Worlds 2021 Takımlarının Başarı ve Başarısızlık Kıstasları

League of Legends'ın en büyük etkinliği olan Worlds yaklaştığı zaman hemen hemen herkes kendi taraftarı olduğu takımın alacağı sonucu merak eder. Aslında bir peri masalı hikayesi yazılmadığı sürece takımların turnuvada ne kadar ileri gidebileceğini tahmin edebilmek çok güç değildir.

Bir takım için her şeyin yolunda gitmesi demek turnuvadan maksimum verim alması demektir. Bir takım için her şeyin ters gitmesi demek ise turnuvaya erkenden veda etmek anlamına gelir. Worlds 2021 takımları için başarı ve başarısızlık kıstaslarını öğrenerek bir takımın neler yapabileceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Galatasaray Esports (TCL)

Galatasaray Esports bölgesel ligde oldukça iyi bir performans göstererek, birkaç takımın yıllardır süren hegemonyasına son vermeyi başardı. Son uluslararası etkinliklere farklı takımlar katılsa bile Worlds 2021'de bölgeyi iyi bir biçimde temsil etmek bu takımın en önemli görevi olacak.

Fakat maalesef TCL, diğer bölgesel liglere göre durgun kalan bir lig statüsünde. 2017 yılından bu yana hiçbir TCL takımı Worlds turnuvasında gerçekleştirilen ön elemeleri geçmeyi başaramadı. Bu takım, bunu başarabilir mi? Gerçekten büyük bir soru işareti.

 • Başarı: Ana Etkinlik Gruplarına Katılmak
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

PEACE (LCO)

PEACE aslında hem talihsiz hem de talihli bir takım. Bölgesel turnuvalarında gösterdikleri performans ne kadar ileri gidebilecekleri konusunda bizlere yol gösterebilecek olsa bile uluslararası maçlarda neler yapabilecekleri tamamen soru işareti durumda. Bu nedenle, bu takımın tamamen kapalı kutu olduğu söylenebilir.

Ana kadrodan bir oyuncuyu Worlds 2021'e getirememeleri şanssızlık olsa bile yerini çok tecrübeli bir isimle doldurabilmeleri büyük bir şans olarak görülüyor. Elbette bu ismin göstereceği uyum büyük bir merak konusu. Diğer taraftan, düşük performanslı liglerin takımlarıyla kaderleri neredeyse aynı olacak.

 • Başarı: Ana Etkinlik Gruplarına Katılmak
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

RED Canids (CBLOL)

RED Canids muhtemelen elde edeceği en büyük başarıyı elde etmiş durumda. Bölgesel turnuvadan Worlds 2021'e katılmak onlar için en büyük başarılardan birisi. CBLOL, uluslararası arenaya sürekli farklı takım gönderebilen ve dengelerin bir anda hızlı bir biçimde değişebileceği bir bölgesel turnuva konumunda.

Bu yıl ibre bu takımdan yana olsa bile çok büyük bir performans farkı olacağını düşünmüyoruz. Diğer CBLOL takımları gibi ön elemelerde yeterli performansı ortaya koyamayıp elenebilirler. Elbette bir sürpriz söz konusu olabilir ve bunu başarırlarsa diğer düşük kalibreli bölgesel liglere karşı büyük bir avantaj elde edecekler.

 • Başarı: Ana Etkinlik Gruplarına Katılmak
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

Infinity Esports (LLA)

Infinity Esports için söylenecek çok fazla şeyin olduğunu belirtmek zor. Bölgesel olarak iyi bir güç olmalarına rağmen, uluslararası müsabakalar için yeterli düzeyde performans göstermeleri maalesef pek mümkün görünmüyor. Onların nasıl bir performans göstereceğini anlamak için Mid-Season Invitational turnuvasına bakmak yeterlidir.

2014 yılından beri League of Legends'ın profesyonel müsabakalarında yer alan takım Latin Amerika'da kendini ispatlamış durumda. Kadrosunda her yıl köklü değişikliklere gitmemeleri bunda önemli bir etkendir. Fakat, yakaladıkları bu ivmeyi çok daha zor takımların yer aldığı uluslararası müsabakalara taşımaları çok kolay değil.

 • Başarı: Ana Etkinlik Gruplarına Katılmak
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

Beyond Gaming (PCS)

Turnuvada yer alan dört büyük bölge takımlarının her alanda boy göstermesi nedeniyle PCS gibi bölgesel turnuvalardan gelen takımların başarı şansı biraz daha az olarak kabul edilir. PCS finalinde PSG Talon'a kaybettikten sonra ön eleme aşamasının yolunu tutan takım bir sürpriz gerçekleştirmeye çalışacak.

Yapacağı sürprizler doğrultusunda belki ön eleme gruplarından çıkmayı başarabilirler. Bununla birlikte daha üst düzey olan takımları biraz terletebilirler. Dört büyük bölgeden takımların yer aldığı ön eleme aşamasında şansları düşük olsa bile başarı kıstasları kesinlikle ana etkinlik gruplarına kalmak olacak.

 • Başarı: Ana Etkinlik Gruplarına Katılmak
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

Unicorns of Love (CIS)

League of Legends dünyasının en renkli takımlarından biri olan Unicorns of Love, aynı zamanda bu dünyanın en fırsatçı takımlarından birisidir. Neden? Esasında bu takım LEC'te mücadele ediyordu ama organizasyon bu ligden çekilerek takımı CIS gibi çok daha düşük bir ligde rekabete sokma kararı aldı.

CIS'te mücadele etmek için onlar için uluslararası arenaya girişin kısa yolu oldu. Eski günlerinden biraz uzaktalar ve bu nedenle performansları ön elemelerin ötesine geçebilmek için yeterli olmayabilecektir. Çünkü eşleştikleri takımların klasman olarak biraz daha üstte oldukları bir gerçektir.

 • Başarı: Ana Etkinlik Gruplarına Katılmak
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

Detonation FocusMe (LJL)

Detonation FocusMe, şu anda ufak bölgelerin en iyi takımı olarak görülüyor. Bu yılın başlarında gerçekleştirilen Mid-Season Invitational turnuvasında gerçekleştirdikleri performansın hala akıllarda olduğunu söylemek gerek. Gerçekten birisi sürpriz yapma potansiyeline sahip olacaksa buna en yakın olan takım LJL'den katılan bu ekiptir.

Japonya temsilcisi önceki uluslararası turnuvada gerçekleştirdiği performansı Worlds 2021'e yansıtmayı başarırsa bazı takımlara beklenmedik mağlubiyetler yaşatacaktır. Diğer ufak bölgelerdeki ekiplere benzer bir performans ortaya koymaları beklense bile kalıpları yıkabilecek güce sahipler.

 • Başarı: Ana Etkinlik Gruplarına Katılmak
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

LNG Esports (LPL)

LNG Esports, Asya takımları arasında en güçsüz olanlardan birisidir. Worlds 2021 maceralarında nasıl bir performans gösterecekleri gerçekten büyük bir merak konusudur. Ortaya koyacakları mücadele birazcık kaplumbağa ve tavşan arasındaki yarışa benzeyecek olabilir.

Bir şekilde performanslarını LPL'in ikinci yarısında ortaya koydukları düzeyde tutabilirlerse elbette onlardan çok daha fazlası beklenebilir. Ön elemelerde bir sıkıntı yaşaması pek olası değil. Fakat gidebilecekleri maksimum noktanın çeyrek finaller olacağını kestirmek de güç değil.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

Cloud9 (LCS)

Cloud9 kesinlikle eski günlerini aratıyor ama hala turnuvada sürpriz yapabilme şansına sahipler. Defalarca bölgesel şampiyonluğun tadına bakmış olan ekipten beklentilerin biraz yüksek olduğu söylenebilir. Fakat, takımın gösterdiği son performanslar göz önüne alındığında bu kolay bir hedef olmayacak.

Doğru koşulların meydana gelmesi durumunda takımın alev alıp önüne gelen rakibi devre dışı bırakabilmesi mümkün olabilir. Uluslararası müsabakalara çok yabancı olmayan bu ekibin gruptan çıkma şansı takımın güç merkezinde yer alan oyuncuların gününde olup olmadıklarına bağlı olacak.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Ön Elemelerde Elenmek

Rogue (LEC)

Rogue kesinlikle Worlds 2021'in en şanslı takımı durumunda. Vietnam takımlarının turnuvaya katılamayacak olmasının ardından ön elemelerden turnuvaya giriş yapma hakkı elde ettiler. Kadroları gerçek anlamda oldukça güçlü. Bu güce rağmen bölgesel turnuva olan LEC'te rakiplerine diş geçiremediler.

Şimdi ise şanslarını uluslararası alanda deneyecekler. Neler yapacakları en çok merak edilen takımlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Talihsiz bir biçimde oynadıkları son altı maçın tamamını kaybettiler. Bu serinin etkisinde kalırlarsa erkenden turnuvaya veda etmek zorunda kalabilirler.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

100 Thieves (LCS)

100 Thieves, LCS müsabakaları sırasında Arap atı gibi sonradan açıldı. Son haftalarda ortaya koyduğu performansı elemelerde en iyi şekilde değerlendirerek bölgesel turnuvadan başarıyla ayrılmayı başardı. Worlds 2021'de ise senaryo biraz değişken olabilir ama belirli bir avantajları olduğu söylenebilir.

Worlds 2021'e çok daha hazır bir biçimde gelecekler. Sezon diğer takımlardan daha geç kapamaları onlar için avantaj olacak. Diğer taraftan bu bir dezavantaja dönüşebilir. Mola süresinin kısalması ve Worlds 2021'de rekabetin artmasıyla bir anda kendilerini çok farklı bir noktada bulabilirler.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

Fnatic (LEC)

Fnatic, profesyonel League of Legends müsabakalarının dinamo takımlarından biridir. Worlds 2021'e katılmalarının ardından taraftarlarının fazlasıyla beklenti içerisinde olduğu söylenebilir. Yeniden biçimlendirilmiş olan oyuncuları, Avrupa'nın en iyi oyuncularına karşı yeterli performans göstermeyi başardılar.

Fakat bu oyuncuların dünyanın en iyi oyuncularına karşı kendilerini kanıtlamaları gerekecek. Bu çok kolay bir görev değil ama bunu başarabilecek potansiyele sahipler. Hemen hemen her şey turnuvada gününde olup olmadıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterecek.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

Hanwha Life Esports (LCK)

Hanwha Life Esports takımının tüm gücü taşıyıcı pozisyonundaki oyunculara bağlıdır. Bu oyuncular performanslarında çıtayı yükselttikleri zaman hemen hemen pek çok zorluğun üstesinden gelebilirler. Fakat bu durum aynı zamanda bir dezavantajdır. Çünkü kadronun geri kalanını başkasına bağımlı hale getirir.

Ön elemeler için gerçekleştirilen kura çekimiyle birlikte çok daha avantajlı oldukları söylenebilir. Muhtemelen ön eleme gruplarından çıkıp ana etkinliğe katılmayı başaracaklardır. Sonrası ise takımın iki taşıyıcısına ve aynı zamanda onlara uyum sağlayan genç oyuncuların kararlılığına bağlı olacaktır.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

Gen.G (LCK)

Gen.G kesinlikle en istikrarlı takımlardan birisi. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Worlds turnuvasında çeyrek finale yükselmeyi başarmış olan ekibin kadrosunda tek bir değişiklik bile olmadı. Bununla birlikte takımın performansında herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Halihazırda kadrosunu koruyan ekip performansını da korumayı başardı. Fakat sahip olunan performans istikrarı çeyrek finalden ilerisi için yeterli olmayabilir. Hem kendi klasmanında yer alan rakipler kendini geliştirdiler hem de üst klasmandaki takımlar performans olarak arayı açtılar.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

T1 (LCK)

T1 eski günlerini hasretle anan takımlarından birisi. Bir türlü performans çıtalarını yükseltebilmiş değiller. Otoriteler tarafından dünyanın en iyi League of Legends oyuncusu olarak kabul edilen ismi kadrolarında bulunduruyor olmaları bile maalesef başarı için yeterli olmuyor.

Performansları oldukça dalgalı olan takımın bu turnuvada neler yapacağı büyük bir merak konusu. Muhtemelen en yükseği hedefleyecekler ama bunun çeyrek final veya yarı finalden fazlası olması pek mümkün görünmüyor. Çünkü oyun yapılarında eksiklikler var ve diğer takımlar bunu cezalandıracak kapasiteye sahipler.

 • Başarı: Çeyrek Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

Team Liquid (LCS)

Team Liquid takımı aslında tamamen uluslararası müsabakalara odaklı bir takımdır. Kadrosunda uluslararası arena için son derece yeterli olan bazı isimler vardır. Bu isimlerin liderliğinde muhtemelen grup aşamasını kolayca atlatacaklardır. Fakat sonrası için çok iyimser olmaya gerek olduğunu düşünmüyoruz.

Çünkü bu takımın yer aldığı grup büyük oranda çekişmeli geçecek. Şimdiden bulundukları grubun üçüncüsü olarak ilan edilmiş durumdalar. Farklı bir performans görebilmek mümkün olabilir mi? Elbette mümkün ama bu bireysel olarak mükemmel, takım olarak ise zaman zaman sorunlu olabilen kadrolarının uyumuna bağlı olacak.

 • Başarı: Yarı Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

PSG Talon (PCS)

PSG Talon, uluslararası müsabakaların en önemli takımlarından birisi. Mid-Season Invitational turnuvasında en iyi dört takım arasında yer almayı başardılar. Kendi bölgesel turnuvalarında çok zorlandıklarını söylemek de mümkün değil. Her geçen gün çok daha iyi hale geldikleri söylenebilir.

Diğer taraftan takımın en büyük dezavantajı genelde grup aşamalarında bekleneni verememeleri. Özellikle daha üst klasmandan bir takımla karşılaştıklarında biraz problem yaşıyorlar. Fakat, tartışmaya kapalı bir biçimde yetenekliler. Bunu turnuvaya yansıtmaları durumunda beklenmedik sonuçlar alabilirler.

 • Başarı: Yarı Finale Yükselmek
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

MAD Lions (LEC)

MAD Lions tam anlamıyla benzersiz bir Avrupa takımıdır. Asya takımlarının ortaya koyduğu agresif oyun stilini kopyalayıp üzerine ekleyerek ilerlemeyi başaran ekip şu anda Avrupa sahnesinin yıldızı konumunda. Bu nedenle, bu takımın göstereceği performans konusunda beklentiler çok ama çok yüksek.

Sınırları zorlama konusunda doğru zamanı yakalamayı bilen ekibin en büyük avantajı oyunu kuralına göre oynaması olacak. Nispeten genç olan ekibin sürpriz sonuçlar alması çok kaçınılmaz olsa bile turnuvada olabildiğince ileri gitme konusunda inatçı davranacakları kesin.

 • Başarı: Dünya Şampiyonu Olmak
 • Başarısızlık: Gruptan Çıkamamak

Royal Never Give Up (LPL)

Royal Never Give Up dendiğinde akıllara her zaman uluslararası müsabakalar gelir. Çünkü bu takım bir şekilde buralarda yer almaya alışmıştır. Mid-Season Invitational turnuvasında ipi göğüslemiş olmaları pek şaşırtıcı değildir. Fakat Worlds 2021'in doğası biraz daha farklıdır.

Kadrosunda çok önemli isimleri bulunduran bu takım, dünyanın en iyi kadrosuna sahip birkaç takımdan birisidir. Bu nedenle şampiyonluk için oldukça ısrarcı olacakları kesindir. MSI 2021'de dünyanın en iyi takımına karşı aldıkları galibiyet hala insanların aklındadır.

 • Başarı: Dünya Şampiyonu Olmak
 • Başarısızlık: Çeyrek Finalde Elenmek

EDward Gaming (LPL)

EDward Gaming için son yıllar beklenildiği gibi geçmedi. Uluslararası arenada son başarısını 2015 yılındaki Mid-Season Invitational turnuvasında alan LPL ekibi, sonrasında beklenen sıçramayı gerçekleştiremedi. Dile kolay, aradan tam altı yıl geçti ve başarıya aç durumdalar.

Defalarca Worlds turnuvasına katılma hakkı kazansalar bile çeyrek finalden ilerisini maalesef göremediler. Bu yıl işler biraz daha farklı olabilir. Nispeten oturmuş olan kadrosu ve güçlü oyuncularıyla başarıya ulaşabilmeleri mümkün. Elbette önlerindeki ilk engel yarı finali görmek olacak.

 • Başarı: Dünya Şampiyonu Olmak
 • Başarısızlık: Çeyrek Finalde Elenmek

FunPlus Phoenix (LPL)

FunPlus Phoenix, 2020 yılını unutturmak için çaba gösterecek. 2019 yılında Worlds turnuvasını kazandıkları kadroyu neredeyse tamamen koruyan ekip, şampiyon olma konusunda epey bir iddialı olacak. Elbette kağıt üzerinde her şeyin mükemmel gözükmesi yeterli değil. Çünkü hedefe ulaşmak için en iyilerle yolları kesişecek.

Bu takımın en önemli artısı kesinlikle pozisyonlarında en iyi olan oyuncularla dolu olmasıdır. Bu nedenle şampiyonluk dışında herhangi bir sonuç onları pek memnun etmeyecektir. Oyuncuların gününde olması durumunda önlerinde durabilecek herhangi bir ekip olduğunu söylemek gerçekten güç.

 • Başarı: Dünya Şampiyonu Olmak
 • Başarısızlık: Çeyrek Finalde Elenmek

DWG KIA (LCK)

Son dünya şampiyonu olan DWG KIA, sahip olduğu unvanı korumak için çetin bir mücadelenin içerisine girecek. Geçen sezon nasıl maçları silip süpürdülerse bu yıl da bir benzerini yapabilme potansiyeline sahipler. Gerçekten önlerine çıkanı saf dışı bırakmakta zorluk yaşasalar bile sonuca gitmekte oldukça iyiler.

LCK'da üst üste üçüncü kez şampiyon olan ekip, tartışmasız bir biçimde Worlds 2021'in favorisidir. Kağıt üzerinde en güçlü takım oldukları aşikar. Ayrıca bu sezon 100'den fazla maç kazandıklarını düşünürsek, onlar için şampiyonluk dışında her ihtimal hayal kırıklığı yaratabilecek.

 • Başarı: Dünya Şampiyonu Olmak
 • Başarısızlık: Çeyrek Finalde Elenmek

Worlds 2021'e katılmış olan takımlar için ideal senaryoların bu şekilde olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen gerçek performanslar çok daha farklı olacak ve takımlar başarı kriterlerinin üzerine çıkabilecekler veya başarısızlık baremlerinin altında kalabileceklerdir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap