Xiaomi 12, DisplayMate'den A+ Alarak 15 Rekor Kırdı

Xiaomi, Xiaomi 12 serisini resmi olarak 28 Aralık'ta piyasada olacak. Tanıtımda Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro yer alacak. Birisi standart kompakt bir amiral gemisi, diğeri ise üst düzey bir amiral gemisi olacak. Detaylar tam olarak paylaşılmasa bile Xiaomi önemli bir duyuru yaparak temel modelin DisplayMate'den A+ puan aldığını ve 15 rekor kırdığını açıkladı.

Xiaomi tarafından piyasaya sürülmesi beklenen yeni seriyle ilgili beklentiler her geçen gün değişiklik göstermeye devam ediyor. Bazı kaynaklardan serideki telefonların özellikleri ve telefonun test aşamasındaki bilgileri paylaşılıyor. Bunlardan birisi dünyanın en güvenilir ekran testi firmalarından biri olarak kabul edilen DisplayMate'den geldi.

Xiaomi 12 Ekranıyla 15 Yeni Rekor Kırdı

Xiaomi, Weibo üzerinden yaptığı paylaşımda Xiaomi 12'nin olağanüstü bir renk doygunluğuna sahip olduğunu belirtti. Resmi açıklamaya göre ekranda Gorilla Glass Victus kullanılarak yüksek hassasiyetli bir ekran oluşturuldu. Tüm bu nitelikler Xiaomi 12'nin ekran açısından önemli bir aşama kaydetmesini sağlamış durumda.

Xiaomi yaptığı bir diğer paylaşımda Xiaomi 12'ye ait ekranın yüksek PPI değerine ve 10-bit renk derinliğine sahip olduğunu vurguladı. Mevcut çözünürlük düşünüldüğünde bunun ideal olabileceğini söylemek mümkün. Ayrıca, Xiaomi 12 Pro'da panelin daha yüksek bir çözünürlüğe sahip olması bekleniyor.

Xiaomi 12 serisinde Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti kullanılacağı daha önce açıklanmıştı. Geekbench tarafından yapılan haberlerde ise Xiaomi 12 Pro modelinin 12GB RAM'e sahip olacağı belirtilmişti. Şimdilik daha farklı seçeneklerin olup olmadığı ise bilinmiyor.

Xiaomi 12 Serisinde 4 Farklı Model Yer Alacak

Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro modellerine yönelik özellikler daha önce farklı kaynaklar tarafından yapılan paylaşımlarda ortaya çıkarılmıştı. Xiaomi 12'nin özelliklerinden ve fiyatından bahsederken bu bilgilerin büyük bir kısmını paylaşmıştık. Şimdilik bunlara yapabileceğimiz bir ekleme bulunmuyor.

Xiaomi, Xiaomi 12 serisini 28 Aralık'ta satışa sunacak. Ancak bu satışa sunulma durumu sadece Çin'de geçerli olacak. Global anlamda Xiaomi 12 serisinin ne zaman satışa sunulacağını bilmiyoruz. Doğal olarak telefonun Türkiye'deki çıkış tarihiyle ilgili bir bilgi de paylaşamıyoruz.

Xiaomi 12 ailesinde toplam 4 farklı modelin yer alacağını söyleyebiliriz. Bu modeller Xiaomi 12, Xiaomi 12X, Xiaomi 12 Pro ve Xiaomi 12 Ultra şeklinde olacak. Başlangıçta hepsi aynı anda piyasaya sürülmeyebilir. Temel model veya Pro modelini almak istemiyorsanız biraz beklemeniz gerekecek.

DisplayMate Nedir? DisplayMate Güvenilir Midir?

DisplayMate her türden ekranı test etmek, değerlendirmek ve karşılaştırmak için endüstri standartları oluşturur. DisplayMate değerlendirmeleriyle monitör, projektör, mobil ekran, HDTV, LCD ve OLED dahil olmak üzere tüm ekran teknolojilerinin optimize, kalibre ve test edilmesine destek olur.

DisplayMate firması yaptığı işlemleri 1991 yılından bu yana sürdürmektedir. Bu nedenle ekran testleri söz konusu olduğunda sektörün en önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilir. Zaman içerisinde mobil ekranların çok büyük bir yer kaplamasıyla birlikte şirket bu konuda değerlendirmeler yapabilmek için gelişim göstermiştir.

DisplayMate ekran üretimi yapacak şirketlere test ekipmanları satar. Buna en olarak piyasada yer alan en popüler ve en iyi ürünleri inceleyip değerlendirmeler yayınlar. Bu değerlendirmeler oldukça önemli olduğundan pek çok mobil cihaz üreticisi DisplayMate değerinden söz etmeye çalışır.

Xiaomi'nin Xiaomi 12 modeliyle ilgili yapmış olduğu paylaşım oldukça önemlidir. Bu şirketin açık bir şekilde ürünlerini geliştirmek için ekstra çaba gösterdiğini ortaya koyabilir. Çinli teknoloji devinin dünyanın en iyi mobil cihaz üreticisi olmak istediğini unutmamak gerekir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap