Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: LNG Esports (LPL)

LoL Pro League'in (LPL) son dönemecinde inanılmaz bir performans ortaya koyan LNG Esports, kendi peri masalını oluşturmayı başardı. Tarihinde ilk defa Worlds'e katılacak olan LNG Esports, öncelikle ön elemeleri başarıyla geçip ana gruplara kalmaya çalışacak.

Spor müsabakalarında peri masallarına pek alışkın değiliz ama bunlar zaman zaman gerçekleşen şeylerdir. Bölgesel finallerde Rare Atom ve Team WE'yi mağlup ettikten sonra LPL'in dünya şampiyonasına göndereceği dördüncü takım olmayı başaran LNG Esports, Worlds 2021 macerasına ön elemeden başlayacak.

LNG Esports (LPL) takımının mevcut kadrosu

2019 yılında Snake Esports yeniden markalaşma yoluna giderek LNG Esports adını aldı. Bundan önceki 2 yılda orta sıra takımlarından biri olmaktan öteye geçemedi. Fakat 2021 sezonunda büyük bir atılım yapmayı başaran takım, bölgesel finallerde elde ettiği başarıyla kendinden söz ettirir hale geldi.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Ale Hu Jia-Le Üst Koridor Çin
Tarzan Lee Seung-yong Orman Güney Kore
icon Xie Tian-Yu Orta Koridor Çin
Light Wang Guang-Yu Alt Koridor Çin
Iwandy Liao Ding-Yang Destek Çin
M1kuya Chang Xiao Üst Koridor Çin
LP Li Fei Alt Koridor Çin
Kedaya Du Bang-Rong Destek Çin

LNG Esports, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Çinli bir spor giyim firması olan Li-Ning, 2019 yılında LPL'den Snake Esports'u satın aldı ve takımın adını LNG Esports olarak değiştirdi. 2019 ve 2020 sezonlarında ortalama bir takım olmaktan pek ileriye gidemedi. 2020 yılında radikal bir kararla takımın kaptı Li "Flandre" Xuan-Jun yedeğe çekildi ve yılın büyük bir bölümünü burada geçirdi.

2020 yılında istenilen sıçramayı elde edebilmek için bu pek yeterli olmadı. LNG Esports, 2021 yılına hazırlanırken kadroda büyük değişiklikler yapma kararı aldı. Önce, ligin gediklilerinden orta koridor oyuncusu Xie "icon" Tian-Yu transfer edildi. Daha sonra ise ormanın krallarından olan Lee "Tarzan" Seung-yong kadroya dahil edildi.

2021 yılının bahar sezonu başladığında LNG Esports, 4 galibiyet ve 1 mağlubiyet ile ilgi çekici bir başlangıç yaptı. Sonrasında ise işler beklendiği gibi gitmedi. Son bir gayretle kendisini LPL 2021 bahar elemelerine atmayı başardı. Fakat daha ilk turda Suning Gaming'e karşı 3-0 kaybederek elendi.

Bahar sezonunun ardından LNG Esports, yaz sezonuna da müthiş bir başlangıç yaptı. Sezon içerisinde liderliğe kadar yükseldi. Fakat ardı ardına gelen kötü sonuçlar neticesinde ligi 8. sırada tamamladı. Bu sıra, LPL 2021 yaz sezonunda tekrar Suning Gaming ile karşılaşmak anlamına geliyordu. Ama LNG Esports rakibini 3-2 yenerek üst tura yükseldi.

Bir üst turda Top Esports ile eşleşen LNG Esports, LPL'in ilk sürprizini gerçekleştirdi ve rakibini 3-1 yenmeyi başarıp 3. tura yükseldi. 3. turda rakibi ise Royal Never give Up oldu. Herkes maceranın son bulduğunu düşünürken bir sürpriz daha gerçekleşti ve LNG Esports karşılaşmayı 3-1 kazanıp kendisini çeyrek finale attı.

Çeyrek finalde FunPlus Phoenix karşısında pek direnemedi ve 3-0 kaybedip elendi. Ama buraya kadar gösterilen performansla bölgesel finallere katıldı. İlk turda Rare Atom'a karşı 3-0 galip geldi. Bölgesel finalde ise Team WE ile karşılaştı. Yakaladığı ivmeyi korumayı başaran takım maçtan 3-1 galip ayrıldı ve Worlds 2021'e katılma hakkı kazandı.

LNG Esports'ta dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

LNG Esports'ta tüm gözler ormanın kralı olarak adlandırılan Lee "Tarzan" Seung-yong'ta olacak. LPL 2021 yaz sezonunda en çok maçın adamı seçilen üçüncü oyuncu olmayı başardı. Maalesef bu oyuncunun istatistikler üzerinden okunması pek mümkün değil. Çünkü rakamlara bağlı kaldığımızda daha düşük bir performans görüyoruz.

Lee "Tarzan" Seung-yong farkını başlattığı veya takımını yönlendirdiği takım savaşlarıyla ortaya koymayı başaran bir isim. Bu sayede sonucun kendi lehine olmasını sağlayabilme potansiyeline sahip. Salt olarak rakamlara bağlı kalmanız durumunda ise bunun böyle olduğunu fark edemeyebilirsiniz.

Lee "Tarzan" Seung-yong özellikle oyun kurucu bir orman oyuncusu olduğu için elemeler gibi daha zorlayıcı müsabakalarda biraz daha ön plana çıkar. Elemeler boyunca en değerli üçüncü oyuncu olmayı başardı. Bölge finalleri açısından bu alanda rakipsizdi. Takımın Worlds 2021'e katılmasını sağlayan finalin ise MVP'si oldu.

LNG Esports nasıl başarılı olur?

Lee "Tarzan" Seung-yong bu takımın uluslararası tecrübesi olan tek isimdir. LNG Esports başarılı olmak istiyorsa onun çizeceği plana sadık kalmak zorundadır. Çünkü uluslararası müsabakalar deneyimsizlik kaldıracak düzeyde olmazlar. Bununla birlikte, bunun ön elemeler için çok büyük bir problem olacağını söylemek güç.

LPL gibi bir ligin dördüncü takımı olarak gelmek bile henüz gelişmekte olan liglerin takımlarına karşı iyi bir üstünlük kurmak için yeterlidir. Ön elemelerden sonrasının ise büyük bir soru işareti olduğunu söylemek gerek. Çünkü, deneyimsizlik kendini gösterecektir ve takımın üst koridorundaki zaafları kaşıyacak rakipler ortaya çıkacaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap