Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: T1 (LCK)

League of Legends'ın rekabetçi ortamında dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan birisi ilginç yapıdaki takımlardır. LCK temsilcisi T1, turnuvadaki en ilginç takımlardan birisi olmaya adaydır. Geçmişini mumla arayan takım, Worlds 2021'e grup aşamalarından başlayacak.

T1 takımı ilk defa bir uluslararası turnuvaya yoğun bir baskı altında başlayacak. Worlds 2021 macerası merakla beklenen takım, 2020 yılında büyük bir fırsat teperek Worlds 2020'de yer alamamıştı. Kadrosu yenilendikten sonra yerel anlamda çeşitli testler yapsalar bile uluslararası alanda kendilerini ispat etmek isteyecekler.

T1 (LCK) takımının mevcut kadrosu

2019 yılının Şubat ayında SK Telectom T1 yeniden markalaşma yoluna gitti ve T1 adını aldı. League of Legends takımının yeniden markalaşmasında ise gecikme yaşandı. SKT olarak anılan takımdan, aynı yılın Kasım ayından itibaren T1 olarak bahsedilir oldu. Takımın en güçlü ismi Lee "Faker" Sang-hyeok takımı sırtlamaya devam etti.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Canna Kim Chang-dong Üst Koridor Güney Kore
Oner Moon Hyeon-joon Orman Güney Kore
Faker Lee Sang-hyeok Orta Koridor Güney Kore
Gumayusi Lee Min-hyeong Alt Koridor Güney Kore
Keria Ryu Min-seok Destek Güney Kore
Zeus Choi Woo-je Üst Koridor Güney Kore
Cuzz Moon Who-chan Orman Güney Kore
Clozer Lee Ju-hyeon Orta Koridor Güney Kore
Teddy Park Jin-seong Alt Koridor Güney Kore
Hoit Ryu Ho-seong Destek Güney Kore

T1, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

T1, LCK 2021 sezonuna başladığında kadrosu net değildi. Takımın yeni antrenörleri Yang "Daeny" Dae-in ve Lee "Zefa" Jae-min özellikle genç oyuncularla çeşitli denemeler yapma yoluna gidince, takımın güç merkezi olan Lee "Faker" Sang-hyeok bile kendini gösteremedi.

Zaman zaman maç kazanmaktan epey uzak kaldı. Takımda birçok deneyimli oyuncu olmasına rağmen sadece öne geçtiğinde maçtan galibiyetle ayrılabilir hale geldi. Fakat bu istikrarsız durum takımı üst sıralardan mahrum etmedi. 11 galibiyet ve 7 mağlubiyet aldıkları bahar mevsiminde dördüncü oldu.

Bahar mevsimi elemelerindeki çeyrek final mücadelesinde T1, DRX karşısında 3-1 galip gelerek bir üst tura yükseldi. Fakat yarı finalde Gen.G takımına 3-0 kaybedince turnuvaya veda etmek durumunda kaldı. Bu mağlubiyet aynı zamanda turnuvayı dördüncü bitirmesine neden oldu.

Yaz mevsimine başlarken T1 daha istikrarlı bir kadro kurma peşindeydi. Fakat mevsim içerisinde hem alt koridorda hem de orman bölgesinde çeşitli değişiklikler oldu. Takımın orman bölgesindeki oyuncularından Moon "Oner" Hyeon-joon ana kadroya yükseltildi.

Bu değişiklik T1 için hayat öpücüğü anlamına geliyordu. T1, bahar mevsimine benzer şekilde yaz mevsiminde de 11 galibiyet ve 7 mağlubiyet alarak dördüncü oldu. Yaz mevsimi elemelerinin çeyrek finalinde Liiv SANDBOX3-0 mağlup ederek yarı finale çıktı. Yarı finalde Gen.G ile karşılaştı ve maçtan 3-1 galip ayrılıp finale yükseldi.

Finalde ise dönemin şaşalı takımı DWG KIA'ya 3-1 mağlup oldu. Championship Points sayesinde T1, LCK 2021 Regional Finals'in doğrudan finalinde yer aldı. Bu aynı zamanda Worlds 2021'e katılma hakkı kazanmak anlamına geliyordu. Bölgesel finalde Hanwha Life Esports'u 3-2 ile geçerek doğrudan ana gruplara katılma hakkı elde etti.

T1'da dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

T1 kadrosunda çok sayıda yeni yüz barındıran bir takım. Bu nedenle takımda izlenecek en bariz kişi kesinlikle Lee "Faker" Sang-hyeok olacak. League of Legends'ta defalarca şampiyon olmayı başarmış olan bu isim, uluslararası maçlarda herkesin izlemek istediği oyuncuların başında gelir.

Lee "Faker" Sang-hyeok baskı altında oynamaya hazır bir oyuncu. Takımına liderlik edebiliyor ve en önemlisi takımdaki genç oyuncuları koordine edebilmeyi başarıyor. Onun dışında alt koridora dikkat edilmeli. Hem ana oyuncu Lee "Gumayusi" Min-hyeong hem de yedekteki Park "Teddy" Jin-seong fark yaratma potansiyeline sahipler.

Bir takımda aynı görevi üstlenebilecek iki tane yıldız ismin yer alması T1 için büyük bir lüks. Fakat bazılarına göre bu çok mantıksız bir durum. Her iki oyuncunun da destek oyuncusu Ryu "Keria" Min-seok ile parlaması mümkün. Çünkü Ryu "Keria" Min-seok şimdiden dünyanın en iyi destek oyuncuları arasında gösteriliyor.

T1 nasıl başarılı olur?

T1 takımının üst koridor ve orman bölgesindeki oyuncularının uluslararası deneyimleri yok. LCK dışına çıkmamış olan bu oyuncuların performansı büyük bir soru işareti durumunda. Fakat T1'ın gücünü hafife almak pek doğru olmayacaktır. Çünkü kendisinden çok daha güçlü olan takımları saf dışı bırakabilme potansiyeline sahiptir.

Lee "Faker" Sang-hyeok tarafından yönlendirilecek olan takımın nasıl bir performans göstereceği büyük oranda rakibin becerisine bağlı olacak. Üst koridor ve orman gibi zayıf alanları kaşımayı başaran her takım T1 için tehdit olabilir. Üstelik T1'ın bulunduğu grupta yer alan takımlarda bunu yapabilecek oyuncular fazlasıyla mevcut.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap