"Xbox Series X" ve "Xbox Series S" Arasındaki Farklar

Microsoft sonunda Xbox Series X için fiyatını ve çıkış tarihine yönelik ayrıntılarını açıkladı. Xbox Series X 499$ olacak ve 10 Kasım tarihinde piyasaya sürülecek.

Bu sizi heyecanlandırmak için yeterli değilse, şirket başka bir oyun konsolu da ortaya çıkardı! Xbox Series S, çok daha mütevazı bir 299$ fiyatıyla Xbox Series X'in kısaltılmış, daha küçük bir sürümüdür. İşte iki sistemin nasıl farklılaştığı ve nasıl benzer oldukları hakkında bilmeniz gerekenler.

Fiyat

Xbox Series X, oldukça yüksek ancak şaşırtıcı olmayan 499$'a satışa sunulacak. Bunun yeni nesil konsollar için rekabetçi bir fiyat olduğunu söylemek mümkün. Xbox Series S ise 299$ fiyatıyla bunun yarısından biraz fazla olacak. Bu Xbox Series S'in diğer konsollarla rekabet edebilmesi anlamına gelecek.

Boyut

Xbox Series X gibi büyük, siyah küp yerine, Series S, düpedüz ince olan bir levha gibi gözükür. Neredeyse iki tane Series S'i bir Series X haline getirebilirsiniz. Ayrıca Series S, Xbox One X ile çok az daha büyük olmasına rağmen aynı boyutta sayılır.

Güç

Xbox Series X, AMD'nin Zen 2 ve RDNA 2 mimarilerinin sağladığı 12 TFLOPS güç ile tam bir canavardır. Ray tracing destekler, saniyede 120 kareye kadar 4K (3840 x 2160) çözünürlüğe kadar işleyebilir. Ayrıca 8K hazır durumdadır. 

Xbox Series S büyük hali gibi AMD'nin Zen 2 ve RDNA 2 mimarilerini kullanmaktadır. Ancak yalnızca 4 TFLOPS ham işlem gücüne sahiptir. Ayrıca 10 GB RAM'i (Series X'in 16 GB'dır) vardır. Bu, S Serisinin, 4K'nın dikey piksellerinin üçte ikisi olan 1440p'lik çok daha düşük işleme çözünürlüğü tavanına sahip olduğu anlamına gelir. 

Yine de ray tracing işleyebilir ve saniyede 120 kareye kadar 1440p'yi destekler. Ancak oyunlar 4K'da render edilemezler. Series S 4K TV'nize iyi görüntü sunacaktır, ancak o kadar keskinlik, pürüzsüzlük veya genel ayrıntı beklemek doğru değildir. Genel kare hızı oyundan oyuna da değişiklik gösterebilir.

Medya Desteği

Xbox Series X, Ultra HD Blu-ray diskleri destekleyen bir optik sürücü ve 1 TB SSD ile hem fiziksel medya hem de dijital dağıtım için tüm temelleri kapsar. Bu, çok fazla depolama alanı ve ayrıca oyunların fiziksel sürümlerini oynama imkanı sunar.

Xbox Series S, optik sürücü içermeyen tamamen dijital bir konsoldur. Bu, Blu-ray diskleri veya oyunların fiziksel sürümlerini oynatamayacağı anlamına gelir. Ayrıca 512 GB SSD ile 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap