Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: Fnatic (LEC)

Avrupa'nın en köklü e-spor organizasyonlarından biri olan Fnatic, kendini ispatlamak üzere tekrar dünya şampiyonası sahnesinde olacak. Epey zorlu bir süreçten geçerek bu noktaya ulaşan takım, Worlds 2021 macerasına ana grup aşamalarından başlayacak.

Yaz mevsimi Fnatic için çok zorlayıcı olsa bile nispeten başarılı bir şekilde sonlandı. Worlds 2021 serüvenine dahil olan takım bu seviyelerin yabancısı değildir. Avrupa'nın dünya şampiyonluğunu hayallerini bu turnuvaya taşımayı başaran takım, devamını getirmek için çaba gösterecek.

Fnatic (LEC) takımının mevcut kadrosu

Fnatic, League of Legends macerasına 14 Mart 2011'de başladı. myRevenge takımının kadrosundan oluşan bir ekiple takım oluşturuldu. Ardından Riot Games'in gerçekleştirdiği ilk şampiyona olan Riot Season 1 Championship'de (daha sonradan Worlds Season 1 olarak adlandırıldı) şampiyonluk yaşadı.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Adam Adam Maanane Üst Koridor Fransa
Bwipo Gabriël Rau Orman Belçika
Nisqy Yasin Dinçer Orta Koridor Belçika / Türkiye
Upset Elias Lipp Alt Koridor Almanya
Hylissang Zdravets Illiev Galabov Destek Bulgaristan

Fnatic, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Fnatic, League of Legends dünyasını takip eden herkesin bildiği bir takımdır. İlk sezondan beri Avrupa sahnesinde yer alan takım zaman içerisinde kendisine büyük bir rakip olmayı başaran G2 Esports ile önemli bir rekabet içerisindedir. Fnatic, Worlds 2021 dahil olmak üzere gerçekleştirilen 11 dünya şampiyonasının 9'una katılma başarısı gösterdi.

2021 sezonunun başlangıcında Fnatic bir şok yaşadı. Takımın ikon haline dönüşmüş olan oyuncusu Martin "Rekkles" Larsson, G2 Esports'a katıldı. Bu değişiklik Avrupa'da şok etkisi yarattı. Takımın en sadık destekçileri bile takımı sorgulamaya başladı. Beklendiği gibi bu kayıp bahar mevsimini etkiledi ve takım mevsimi 5. sırada tamamladı.

Yaz mevsimine hazırlanırken Fnatic, Oskar "Selfmade" Boderek'i Team Vitality'e kaptırdı. Takımın üst koridor oyuncusu Gabriël "Bwipo" Rau orman bölgesine kaydırıldı ve onun yerine Fransız Karmine Corp takımından Adam "Adam" Maanane transfer edildi. Bu hamle ile takım yaşadığı problemleri çözmek için çaba gösterdi.

Yaz mevsimini 11 galibiyet ve 7 mağlubiyet alarak beşinci sırada tamamlayan Fnatic, eleme aşamasına geçiş öncesinde toparlanmak için zaman kazandı. Elemelere kaybedenler aşamasından başladı ve ilk turda Team Vitality'i 3-2 mağlup etti. İkinci turda Misfits Gaming'i ve üçüncü turda G2 Esports'u 3-2 ile geçmeyi başardı.

Elemeler öncesinde kendisinden herhangi bir beklenti olmayan Fnatic artık yarı finaldeydi. Yarı finalde Rogue ile eşleşen takım, müsabakadan 3-0 galip ayrılıp finale yükseldi. Bu aynı zamanda Worlds 2021'e katılmayı garantilemek anlamına geliyordu. Sadece kuralara hangi torbadan gireceği belli değildi.

Worlds 2021 için çeşitli planlara sahip olan Fnatic, bölgesel turnuvanın finalinde beklenen performansı ortaya koyamadı. MAD Lions'a 3-1 kaybeden takım turnuvayı ikinci sırada tamamlamak durumunda kaldı ve Worlds 2021'e ikinci torbadan katılma hakkı kazandı.

Fnatic'te dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

Diğer birçok takımın aksine Fnatic, oyunun merkezini destek oyuncusuna doğru yönlendirmeyi tercih edebilen bir takımdır. Destek rolündeki Zdravets "Hylissang" Iliev Galabov koridordaki arkadaşı Elias "Upset" Lipp ile alt koridorda muazzam bir hakimiyet kurabilme potansiyeline sahiptir. Bu takımda en çok dikkat edilmesi gereken oyuncu odur.

Elias "Upset" Lipp uzun bir süredir Avrupa'nın en iyi alt koridor oyuncularından biri olarak görülmekteydi. Bu sezon farkını ortaya koyan oyuncu altın farkı, tecrübe puanı farkı ve dakika başına hasar istatistiklerinde ön plana çıkmayı başardı. Özellikle rahat olduğu şampiyonlarla oynadığında oyuna epey bir etki edebilmektedir.

Son olarak ise takımın isimsiz kahramanı olan Gabriël "Bwipo" Rau'dan bahsetmek gerek. Orijinal pozisyonundan farklı bir pozisyona geçiş yapan oyuncu, başlarda biraz problem yaşasa bile sonradan kendini toparladı. Şu anda yeni rolünde daha iyi durumda ve sorumluluk alınması gerektiğinde bunu başarabilecek deneyime sahip birisi.

Fnatic nasıl başarılı olur?

Fnatic'in başarılı olabilmesi için öncelikle grubundaki güçlü takımlara kafa tutması gerekecek. Kendisi için yabancı bir takım olmayan Royal Never Give Up ile aynı grupta yer alıyor. Diğer taraftan, Güney Kore'nin dördüncü takımı Hanwha Life Esports bu grubun bir parçası olacak. Pek çok kişinin "dark horse" olarak gördüğü PSG Talon bu grubun diğer takımı.

Fnatic'in işi gerçekten çok zor ama bu seviyelerde defalarca bulunmuş bir takım olarak önemli bir sürpriz gerçekleştirebilirler. Güç açısından dengeli bir durumun olmadığı ortada ama güçlü olduğu yanların üzerine strateji kurmayı başarırsa işler birazcık değişebilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap