Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Xayah Karşısında Nasıl Oynanır?

Xayah counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan çeşitli ipuçları sana Xayah karşısında yardımcı olacaktır.

Xayah daha çok Q yeteneğinin etrafında oyunlar geliştiren bir şampiyondur. Bu yeteneğini kullanarak tüyleri sayesinde kitle kontrolü uygulayabilir. O olmadan, yanındaki destek şampiyonun yapacağı hamleleri takip edemez. Bu nedenle Q yeteneğini takip etmeli ve bu yetenek bekleme süresinde olduğu zaman çeşitli hamleler yapmaya çalışmalısın.

Koridordaki eşleşmede her zaman Xayah’ın bulunduğu tarafta bulunmaya çalışmalısın. Bu sayede basit saldırılarından gelen tüylerini kullanmasına engel olmuş olursun. Buradan gelecek hasarın çok düşük olduğunu düşünebilirsin ancak birkaç vuruştan sonra işlerin tamamen değişebileceğini hesaba katmalısın. Buradan gelecek hasar fark yaratma konusunda sana yardımcı olacaktır.

Xayah’ın W yeteneği saniye başına hasar konusunda temel yeteneğidir. Bu yeteneğin bekleme süresi oldukça yüksektir. Bu yeteneği yemlemeye çalışarak boşa kullandırtma yoluna gidebilirsin. Ardından onunla hasar takasına girişmeyi düşünebilirsin. Burada önemli olan yanındaki destek şampiyonuyla birlikte hareket edebilme becerisini göstermektir.

Xayah karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Bu şampiyon, birden fazla şampiyonla başa çıkmak zorunda olduğunda sorun yaşar çünkü tüylerini kontrol etme fırsatı elde edemez. Takım savaşlarında yan bölgelerden takım savaşına dahil olmaya çalışmalısın. Alternatif olarak tüyleri arkanda biriktirmemesi konusunda dikkatli olmalısın. Bu sayede onun hasar potansiyelini azaltmayı başarabilirsin.

Xayah kendini güvende hissetmediği zaman R yeteneğini kullanabilecektir. Bu nedenle onu yemlemeye çalışabilirsin. R yeteneğini kullandıktan sonra anlık hasar ile onu ortadan kaldırmaya çalışabilirsin. Ancak özel yeteneğini kullandıktan sonra tüylerine çok dikkat etmelisin. Bu tüyler sayesinde ekstra hasar verebileceğini unutmamalısın.

Bu şampiyon hareketsiz bir şampiyondur. Yavaşlatma etkileri ona karşı oldukça işe yarar. Aynı zamanda basit saldırı mesafesi düşük olan bu şampiyon karşısında menzil avantajı sunacak bir şampiyon seçmeyi düşünmelisin. Böylece hasar takasında geri kaçmasına engel olabilir veya mücadeleden geri çıktıktan sonra tekrar hamle yapmasına müdahale edebilirsin.

Xayah’ın potansiyeli

Xayah, 3. seviyeye ulaştıktan sonra tüm basit yeteneklerine erişim sağlamış olur. O bunun için çok büyük bir güç artışı anlamına gelir çünkü yetenekleri çok daha iyi bir biçimde çalışmaya başlar. Bu nedenle hasar takasına girişirken çok fazla agresif davranmamaya özen göstermelisin. Çeşitli hamlelerle mücadelenin seyrini değiştirebilme şansı olacaktır.

Xayah ilk iki eşyasını tamamladıktan sonra oldukça güçlü hale gelir çünkü kritik şansını yükseltmiş olur. Aynı zamanda yeteneklerinden elde etiği saldırı hızı sayesinde tüylerini daha kolay yerleştirmeyi başarabilir. Her zaman buna dikkat etmeli ve tüylerle başa çıkmak için bir plan geliştirmeye çalışmalısın. Aksi durumda Xayah her koşulda avantajlı çıkabilecektir.

13. seviye olduğu zaman E ve W yeteneği maksimum seviyeye ulaşmış olacaktır. Bu yetenekler ona ekstra saldırı hızı ve ekstra tüy hasarı sunacaktır. Bu seviyeden sonra tek başına Xayah’a karşı koşmaya çalışmamalısın. Çünkü tüyleri fırlatıp R yeteneğini kullanarak seni etkisiz bırakabilecektir. Ona saldırırken yanlardan saldırmayı düşünmelisin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap