Xiaomi 12: Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi ve Diğer Detaylar

Xiaomi tarafından üretilmiş olan Xiaomi 12 çıkışı itibariyle dünyanın ilk Snapdragon 8 Gen 1 yonga setine sahip telefonu olacak. Firmanın amiral gemisi serisinin en önemli parçası olacak Xiaomi 12 birbirinden farklı ve gelişmiş özelliklerle kullanıcılara sunulacak.

Xiaomi 12 hakkında şimdiye kadar bilinen tüm bilgileri bir araya getirdiğinizde aslında nasıl bir telefon olabileceğini tahmin edebiliyorsunuz. Tahmin edilemeyen tek durum ise şimdilik Xiaomi 12'nin çıkış tarihi ve fiyatı. Bunlar ilerleyen günlerde açıklanacak olsa bile şimdiden belirli tahminler üretebilmek mümkün diyebiliriz.

Xiaomi 12: İddialı Amiral Gemisi

Xiaomi, Xiaomi 12'de bir ilke imza atacak ve Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti kullanacak. Her ne kadar Xiaomi önceki modellerde çok dişli rakiplerle karşılaşmış olsa bile bu sefer işi sıkı tutacağa benziyor. En önemlisi teknik olarak ortaya koyduklarıyla verdiği sözleri yerine getirmeye çalışacak.

Xiaomi 12'nin adına dikkat ederseniz Xiaomi Mi 12 olmadığını görürsünüz. Bunun çok özel bir anlamı yok. Xiaomi 12 beklendiği gibi Xiaomi Mi 11'in halefi olacak. Ancak firma artık isimlendirme konusunda daha net olmak istediğinden "Mi" ifadesini kaldırmayı tercih ediyor.

İddialara Göre Xiaomi 12'nin Teknik Özellikleri

Xiaomi 12 için spesifik teknik özelliklerden ve fiyattan söz edebilmemiz şimdilik mümkün değil. Sadece belirli haberlerden yola çıkarak telefon hakkında çeşitli özelliklerden bahsedebiliriz. Bunların %100 doğru olarak kabul edilemeyeceğini bilmelisiniz. Ancak bir şekilde Xiaomi 12 hakkında bir görüşe sahip olmanıza yardımcı olabilirler.

 • Xiaomi Adictos'a göre Xiaomi 12 sahip olduğu teknolojik yeterlilikle 2K çözünürlüğe kadar destek sunabilir.
 • MyDrivers'a göre Xiaomi 12'de ekran teknolojisi olarak LTPO panel kullanılmış olabilir.
 • Digital Chat Station'a göre Xiaomi 12 önceki modellere göre daha ince bir çerçeveye sahip olabilir.
 • Digital Chat Station'a göre Xiaomi 12, 67W hızlı şarj destekli 4.500 mAh kapasiteli bataryaya sahip olabilir.
 • GizmoChina'ya göre Xiaomi 12 serisi Xiaomi 11 serisine göre çok daha küçük bir gövdeye sahip olabilir.
 • Weibo'da paylaşılan bilgilere göre Xiaomi 12'nin ana kamerasının çözünürlüğü 50MP olabilir.

Bu haber ve bilgilere ek olarak bildiğimiz en önemli şey ise Xiaomi'nin Loop LiquidCool adını taşıyan teknolojisinin Xiaomi 12'de kullanılacak olmasıdır. Bu teknoloji telefonun soğutma tasarımını geliştirerek ortalama sıcaklığı 5ºC daha fazla düşürmeye yardımcı olacak.

Xiaomi 12'nin Kesinleşen Teknik Özellikleri

Xiaomi 12 hakkında kesinleşen bazı teknik özellikleri paylaşabiliriz. Sadece kamera kısmında geniş kameraya ve ultra geniş kameraya ek olarak bir telefoto kamera kullanıldığını belirtmek isteriz. Ancak telefoto kameranın MP değeri henüz belli değil. Telefonun çıkışından önce bunun belli olup olmayacağını ise bilmiyoruz.

 • İşlemci: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1
 • GPU: Adreno 730
 • Bellek: 8 GB / 12 GB
 • Ekran: 6.28 inç, 1080 x 2400 piksel, AMOLED, HDR10+, 120 Hz
 • Depolama: 128 GB / 256 GB
 • Geniş Kamera: 50 MP, f/1.9, 26mm
 • Ultra Geniş Kamera: 13 MP, f/2.4
 • Ön Kamera: 20 MP, f/2.2, 27mm
 • Batarya: 4.500 mAh Lithium-Polymer
 • Ağırlık: 180 gram

Xiaomi 12 Ne Zaman Çıkacak?

Xiaomi 12'nin çıkış tarihiyle ilgili net bir bilgi henüz paylaşılmadı. Cihazın çıkış tarihiyle ilgili bilgilerin yakında paylaşılacağını düşünsek bile bu bilgileri size sunarken böyle bir durum söz konusu değil. Sadece, Qualcomm Snapdragon Tech Summit etkinliğinde kullanıcılara göz kırpan telefonun "yakında" piyasaya sürüleceği belirtildi.

Duyumlardan yola çıkarsak Xiaomi 12'nin 12 Aralık 2021 tarihinde piyasaya sürüleceği konuşuluyor. Elbette bu çıkış tarihi sadece Çin için geçerli. Xiaomi 12 piyasaya sürülürken beraberinde Xiaomi 12X de çıkarılacak. Şimdilik bunun bir dedikodu olduğunu tekrardan belirtelim.

Diğer taraftan, Xiaomi 12'nin "Snapdragon 8 Gen 1" yonga setini kullanan ilk telefon olma iddiası vardı. Motorola tarafından 9 Aralık 2021'de piyasaya sürülecek Moto Edge X30 sebebiyle bu iddiasında geri planda kalabileceğini söyleyebiliriz. Ancak önemli olanının yonga setinden maksimum fayda sağlamak olduğunu unutmamak gerekir.

Xiaomi ürünlerini piyasaya sürerken belirli bir düzene ayak uydurmaya çalışan bir firmadır. Xiaomi tarafından piyasaya sürülen diğer amiral gemisi telefonları göz önünde bulundurursanız tam olarak ne demek istediğimizi daha net anlayabilirsiniz:

 • Xiaomi Mi 11: 2020 yılının Aralık ayında Çin'de, 2021 yılının Mart ayında global olarak satışa sunuldu.
 • Xiaomi Mi 10: 2020 yılının Şubat ayında Çin'de, 2020 yılının Mart ayında global olarak satışa sunuldu.
 • Xiaomi Mi 9: 2019 yılının Mart ayında Çin'de, 2019 yılının Nisan ayında global olarak satışa sunuldu.
 • Xiaomi Mi 8: 2018 yılının Mayıs ayında Çin'de, 2018 yılının Kasım ayında global olarak satışa sunuldu.

Tarihleri yakından incelerseniz Xiaomi'nin ürünlerini ilk olarak Çin'de, ardından ise global olarak satışa sunduğunu fark edebilirsiniz. Xiaomi 12 benzer bir yaklaşımla piyasaya sürülecek. Bu nedenle pek çok kişinin beklentisi Xiaomi 12'nin 2021 yılının Aralık ayında Çin'de ve 2022 yılının Mart ayında global olarak satışa sunulması yönünde.

Xiaomi 12'nin Fiyatı Ne Olacak?

Xiaomi 12 için açıklanmış resmi bir fiyat yok. Sadece belirli tahminler yürütebiliyoruz ve bu tahminler üzerinden belirli rakamlar konuşabiliyoruz. Bunu yapabilmek için önceki modelleri referans almamız gerekir. Fiyatların çıkış fiyatları olduğunu belirtmeliyiz. Zaman içerisinde artış ve azalış yaşanmış olabilir:

 • Xiaomi Mi 11 ilk olarak 749 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulmuştur.
 • Xiaomi Mi 10 ilk olarak 799 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulmuştur.
 • Xiaomi Mi 9 ilk olarak 449 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulmuştur.
 • Xiaomi Mi 8 ilk olarak 459 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulmuştur.

Fiyatların zaman içerisinde yükseliş göstermiştir. En önemli artış Xiaomi Mi 9 ve Xiaomi Mi 10 modelleri arasında yaşanmıştır. Sonrasında ise fiyat nispeten belirli bir seviyede kalmıştır. Xiaomi 12 Ultra modelinin Xiaomi Mi 11 Ultra ile benzer fiyata sahip olacağı konuşuluyor. Bu nedenle fiyatın benzer aralıkta olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Xiaomi 12'nin fiyatıyla ilgili çıkışından önce herhangi bir net bir bilgi olmadığını söyleyebiliriz. Sadece Panda is Bald tarafından paylaşılmış fiyat bilgileri vardır. Bu fiyat bilgilerine göre Xiaomi 12'nin üç farklı versiyonu olacak ve fiyatlar bellek ile depolama özelliklerine göre değişiklik gösterecek. Paylaşılan fiyat bilgileri ise şu şekilde:

 • Xiaomi 12, 8 GB RAM ve 128 GB Depolama: 580 USD
 • Xiaomi 12, 8 GB RAM ve 256 GB Depolama: 630 USD
 • Xiaomi 12, 8 GB RAM ve 256 GB Depolama: 690 USD

Xiaomi 12 hakkında şimdilik bildiklerimiz bu şekilde. Yukarıda yer alan fiyatlara Türkiye'de telefonlara uygulanan vergilerin dahil olacağını unutmamalısınız. Xiaomi'nin amiral gemisi serisi olarak Xiaomi 12 ailesinden bir telefona sahip olmak istiyorsanız bütçenizi şimdiden ayarlamanızı öneririz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap