Worlds 2021 Ön Elemeleri Knockout Aşaması: İlk Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021 ön elemeleri grup aşamasını geçen takımlar kendilerini knockout aşamasında buldular. Ön eleme gruplarında istenilen sonuçları almış olan takımlardan 6 tanesi knockout aşamasına geçiş yaptılar. Oynanan toplam 10 maçta 41 farklı şampiyon kullanıldı. Ayrıca, oynanan 2 müsabakanın birini favori takım kazandı, diğerinde ise sürpriz bir sonuç elde edildi.

Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşamasının ilk gününde ikinci tura kalan takımlar belli oldu. A grubunun 3.'sü ve 4.'sü arasında oynanan müsabaka sürprizle sonuçlandı. B grubunun 3.'sü ve 4'sü arasında oynanan müsabakayı ise favori takım kazandı. Müsabakaları kazanan PEACE ve Beyond Gaming bir üst tura yükseldiler.

10 maçta 41 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşamasının ilk turunda iki müsabaka oynandı. Her iki müsabaka da son maça kaldığı için toplamda 10 maç oynanmış oldu. Oynanan 10 maçta ise toplam 41 farklı şampiyon kullanıldı. Knockout aşaması ilk turunda pozisyona göre ortaya çıkan istatistikler şu şekilde oldu:

 • Oynanan 10 maçta üst koridor oyuncuları 12 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyon Kennen (3) olurken, onu Renekton (2), Camille (2), Gwen (2), Irelia (2) ve Jayce (2) takip etti.
 • Oynanan 10 maçta orman oyuncuları 8 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Lee Sin (7) olurken, onu Lillia (3) ve Talon (3) takip etti.
 • Oynanan 10 maçta orta koridor oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyonlar Ryze (4) ile Sylas (4) olurken, onları Kled (2), Zoe (2), Twisted Fate (2), Yone (2) ve Syndra (2) takip etti.
 • Oynanan 10 maçta alt koridor oyuncuları 6 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Lucian (6) olurken, onu Ezreal (5) ve Miss Fortune (5) takip etti.
 • Oynanan 10 maçta destek oyuncuları 6 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyon Leona (9) olurken, onu Braum (4) ve Rakan (4) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 10 maçta en çok yasaklanan şampiyon Kennen (7) oldu. Bu şampiyonu Camille (6), Irelia (6) ve Draven (6) takip etti. Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşamasının ilk günü itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 24 maçta 19 galibiyet elde eden Leona oldu.

2 müsabakada 1 sürpriz sonuç gerçekleşti

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 2 müsabakadan birinin sürprizle bittiğini söyleyebiliriz.

 • A grubunun 3.'sü ile 4'sü olan takımları karşıya karşıya getiren knockout aşaması ilk tur maçında PEACE ile RED Canids karşı karşıya geldi. 5 maçlık seri öncesinde PEACE'in kazanma oranını %49.35, RED Canids'in kazanma oranını ise %50.65 olarak belirlemiştir. Bu maç sürprizle sonuçlandı ve PEACE seriyi 3-2 kazanarak üst tura çıktı.
 • B grubunun 3.'sü ile 4'sü olan takımları karşıya karşıya getiren knockout aşaması ilk tur maçında Galatasaray Esports ile Beyond Gaming karşı karşıya geldi. 5 maçlık seri öncesinde Galatasaray Esports'un kazanma oranını %41.69, Beyond Gaming'in kazanma oranını ise %58.31 olarak belirlemiştir. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Beyond Gaming seriyi 3-2 kazanarak üst tura çıktı.

Worlds 2021 ön elemeleri knockout aşamasında ilk günün ardından PEACE ve Beyond Gaming ikinci tura geçiş yaptılar. RED Canids ile Galatasaray Esports ise turnuvaya veda ettiler. Bir üst turda PEACE ile Cloud9 ve Beyond Gaming ile Hanwha Life Esports karşılaşacaklar. Kazanan takımlar ana gruplara katılacak.

Öncüler: Doggo, Violet, Tally ve Babip

Worlds 2021 ön elemelerinin knockout aşamasının ilk turunda tur atlayan takımlarda öne çıkan birkaç oyuncu vardı. Takımlar bir üst tura kalmayı başarırken büyük oranda bu oyuncuların performanslarından yararlandılar. Sadece knockout aşamasında ikinci tura kalan takımların oyuncuları incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkan oyuncular şu şekilde oldu:

 • Doggo (5.35 KDA): Beyond Gaming'in alt koridor oyuncusu Doggo, 12 maçta 6.25 kill, 2.17 death ve 5.33 assist ile elde etmiş olduğu 5.35 KDA değeriyle knockout aşaması birinci turu itibariyle zirvede yer aldı.
 • Violet (4.00 KDA): PEACE'in alt koridor oyuncusu Violet, 9 maçta 4.11 kill, 2.56 death ve 6.11 assist ile elde etmiş olduğu 4.00 KDA değeriyle knockout aşaması birinci turu itibariyle ikinci sırada yer aldı.
 • Tally (3.67 KDA): PEACE'in orta koridor oyuncusu Tally, 9 maçta 3.78 kill, 3.00 death ve 7.22 assist ile elde etmiş olduğu 3.67 KDA değeriyle knockout aşaması birinci turu itibariyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Babip (3.5 KDA): PEACE'in orman oyuncusu Babip, 9 maçta 4.11 kill, 3.33 death ve 7.56 assist ile elde etmiş olduğu 3.5 KDA değeriyle knockout aşaması birinci turu itibariyle dördüncü sırada yer aldı.

Worlds 2021'in ön elemelerinde knockout aşamasının ilk gününü bu istatistiklerle kapattık. Ön elemeler knockout aşamasının ikinci gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap