülü mekanizmayı esnek ekranın içine yerleştirdi.

Sağlanan resme bakıldığında, patentli akıllı telefonun ekranı, alt kısımdan cihazın etrafını saran arka kısmın önünü ve yalnızca bir kısmını kaplıyor. Bu patent ilk olarak WindowsUnited​ tarafından bildirildi ve patent​ ​IncoPat​ web sitesinin veritabanında bulundu.

Böylece, esnek ekran öne bakan kameraları ve diğer sensörleri ortaya çıkarmak için aşağı doğru kaydırıldığında, arkadaki ekran da yukarı doğru yükselir. Telefonun genel olarak mekanizmasının bu şekilde işlediğini söylemek mümkündür.

Basitçe söylemek gerekirse, ekran, ekranın kendisinin esnek olması ve hem ön hem de arka kısımları kaplaması nedeniyle mümkün olan bir kaydırma mekanizmasına bağlı olarak hareket eden tek kısımdır. Bu, şu anda piyasada bulunan diğer kayar kapaklı telefonlardan farklı olmasını sağlar.

Bu çok benzersiz cihazla ilgili daha ince ayrıntılar şu anda bilinmemektedir. Xiaomi'nin gerçekten böyle bir cihaz üzerinde çalışıp çalışmadığı da belirsiz. Her ne kadar böyle olsa bile Xiaomi'nin bir inovasyon peşinde olduğunu söylemek mümkündür. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap