Worlds 2021 Grup Aşaması: Üçüncü Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021'in ana etkinliği tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlikte üçüncü gün geri kalırken artık yavaş yavaş potansiyel olarak gruptan çıkacak bazı takımlar netleşmeye başladı. Bazı takımlar ise hala galibiyetle tanışamadılar. Oynanan 8 maçta 43 farklı şampiyon kullanıldı. Bununla birlikte 1 maçta sürpriz sonuç elde edildi.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının üçüncü gününde, özellikle belirli takımlar gruptaki rakipleriyle aradaki makası açmayı başardılar. Bazı maçlarda takımların güçlerinin yetmediği yetmediği net bir şekilde görüldü. Bazı maçlar ise çok çekişmeli başlayıp inanılmaz bazı stratejilerle kazanıldı. Favori takımların ise tam gaz yollarına devam ettiklerini gördük.

8 maçta 43 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında tüm müsabakalar tek maç üzerinden oynandığı için 4 grupta toplam 8 maç oynandı. Oynanan 8 maçta ise toplam 43 farklı şampiyon kullanıldı. Ana etkinliğin grup aşamasında pozisyona göre ortaya çıkan şampiyon istatistikleri şu şekilde oldu:

 • Oynanan 8 maçta üst koridor oyuncuları 11 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyon Camille (3) olurken, onu Jax (2), Jayce (2) ve Kennen (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orman oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Lee Sin (5) olurken, onu Xin Zhao (2), Viego (2) ve Trundle (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orta koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyonlar Twisted Fate (4) ve Sylas (4) olurken, onları Ryze (3) ve LeBlanc (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta alt koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Jhin (5) olurken, onu Miss Fortune (4), Ziggs (2) ve Aphelios (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta destek oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyonlar Leona (5) olurken, onu Braum (3) ve Thresh (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 8 maçta en çok yasaklanan şampiyon Yuumi (7) oldu. Bu şampiyonları LeBlanc (6), Irelia (5) ve Jarvan IV (4) ve Lucian (4) takip etti. Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamaları birinci gün itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 8 maçta 6 galibiyet elde eden LeBlanc oldu.

8 maçta tek sürpriz sonuç yaşandı

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 8 maçta sadece 1 sürpriz oldu diyebiliriz.

 • Günün ilk maçında C grubundan Royal Never Give Up ile Hanwha Life Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Royal Never Give Up'ın kazanma şansı %70.30Hanwha Life Esports'un ise %29.70 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Royal Never Give Up oldu.
 • Günün ikinci maçında D grubundan MAD Lions ile LNG Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde MAD Lions'ın kazanma şansı %56.33LNG Esports'un ise %43.67 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf LNG Esports oldu.
 • Günün üçüncü maçında A grubundan FunPlus Phoenix ile Rogue karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde FunPlus Phoenix'in kazanma şansı %72.30Rogue'un ise %27.70 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf FunPlus Phoenix oldu.
 • Günün dördüncü maçında C grubundan Fnatic ile PSG Talon karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Fnatic'in kazanma şansı %33.97PSG Talon'un ise %66.03 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf PSG Talon oldu.
 • Günün beşinci maçında D grubundan Gen.G ile Team Liquid karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Gen.G'nin kazanma şansı %63.74Team Liquid'in ise %36.26 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Gen.G oldu.
 • Günün altıncı maçında A grubundan DWG KIA ile Cloud9 karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde DWG KIA'nın kazanma şansı %81.25Cloud9'nın ise %18.75 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf DWG KIA oldu.
 • Günün yedinci maçında B grubundan Edward Gaming ile DetonatioN FocusMe karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Edward Gaming'in kazanma şansı %87.33DetonatioN FocusMe'nin ise %12.67 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Edward Gaming oldu.
 • Günün son maçında B grubundan T1 ile 100 Thieves karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde T1'nın kazanma şansı %72.53100 Thieves'in ise %27.47 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf T1 oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının üçüncü günü böyle geçti. 8 maçtan 1 sürpriz sonuçla ayrıldık. LPL takımları 4 galibiyetLCK takımları 3 galibiyetPCS takımı ise 1 galibiyet elde etti. Bu sonuçlarla birlikte bölgesel açıdan LPL takımları 10 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile lider oldular.

Öncüler: ShowMaker, Viper, Light, Scout ve JieJie

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında takımları için öne çıkan bazı oyuncular oldu. Takımlar üçüncü maçlarda potansiyel performanslarından birer kesit sunarken bunu oyuncuların gösterdikleri performans üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ettiler. Üçüncü gün itibariyle oyuncular incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkanlar şu şekilde oldu:

 • ShowMaker (35 KDA): DWG KIA'nın orta koridor oyuncusu ShowMaker, 3 maçta 4.67 kill, 0 death ve 7 assist ile elde etmiş olduğu 35 KDA değeriyle ana etkinliğin üçüncü günü itibariyle zirvede yer aldı.
 • Viper (32 KDA): Edward Gaming'in alt koridor oyuncusu Viper, 3 maçta 3.67 kill, 0 death ve 7 assist ile elde etmiş olduğu 32 KDA değeriyle ana etkinliğin ikinci günü itibariyle ikinci sırada yer aldı.
 • Light (24 KDA): LNG Esports'un alt koridor oyuncusu Light, 3 maçta 2.67 kill, 0.33 death ve 5.33 assist ile elde etmiş olduğu 24 KDA değeriyle ana etkinliğin ikinci günü itibariyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Scout (18 KDA): Edward Gaming'in orta koridor oyuncusu Scout, 3 maçta 3.67 kill, 0.67 death ve 8.33 assist ile elde etmiş olduğu 18 KDA değeriyle ana etkinliğin üçüncü günü itibariyle dördüncü sırada yer aldı.
 • JieJie (14 KDA): Edward Gaming'in orman oyuncusu JieJie, 3 maçta 4.33 kill, 1 death ve 9.67 assist ile elde etmiş olduğu 14 KDA değeriyle ana etkinliğin üçüncü günü itibariyle beşinci sırada yer aldı.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının üçüncü gününü bu istatistiklerle kapattık. Ana grupların dördüncü gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap