Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: Cloud9 (LCS)

League of Legends'ta rekabetçi ortamın gediklisi olan Cloud9, kendi bölgesine sunulan son katılım hakkını elde etmeyi başararak Worlds 2021'de yer alacak. Bu durum, tecrübeli takımın ön elemelerden turnuvaya başlaması anlamına gelecek. Buna rağmen takımın ön elemeler için umutlu olduğunu söylemek mümkün.

Zaman geçtikçe performansı düşen bir takım göstermek gerekirse bu kesinlikle Cloud9 olurdu. Worlds 2021 macerasına ön elemeden başlayacak olan takım, bir üst tura yüklemesi beklenen takımlar arasında yer alıyor. Fakat bunu başarmak için bu sezonki genel performansının üzerine çıkması gerekecek.

Cloud9 (LCS) takımının mevcut kadrosu

Cloud9 takımı, dağılma sürecinde yer alan Quantic Gaming kadrosu tarafından oluşturulmuştur. League of Legends'ta e-spor macerasına 2012 yılında başlayan takım, çoğu bölgesel olmak üzere bir dizi başarıya imza atmıştır. Bu anlamda Kuzey Amerika'nın en istikrarlı e-spor organizasyonlarından biri olmayı başardı.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Fudge İbrahim Allami Üst Koridor Avusturalya
Blaber Robert Huang Orman ABD
Perkz Luka Perković Orta Koridor Hırvatistan
Zven Jesper Svenningsen Alt Koridor Danimarka
Vulcan Philippe Laflamme Destek Kanada

Cloud9, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Cloud9 kendi tarihinde ilk defa Worlds'e katılmayı başaramamanın ardından kadrosunda önemli değişiklikler yaptı. Başarısızlığın ilk faturası baş antrenör Bok "Reapered" Han-gyu'ya kesildi. Ardından üst koridor oyuncusu Eric "Licorice" Ritchie ve orta koridor oyuncusu Yasin "Nisqy" Dinçer ile yollar ayrıldı.

Bir şekilde 2021 sezonuna iyi bir başlangıç yapmak isteyen Cloud9, Avrupa'nın en önemli orta koridor oyuncusu olan Luka "Perkz" Perković ile anlaştı. Üst koridordaki eksikliği ise akademi takımından yapılan takviye ile çözüldü. Luka "Perkz" Perković tarafından getirilen kaliteyle LCS 2021'in ilk yarısında 13 galibiyet ve 5 mağlubiyet alındı.

Elde edilen bu skor, LCS 2021'in ilk yarısını lider olarak bitirmeleri için yeterliydi. MSI 2021'de ilse Cloud9 çok ilginç sonuçların altına imza attı. Grup aşamasında Japon takımı DetonatioN FocusMe'ye karşı mağlup oldu. Buna rağmen, DWG KIA'nın ardından grupta ikinci olarak Rumble aşamasına geçmeyi başardı.

Rumble aşamasında işler epey bir değişti. Oynadığı 10 maçtan 3 galibiyet ve 7 mağlubiyet alan Cloud9, turnuvaya veda etmek zorunda kaldı. Bu beklenmedik performans herkesi şaşkına çevirdi. Fakat beklenmedik sonuçlar bununla sınırlı kalmadı. LCS 2021'in ikinci devresinde her şey çok daha kötü gitti.

Aldığı başarısız sonuçlar neticesinde ligi 4. sırada bitirmek zorunda kaldı ama LCS 2021 Championship'e katılabildi. LCS 2021 Championship'in 1. turunda Team Liquid ile eşleşti ve 3-1 kaybedip, kaybedenler aşamasına düştü. Bu aşamada Golden Guardians'ı ve ardından Evil Geniuses3-0 ile geçerek 3. turda Team SoloMid'in rakibi oldu.

Rakibini 3-2 ile geçmeyi başaran Cloud9, Worlds 2021'e katılma hakkını garantilemiş oldu. Artık akıllardaki tek soru uluslararası turnuvaya hangi sıradan katılacağıydı. 4. tur maçında 100 Thieves'e 3-1 mağlup olunca cevap ortaya çıktı. Cloud9, Worlds 2021'e ön elemelerden dahil olacaktı.

Cloud9'da dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

Tartışmasız bir biçimde Cloud9'da dikkat edilmesi gereken en önemli oyuncu Luka "Perkz" Perković olacak. Bu yılki performansıyla Worlds 2021'de başarılı olması imkansız. Fakat Worlds 2019'da gösterdiği performansa geri dönüş yaparsa işler değişebilir.

Bu turnuvada başarılı sayılabilmeleri için önlerinde epey bir yol olacak. En değerli şansları ise bu arenanın tadına defalarca bakmış olan Luka "Perkz" Perković'in varlığı olacak. Takımın sınırlarını bildiği sürece takımına iyi bir sonuç getirmesi mümkün. Buna rağmen, pek çok şeyin kas gücünden ziyade zihinsel güce bağlı olduğu aşikar.

Bireysel anlamda Luka "Perkz" Perković'in performansı üst düzey olsa bile mevcut rakipler karşısında her şey yolunda gitmeyebilir. Öncelikle PCS'in yükselen yıldızı Beyond Gaming'i geçebilmek için çabalaması gerekecek. Bunu yapabilmek ise tek oyuncunun performansıyla olabilecek bir şey değil.

Cloud9 nasıl başarılı olur?

Cloud9 takımın kadrosu aslında iyi bir kadro. Üst koridorda İbrahim "Fudge" Allami gibi güçlü bir oyuncuları var. Orman bölgesinde Robert "Blaber" Huang çoktan kendini ispatlamış durumda. Alt koridor ikilisi zaten bölgesel olarak bilinen ve saygı duyulan isimlerden oluşuyor.

Bu takımın başarısı büyük oranda Luka "Perkz" Perković'in yapacaklarına bağlı olacak. Kendisinden beklenen yüksek seviyedeki performansı ortaya koyması durumunda Worlds 2021'de elde etmek istedikleri başarıya ulaşabilirler. Fakat turnuvaya erkenden veda etmek demek taşları yerinden oynatabilecek.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap