Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: FunPlus Phoenix (LPL)

Tartışmasız bir biçimde Çin'in en önemli takımı konumunda olan FunPlus Phoenix dünya şampiyonluğu hedefine sahip. Kadrosunu yıldızlarla dolduran takımın en önemli kozu koridorlarında neredeyse rakipsiz olan birkaç isme sahip olması. Bireysel performanslar takım performansına dönüştüğünde dünya şampiyonluğuna göz kırpacak.

FunPlus Phoenix otoriteler tarafından turnuvanın favorisi olan iki takımdan biri olarak gösteriliyor. Worlds 2021 serüveninin grup aşamasından başlamış olması pek bir anlam ifade etmiyor. Çünkü bu takım mutlak favorilerden birisi ve bu yılı muhteşem bir biçimde kapatmak istiyor.

FunPlus Phoenix (LPL) takımının mevcut kadrosu

FunPlus Phoenix adından anlaşılabileceği gibi FunPlus organizasyonuna ait bir takımdır. Bu takım ilk turnuvasına 2017 sezonunda katılmıştır. Tencent Games tarafından gerçekleştirilen Demacia Championship 2017 turnuvasının E grubu finalinde Team WE'ye yenilerek turnuvadan elenmiştir.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Nuguri Jang Ha-gwon Üst Koridor Güney Kore
Tian Gao Tian-Liang Orman Çin
Doinb Kim Tae-sang Orta Koridor Güney Kore
Lwx Lin Wei-Xiang Alt Koridor Çin
Crisp Liu Qing-Song Destek Çin
xiaolaohu Ping Xiao-Hu Üst Koridor Çin
Shenyi Wei Zi-Jie Destek Çin

FunPlus Phoenix, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

FunPlus Phoenix 2021 yılında radikal bir karar alarak kadrosunu değiştirme yoluna gitti. En son 2 yıl önce kadrosunu değiştiren takımda değişim rüzgarları esmesi beklenirken sadece tek bir oyuncu transfer edildi. Bu isim DWG KIA'nın üst koridor oyuncusu Jang "Nuguri" Ha-gwon oldu.

2021 sezonunun bahar mevsimi başladığında ilk hafta 1 galibiyet ve 1 mağlubiyet alan takımın performansı teknik heyeti memnun etmedi. Bunun üzerine orman oyuncusu Gao "Tian" Tian-Liang'ın yerine Zhou "Bo" Yang-Bo kadroya dahil edildi. Bu değişim ardından beşinci haftaya girerken üst üste 6 galibiyet almayı başardı.

Her şey yolunda giderken bir anda patlak veren şike skandalı sonrasında FunPlus Phoenix zor durumda kaldı. Zhou "Bo" Yang-Bo'nun adı bir şike skandalına karışınca ceza aldı. Bunun üzerine takım onun yerine Gao "Tian" Tian-Liang'ı çağırdı ama aynı zamanda akademi takımındaki Yang "Beichuan" Ling'i üst takıma çıkardı.

Yaşanan bu olaydan sonra FunPlus Phoenix mevsimi 11 galibiyet ve 5 mağlubiyet ile tamamladı. Elemeler başladığında Gao "Tian" Tian-Liang as takımdaki yerini sağlama aldı. Onun için bu elemeler artık kendini kanıtlamak için son fırsattı. Aksi taktirde takımdan kovulacaktı.

Bahar mevsimi elemelerinde önce Rare Atom'u, ardından JD Gaming'i, Royal Never Give Up'ı ve EDward Gaming'i yenip finale kaldı. Fakat finalde Royal Never Give Up'a 3-1 kaybederek mevsimi 2. sırada tamamladı. Yaz mevsimi için söylenecek çok söz yoktu. FunPlus Phoenix ideal bir performans göstererek son hafta liderliği kapmayı başardı.

Yaz mevsimi elemelerine çeyrek finalden katılma hakkı elde eden FunPlus Phoenix önce LNG Esports'u 3-0 ile geçti. Yarı finalde Team WE'yi 3-0 yenip finale kaldı. Finalde EDward Gaming'e 3-1 kaybetti. Fakat yeteri miktarda Championship Points topladığı için LPL'den Worlds 2021'e katılma hakkı kazanan 2. takım oldu.

FunPlus Phoenix'te dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

FunPlus Phoenix kadrosunda LPL'in kralı olarak adlandırılan Kim "Doinb" Tae-sang'a sahip. Bu oyuncu sadece bu takımda dikkat edilmesi gereken bir oyuncu değil. Worlds 2021'de en çok takip edilen oyunculardan birisi olacak. LPL'in normal sezonunda KDA açısından tüm oyuncuları geride bırakmayı başardı.

Kim "Doinb" Tae-sang aynı zamanda yaptığı absürt seçimlerle ön plana çıkan bir isim olduğundan Worlds 2021'e ekstra heyecan katabilecek. Diğer taraftan, transferi büyük bir hamle olan Jang "Nuguri" Ha-gwon biraz sessiz bir yıl geçirdi. Dünyanın en iyi üst koridor oyuncularından biri olan bu ismin neler yapacağı büyük bir merak konusu.

Worlds 2021'in ana gruplarında Jang "Nuguri" Ha-gwon eski takımıyla erkenden karşılaşma şansı elde edecek. Bu aynı zamanda DWG KIA'nın üst koridor oyuncusu Kim "Khan" Dong-ha ile karşılaşması anlamına gelecek. Bu ciddi sınavı geçen taraf muhtemelen dünya şampiyonluğu için kapıyı birazcık aralamış olacak.

FunPlus Phoenix nasıl başarılı olur?

FunPlus Phoenix, Worlds 2021'i şampiyon olarak bitirecek üç takımdan biri olarak görülüyor. Bize göre ise kağıt üzerinde sadece DWG KIA onunla rekabet edebilecek seviyede. DWG KIA ile aynı gruptan başlayacak olmaları büyük bir avantaj. Çünkü en azından gruptan çıkınca erken aşamada onunla karşılaşmayacak.

FunPlus Phoenix için akıllara takılan tek soru LPL'deki diğer takımlardan biriyle, örneğin EDward Gaming ile karşılaşmaları durumunda neler yapacakları. Eğer bu takım potansiyel performansını ortaya koyarsa kuşkusuz onu dünya üzerinde yenebilecek bir takım pek yok gibi. Bu yüzden en önemli durum takımın performans ölçeği olacak.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap