Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: DWG KIA (LCK)

DWG KIA tartışmasız bir biçimde Worlds 2021'in favorisi durumunda. Geçen yıl dünya şampiyonu olan takım bu yıl da dünya şampiyon olarak, üst üste şampiyon olan ikinci takım olmak istiyor. Bu hedefle yola çıkan takımın önündeki ilk engel ise turnuvanın ikinci favorisiyle eşleştiği grup olacak.

DWG KIA bu yıl boyunca gösterdiği performansla bölgesel olarak kimsenin kendisiyle rekabet edemeyeceğini herkese gösterdi. Worlds 2021 macerası ana gruplardan başlayacak. Fakat takımın en önemli hedefi ise uluslararası alanda da yenilmez olduğunu göstermek ve dünya şampiyonluğu unvanını korumak olacak.

DWG KIA (LCK) takımının mevcut kadrosu

DWG KIA önceden DAMWON Gaming olarak bilinen bir takımdı. 27 Mayıs 2017 tarihinde MiraGe Gaming'in kadrosundan oluşan bir ekiple kuruldu. O dönemde bu takım henüz Challenger seviyesine yeni çıkmıştı. Kadroyu koruyarak yoluna devam etti, başlangıçta başarıdan uzaktı ama sonradan ligi silip süpüren bir takıma dönüştür.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Khan Kim Dong-ha Üst Koridor Güney Kore
Canyon Kim Geon-bu Orman Güney Kore
ShowMaker Heo Su Orta Koridor Güney Kore
Ghost Jang Yong-jun Alt Koridor Güney Kore
BeryL Cho Geon-hee Destek Güney Kore
Malrang Kim Geun-seong Orman Güney Kore
Rahel Cho Min-seong Alt Koridor Güney Kore

DWG KIA, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Son dünya şampiyonu 2021 sezonuna üst koridorda yaptığı değişiklikle girdi. Jang "Nuguri" Ha-gwon, Çin takımlarından FunPlus Phoenix'e gitti. Onun yerine ise FunPlus Phoenix'in üst koridor oyuncusu, yılların deneyimi Kim "Khan" Dong-ha kadroya katıldı.

DWG KIA, LCK 2021'in bahar mevsiminde tamamen rakipsiz görünüyordu. Kim "Khan" Dong-ha geldiği gibi takıma uyum sağladı. Bu takım, son dünya şampiyonu olmanın getirdiği rahatlıkla rakiplerini bir bir geçti. Bahar mevsiminin elemelerinin yarı finalde Hanwha Life Esports'u 3-0 ile geçti. Finalde ise Gen.G'yi 3-0 yenip şampiyon oldu.

MSI 2021'e doğru yol alan takımın bu turnuvayı kazanması bekleniyordu. DWG KIA için ilk olumsuz sinyal grup aşamasında Cloud9 karşısında alınan mağlubiyet oldu. İş elemelere gelince takım biraz toparlamış gözüktü ama tehlike çanları çalıyordu. Çünkü grupta Royal Never Give Up ile oynadığı iki maçı da kaybetti.

MSI 2021'in yarı finalinde MAD Lions ile eşleşen DWG KIA zor bile olsa rakibini 3-2 geçerek finale yükseldi. Finalde rakibi turnuvadaki belalısı Royal Never Give Up oldu. Royal Never Give Up karşısında 2 kez kazansa bile 3 kez kaybetmekten kurtulamadı ve turnuvayı 2. sırada tamamladı.

Yurda dönüp LCK 2021'in yaz mevsimine hazırlanmaya başladı. Mevsime sıkı bir giriş yapması beklenirken alt koridorda işler yolunda gitmedi. Çünkü alt koridor oyuncusu Jang "Ghost" Yong-jun vasat bir performans göstermeye başladı. Takımda bazı oyuncuların pozisyonları değiştirildi ama bu çok kısa sürdü.

Jang "Ghost" Yong-jun eski performansını yakalayınca takım tekrardan hareketlendi. Mevsimi ilk sırada tamamlamayı garantiledi. DWG KIA, yarı finalde Nongshim RedForce'u 3-0 ile geçip finale yükseldi. Finalde ise T1 ile karşılaştı ve müsabakadan 3-1 galip ayrılarak doğrudan Worlds 2021'e katılma hakkı kazandı.

DWG KIA'da dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

DWG KIA'nın en önemli oyuncusu kesinlikle Heo "ShowMaker" Su olacak. Şimdiden bölgenin en iyi orta koridoru oyuncusu olarak görülen oyuncu takımın göstereceği performansta büyük bir etkiye sahip olacak. Neredeyse mükemmel bir sezon geçiren oyuncunun kendi pozisyonunda fark yaratması bekleniyor.

Diğer yandan gözler Kim "Canyon" Geon-bu'nun üzerinde olacak. Oyun kurulumu açısından muazzam bir öneme sahip olan oyuncu takımını yönlendirmeye başladığında gerçekten güçlü olduğunu kanıtlamış durumda. Direksiyonun başında muhtemelen yine o olacak ve takımını en üst seviyede tutmaya çalışacak.

Burada bir parantezi alt koridor oyuncusu Jang "Ghost" Yong-jun'a açmak gerek. Oyuncu ne kadar güçlü olursa olsun zaman zaman düşük performans girdabına girebiliyor. Bu gibi durumlarda takım bir çözüm üretemezse, özellikle güçlü rakipler karşısında problemlerin ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

DWG KIA nasıl başarılı olur?

DWG KIA için tek başarı kriteri dünya şampiyonluğu olacak. Bunun dışında bir şey düşünülemez bile. Fakat takımın kusursuz olduğunu söylemek pek mümkün değil. Üst koridor, orman ve orta koridordaki oyuncuların performanslarında belirli bir standardı yakalamaları mümkün. Ama takımın geri kalanı büyük bir soru işareti içeriyor.

DWG KIA'nın neler yapabileceğini grup aşamasındaki FunPlus Phoenix maçları gösterecek. Jang "Ghost" Yong-jun ve Cho "BeryL" Geon-hee güçlü rakiplere karşı dirençli olamazlarsa işler değişir. Muhtemelen gruptaki iki maç final provası gibi olacak. Güney Koreli takım bu maçları kazanırsa finale doğru emin adımlarla ilerleyecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap