Worlds 2021 Ön Elemeleri: İkinci Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021'de ikinci gün tüm takımların daha dengeli bir oyun sergilemeye çalıştığı bir gün oldu. Çoğunluk favori takımların güçlerini göstermek için vites artırmadığı bir güne şahit olduk. Oynanan toplam 8 maçta 40 farklı şampiyon kullanıldı. Ayrıca, yine oynanan 8 karşılaşmadan 6'sını favori taraf kazanırken, 2 maçta sürpriz yaşandı.

League of Legends'ta yılın en büyük organizasyonu olan Worlds 2021'in ikinci günü takımlar açısından biraz daha dengelerin sağlandığı bir gün oldu. Maçları yakından takip eden oyuncular gruptan çıkması beklenen favori takımların performansı karşısında istediklerini elde etmiş oldular.

8 maçta 40 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ön elemelerinin ikinci gününde oynanan maçlarda toplam 40 farklı şampiyon kullanıldı. Şampiyonların dağılımı elbette takımdan takıma değişiklik gösterdi. Bazı takımlar sürekli aynı seçimlere yönelecek bir strateji geliştirdiler. İkinci günün ardından pozisyona göre ortaya çıkan istatistikler şu şekilde oldu:

 • Oynanan 8 maçta üst koridor oyuncuları 12 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyon Jayce (5) olurken, diğer 11 şampiyon oyuncular tarafından sadece bir kere seçildiler.
 • Oynanan 8 maçta orman oyuncuları 6 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Xin Zhao (5) oldu. Onu ise Lee Sin (4), Taliyah (3) ve Lillia (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orta koridor oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyon Sylas (5) oldu. Onu ise Irelia (3) takip ederken, diğer 7 şampiyon oyuncular tarafından sadece bir kere seçildiler.
 • Oynanan 8 maçta alt koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (5) oldu. Onu ise Ezreal (3), Aphelios (2) ve Lucian (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta destek oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyonlar Leona (4) ve Rakan (4) oldular. Onları ise Amumu (2) ile Thresh (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 8 maçta en çok yasaklanan şampiyonlar LeBlanc (7) oldu. Bu şampiyonu Lucian (6), Camille (5), Irelia (5) ve Ryze (5) takip etti. Worlds 2021'in ikinci günü itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 9 maçta 9 galibiyet almayı başaran Leona oldu.

8 maçta 2 sürpriz sonuç gerçekleşti

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 8 maçta iki sürpriz sonuç ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

 • Günün ilk maçında Hanwha Life Esports ile PEACE karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Hanwha Life Esports'un kazanma oranını %73.55PEACE'in kazanma oranını ise %26.45 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Hanwha Life Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün ikinci maçında LNG Esports ile RED Canids karşı karşıya geldi. Maç öncesinde LNG Esports'un kazanma oranını %86.05RED Canids'in kazanma oranını ise %13.95 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve LNG Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün üçüncü maçında Infinity Esports ile PEACE karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Infinity Esports'un kazanma oranını %60.80PEACE'in kazanma oranını ise %39.20 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşandı ve PEACE maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün dördüncü maçında Hanwha Life Esports ile RED Canids karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Hanwha Life Esports'un kazanma oranını %79.72RED Canids'in kazanma oranını ise %20.28 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Hanwha Life Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün beşinci maçında Beyond Gaming ile Cloud9 karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Beyond Gaming'in kazanma oranını %38.56Cloud9'nın kazanma oranını ise %61.44 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Cloud9 maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün altıncı maçında DetonatioN FocusMe ile Galatasaray Esports karşı karşıya geldi. Maç öncesinde DetonatioN FocusMe'nin kazanma oranını %41.33Galatasaray Esports'un kazanma oranını ise %58.67 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşandı ve DetonatioN FocusMe maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün yedinci maçında Beyond Gaming ile Unicorns of Love karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Beyond Gaming'in kazanma oranını %67.37Unicorns of Love'ın kazanma oranını ise %32.63 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Beyond Gaming maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün son maçında Galatasaray Esports ile Cloud9 karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Galatasaray Esports'un kazanma oranını %27.58Cloud9'ın kazanma oranını ise %72.42 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Cloud9 maçtan galibiyetle ayrıldı.

İkinci gün itibariyle gruplarda belli başlar şeyler kesinleşmiş oldu. Üçüncü günde oynanacak maçların ardından gruplar tamamen şekilleneceği için bir sonraki turun eşleşmeleri hakkında ezbere bir yorum yapmak istemiyoruz. Sadece bazı takımların artık ana gruplara merhaba dediğini söyleyebiliriz.

Öncüler: Yutapon, Zwen, Iwandy ve Light

Worlds 2021'in ikinci gününde takımların elde ettiği sonuçlar elbette çok önemli. Ama genel olarak bireysel performansların da merak edildiğini biliyoruz. Bazı oyuncular takımlarını taşıma konusunda gerekli sorumluluğu aldılar. KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkan oyuncular şu şekilde oldu:

 • Yutapon (29 KDA): DetonatioN FocusMe'nin alt koridor oyuncusu Yutapon, 3 maçta 4 kill, 0.33 death ve 5.67 assist ile elde etmiş olduğu 29 KDA değeriyle zirvede yer aldı.
 • Zven (20.5 KDA): Cloud9'ın alt koridor oyuncusu Zven, 3 maçta 6 kill, 0.67 death ve 7.67 assist ile elde etmiş olduğu 20.5 KDA değeriyle ikinci sırada yer aldı.
 • Iwandy (15.5 KDA): LNG Esports'un destek oyuncusu Iwandy, 3 maçta 0.67 kill, 0.67 death ve 9.67 assist ile elde etmiş olduğu 15.5 KDA değeriyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Light (14 KDA): LNG Esports'un alt koridor oyuncusu Light, 3 maçta 4.67 kill, 0.67 death ve 4.67 assist ile elde etmiş olduğu 14 KDA değeriyle dördüncü sırada yer aldı.

Worlds 2021'in ön elemelerinde ikinci günü bu istatistiklerle kapattık. Turnuvanın üçüncü gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap