Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Worlds 2021 Ön Elemeleri: İlk Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021 beklendiği gibi büyük bir heyecanla başladı. Takımlar ellerindeki ilk kozları sahaya sürdüler. Oynanan toplam 8 maçta 45 farklı şampiyon kullanıldı. Ayrıca, yine oynanan 8 karşılaşmadan 7'sini favori taraf kazanırken, sadece 1 maçta sürpriz yaşandı.

League of Legends için 2021 yılının en büyük etkinliği anlamına gelen World Championship (Worlds 2021) beklendiği gibi bir başlangıç yaptı. Dünya çapından binlerce kişi turnuvanın ön eleme aşamasını izlemek için hem yerel hem de global yayınları takip etmeye çalıştı.

8 maçta 45 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021'in birinci gününde oynanan ön eleme maçlarında toplam 45 farklı şampiyon kullanıldı. Bu şampiyonların dağılımları takımdan takıma farklılık gösterirken, bazı takımlar ideal takım kompozisyonunu oluşturma konusunda ısrarcı davrandılar. İlk günün ardından pozisyona göre ortaya çıkan istatistikler şu şekilde oldu:

 • Oynanan 8 maçta üst koridor oyuncuları 12 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyonlar Camille (2), Gnar (2), Irelia (2) ve Kennen (2) oldu.
 • Oynanan 8 maçta orman oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Qiyana (4) oldu. Onu ise Xin Zhao (3), Talon (2) ve Lee Sin (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orta koridor oyuncuları 11 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyon LeBlanc (4) oldu. Onu ise Sylas (2) ve Orianna (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta alt koridor oyuncuları 5 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (8) oldu. Onu ise Ezreal (4) ve Lucian (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta destek oyuncuları 8 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyon Leona (5) oldu. Onu ise Rakan (3) ve Amumu (3) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 8 maçta en çok yasaklanan şampiyonlar Irelia (6), Lee Sin (6) ve Lucian (6) oldular. Bu şampiyonları, Amumu (7) ve LeBlanc (7) takip ettiler. Worlds 2021'in ilk gününde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 8 maçta 6 galibiyet almayı başaran Miss Fortune oldu.

8 maçta sadece 1 sürpriz gerçekleşti

Worlds 2021'i yakından takip ederken aslında elde ettiğimiz analiz verileri üzerine her takıma maç öncesinde bir kazanma oranı belirleme yoluna gittik. Her maç öncesi Twitter hesabımızdan yaptığımız paylaşımlarda bu kazanma oranlarına yer verdik. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 8 maçta sadece tek bir sürpriz sonuç ortaya çıktı.

 • Günün ilk maçında Hanwha Life Esports ile LNG Esports karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Hanwha Life Esports'un kazanma oranını %40.25, LNG Esports'un kazanma oranını ise %59.75 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve LNG Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün ikinci maçında RED Canids ile Infinity Esports karşı karşıya geldi. Maç öncesinde RED Canids'in kazanma oranını %55.21, Infinity Esports'un kazanma oranını ise %44.79 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve RED Canids maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün üçüncü maçında LNG Esports ile PEACE karşı karşıya geldi. Maç öncesinde LNG Esports'un kazanma oranını %87.71, PEACE'in kazanma oranını ise %12.29 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve LNG Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün dördüncü maçında Hanwha Life Esports ile Infinity Esports karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Hanwha Life Esports'un kazanma oranını %86.17, Infinity Esports'un kazanma oranını ise %13.83 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Hanwha Life Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün beşinci maçında DetonatioN FocusMe ile Unicorns of Love karşı karşıya geldi. Maç öncesinde DetonatioN FocusMe'nin kazanma oranını %52.10, Unicorns of Love'ın kazanma oranını ise %47.90 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve DetonatioN FocusMe maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün altıncı maçında Galatasaray Esports ile Beyond Gaming karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Galatasaray Esports'un kazanma oranını %35.68, Beyond Gaming'in kazanma oranını ise %64.33 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşandı ve Galatasaray Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün yedinci maçında DetonatioN FocusMe ile Cloud9 karşı karşıya geldi. Maç öncesinde DetonatioN FocusMe'nin kazanma oranını %33.49, Cloud9'nın kazanma oranını ise %66.51 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Cloud9 maçtan galibiyetle ayrıldı.
 • Günün sekizinci maçında Galatasaray Esports ile Unicorns of Love karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Galatasaray Esports'un kazanma oranını %57.69, Unicorns of Love'ın kazanma oranını ise %42.31 olarak belirlemiştik. Bu maçta sürpriz yaşanmadı ve Galatasaray Esports maçtan galibiyetle ayrıldı.

İlk gün itibariyle gruplarda dengeler aslında kendini belli etmeye başladı. İkinci gün takımların strateji değiştirme veya farklı bir şeyler ortaya koyma şansları elbette olacaktır. Fakat bazı takımların gösterdikleri performans doğrultusunda ön elemeleri geçme kapısını şimdiden araladığını söyleyebiliriz.

Öncüler: Ale, Yutapon, Zergsting, Bolulu ve TitaN

Worlds 2021'in gününde takımların elde ettiği istatistikler ne kadar önemli olursa olsun elbette bireysel performansların da önemi büyüktü. Bazı oyuncular takımlarını taşıma konusunda gerekli sorumluluğu almayı ihmal etmediler. KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkan oyuncular şu şekilde oldu:

 • Ale (24 KDA): LNG Esports'un üst koridor oyuncusu Ale, 2 maçta 7 kill, 0.5 death ve 5 assist ile elde etmiş olduğu 24 KDA değeriyle zirvede yer aldı.
 • Yutapon (15 KDA): DetonatioN FocusMe'nin alt koridor oyuncusu Yutapon, 2 maçta 4 kill, 0.5 death ve 3.5 assist ile elde etmiş olduğu 15 KDA değeriyle ikinci sırada yer aldı.
 • Zergsting (13.5 KDA): Galatasaray Esports'un destek oyuncusu Zergsting, 2 maçta 0.5 kill, 1 death ve 13 assist ile elde etmiş olduğu 13.5 KDA değeriyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Bolulu (12.5 KDA): Galatasaray Esports'un orta koridor oyuncusu Bolulu, 2 maçta 2.5 kill, 1 death ve 10 assist ile elde etmiş olduğu 12.5 KDA değeriyle dördüncü sırada yer aldı.
 • TitaN (12 KDA): RED Canids'in alt koridor oyuncusu TitaN, 2 maçta 7 kill, 1 death ve 5 assist ile elde etmiş olduğu 12 KDA değeriyle beşinci sırada yer aldı.

Worlds 2021'de ilk günü bu istatistiklerle kapattık. Turnuvanın ikinci gününde neler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap