Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: MAD Lions (LEC)

Avrupa'nın en büyük umudu olan MAD Lions, destekleyenleri mutlu etmek için sahneye çıkacak. Uzun süredir dünya şampiyonası başarısından hasret olan Avrupa sahnesi bu takımın göstereceği performansı merakla bekliyor. Fakat takım bunu başarabilmek için öncelikle gruplardan çıkmak zorunda kalacak.

Geçtiğimiz yıllardan çok daha güçlü durumda olan MAD Lions bu sefer dünya şampiyonasına damga vurmak istiyor. Worlds 2021 serüvenine ana gruplardan başlayacak ama bu grubun kağıt üzerinde çok kolay olduğunu söylemek neredeyse imkansız. Buna rağmen Avrupalı ekibin belirli bir avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz.

MAD Lions (LEC) takımının mevcut kadrosu

MAD Lions, Avrupa arenasında mücadele eden bir İspanyol takımıdır. Takım 29 Kasım 2019 tarihinde Spylce takımının yeniden markalaşması ile oluşturulmuştur. Kurulduğu günden bu yana kadrosunu önemli ölçüde koruyan takım, Avrupa'nın yükselen yıldızlarından biridir.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Armut İrfan Berk Tükek Üst Koridor Türkiye
Elyoya Javier Prades Batalla Orman İspanya
Humanoid Marek Brázda Orta Koridor Çekya
Carzzy Matyáš Orság Alt Koridor Çekya
Kaiser Norman Kaiser Destek Almanya

MAD Lions, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

2021 yılı kesinlikle MAD Lions'ın yılıydı. Worlds 2020'nin ön eleme aşamasında turnuvaya veda eden takım için değişim çanları çalıyordu. Teknik ekip ve yönetimin ortak kararı doğrultusunda üst koridora İrfan "Armut" Berk Tükek transfer edildi. Ayrıca orman bölgesi Javier "Elyoya" Prades Batalla'ya teslim edildi.

Takımda iki oyuncunun değişmesinin ardından James "Mac" MacCormack takımın baş antrenörü oldu. Yapılan ummalı değişikliklerin ardından takım LEC 2021'in bahar mevsimine çok etkili başlamadı. Fakat sonlara doğru elde ettiği galibiyetlerle elemelere kalmayı başardı. Elemelerin finalinde ise Rogue'u 3-2 ile geçip şampiyon oldu.

Elde ettiği şampiyonluk ile MSI 2021'in yolunu tutan MAD Lions tam anlamıyla sınanacağı bir turnuvada olacaktı. Yarı finalde dünya şampiyonluğu unvanını taşıyan DWG KIA ile eşleşti. Seriyi beş maça kadar götürmeyi başaran takım, müsabakadan 3-2 mağlup ayrılmasına rağmen beklentilere karşılık verebildi.

MAD Lions, LEC 2021'in yaz mevsiminde bir dizi yeni zorlukla karşılaştı. Sıkışık maç takviminden bunalmaya başlayan oyuncular, iki kişinin COVID-19 testinin pozitif çıkması üzerine karantinaya alındılar. Bu durum söz konusu mevsimin beklendiği gibi gitmeyeceği anlamına geliyordu.

Fakat rakipleri mevsim sıralamasında bu takımı aşağıya doğru itmeyi başaramadılar. MAD Lions, mevsimi 12 galibiyet ve 6 mağlubiyet ile üçüncü sırada bitirip yaz mevsimi elemelerine katılma hakkı kazandı. Elemelerde ilk sınav G2'ya karşı oldu. Müsabakadan 3-1 galip ayrıldığı için doğrudan yarı finale ulaştı.

Yarı finalde Rogue ile karşı karşıya geldi. Çekişmeli bir mücadele olması bekleniyordu ama MAD Lions müsabakadan 3-0 galip ayrılıp finale çıkmayı başardı. Finalde ise Avrupa'nın en köklü takımlarından Fnatic'i 3-1 ile geçerek sezonu şampiyon tamamlayıp Worlds 2021'e ilk torbadan katılma hakkı elde etti.

MAD Lions'ta dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

MAD Lions'ın en iyi oyuncusu kim diye sorulacak olursa muhtemelen herkesin cevabı Marek "Humanoid" Brázda olacaktır. Bu oyuncu aynı zamanda Avrupa'dan Worlds 2021'e katılacak en iyi oyuncu konumundadır. Özellikle kontrol büyücülerini çok iyi bir şekilde kullanabildiği için büyük bir ün kazandı.

Marek "Humanoid" Brázda hemen hemen her koşulda takımına uyum sağlayabilen bir oyuncu. Bazı durumlarda istediği hasarları veremese bile takımı için işi bitiren kişi olabilir. Bu konuda diğer koridorlardan alacağı destek çok ama çok önemlidir. Özellikle yan koridorlara seyahat etmeyi seven oyuncu destek bulamazsa biraz bocalayabilir.

MAD Lions'ta dikkatlerin üzerinde olacağı bir diğer oyuncu ise Javier "Elyoya" Prades Batalla olacak. Şimdiden Avrupa'nın en iyi orman oyuncuları arasında gösterilse bile kendisinin çok büyük tecrübelere sahip olmadığını hatırlamak gerek. Bu oyuncu, kendisinden beklenenin fazlasını ortaya koymaya çalışacak.

MAD Lions nasıl başarılı olur?

MAD Lions etkileyici takım savaşlarıyla tanımlanan bir ekip. Her oyuncu görevini en iyi şekilde yerine getirdiği için bu manzaranın ortaya çıkışı pek şaşırtıcı değildir. Rakip takım çok önde olmasına rağmen bu takım bir şekilde geri dönebilecek hamleyi yapabilme potansiyeline sahiptir. Geçmiş deneyimler bize bunu rahatlıkla gösterdi.

Grubunda Gen.G, Team Liquid ve LNG Esports ile karşılaşacak olan MAD Lions'ın gruptan çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Gen.G çok güçlü oyunculara sahip ama stratejileri genelde tahmin edilebilir düzeydedir. Team Liquid, tek maç üzerinden oynanan müsabakalarda pek iyi değildir. LNG Esports onu zorlayacak en önemli rakip denilebilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap