Worlds 2021 Grup Aşaması: İkinci Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021'in ana etkinliği bölümünde grup aşaması ikinci günle geride kaldı. Takımlardan bazıları rakipleriyle aralarındaki farkı açarlarken, diğerleri gruplarındaki ilk galibiyetlerini elde ettiler. Buna ek olarak bazı takımlar hala galibiyetle tanışamadılar. Oynanan 8 maçta 45 farklı şampiyon kullanıldı. Bununla birlikte iki maçta sürpriz oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının ikinci gününde, ilk gün maçlarını kazanmış olan takımlar gruplarından çıkmak için ekstra avantaj elde etmeye çalıştılar. Bazı maçlarda güçsüz olan takımlar hiç direnç gösteremediler. Bazılarında ise çok çetin mücadeleler oldu. Ama özellikle favori takımların kaldıkları yerden devam ettiklerini gördük.

8 maçta 45 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında tüm müsabakalar tek maç üzerinden oynandığı için 4 grupta toplam 8 maç oynandı. Oynanan 8 maçta ise toplam 45 farklı şampiyon kullanıldı. Ana etkinliğin grup aşamasında pozisyona göre ortaya çıkan şampiyon istatistikleri şu şekilde oldu:

 • Oynanan 8 maçta üst koridor oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyon Graves (4) olurken, onu Kennen (2), Camille (2) ve Gnar (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orman oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyonlar Talon (3), Viego (3) ve Jarvan IV (3) olurken, onları Qiyana (2), Xin Zhao (2) ve Lee Sin (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orta koridor oyuncuları 8 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyonlar Twisted Fate (3), Ryze (3) ile LeBlanc (3) olurken, onları Azir (2) ve Sylas (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta alt koridor oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Lucian (3) olurken, onu Aphelios (2), Ezreal (2), Jhin (2) ve Miss Fortune (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta destek oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyonlar Leona (3) olurken, onu Nami (2), Pyke (2), Rakan (2) ve Yuumi (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 8 maçta en çok yasaklanan şampiyon Irelia (7) oldu. Bu şampiyonları Lee Sin (6), Lucian (5) ve Yuumi (5) takip etti. Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamaları birinci gün itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 6 maçta 6 galibiyet elde eden LeBlanc oldu.

8 maçta 2 sürpriz sonuç elde edildi

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 8 maçta sadece 2 sürpriz oldu diyebiliriz.

 • Günün ilk maçında B grubundan T1 ile Edward Gaming karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde T1'nın kazanma şansı %17.92Edward Gaming'in ise %82.08 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Edward Gaming oldu.
 • Günün ikinci maçında A grubundan DWG KIA ile Rogue karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde DWG KIA'nın kazanma şansı %80.13Rogue'un ise %19.87 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf DWG KIA oldu.
 • Günün üçüncü maçında C grubundan PSG Talon ile Hanwha Life Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde PSG Talon'un kazanma şansı %40.00Hanwha Life Esports'un ise %60.00 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf PSG Talon oldu.
 • Günün dördüncü maçında C grubundan Fnatic ile Royal Never Give Up karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Fnatic'in kazanma şansı %19.03Royal Never Give Up'ın ise %80.97 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Royal Never Give Up oldu.
 • Günün beşinci maçında A grubundan FunPlus Phoenix ile Cloud9 karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde FunPlus Phoenix'in kazanma şansı %77.38Cloud9'nın ise %22.62 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf FunPlus Phoenix oldu.
 • Günün altıncı maçında B grubundan 100 Thieves ile DetonatioN FocusMe karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde 100 Thieves'in kazanma şansı %71.27DetonatioN FocusMe'nin ise %28.73 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf 100 Thieves oldu.
 • Günün yedinci maçında D grubundan MAD Lions ile Gen.G karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde MAD Lions'ın kazanma şansı %37.44Gen.G'nin ise %62.56 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf MAD Lions oldu.
 • Günün son maçında D grubundan Team Liquid ile LNG Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Team Liquid'in kazanma şansı %39.30LNG Esports'un ise %60.70 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf LNG Esports oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının ikinci günü böyle geçti. 8 maçtan 2 sürpriz sonuçla ayrıldık. LPL takımları 4 galibiyet, LCK takımları 1 galibiyet, LCS takımları 1 galibiyet, LEC takımları 1 galibiyet ve PCS takımı 1 galibiyet elde etti. Bu sonuçlarla birlikte bölgesel açıdan LPL takımları 6 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile lider oldular.

Öncüler: ShowMaker, Scout, Flandre, Viper ve JieJie

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında takımları için öne çıkan bazı oyuncular oldu. Takımlar ikinci maçlarda potansiyel performanslarından birer kesit sunarken bunu oyuncuların gösterdikleri performans üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ettiler. İkinci gün itibariyle oyuncular incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkanlar şu şekilde oldu:

 • ShowMaker (25 KDA): DWG KIA'nın orta koridor oyuncusu ShowMaker, 2 maçta 5.5 kill, 0 death ve 7 assist ile elde etmiş olduğu 25 KDA değeriyle ana etkinliğin ikinci günü itibariyle zirvede yer aldı.
 • Scout (24 KDA): Edward Gaming'in orta koridor oyuncusu Scout, 2 maçta 5.5 kill, 0 death ve 6.5 assist ile elde etmiş olduğu 24 KDA değeriyle ana etkinliğin ikinci günü itibariyle ikinci sırada yer aldı.
 • Flandre (20 KDA): Edward Gaming'in üst koridor oyuncusu Flandre, 2 maçta 4 kill, 0 death ve 6 assist ile elde etmiş olduğu 20 KDA değeriyle ana etkinliğin ikinci günü itibariyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Viper (18 KDA): Edward Gaming'in alt koridor oyuncusu Viper, 2 maçta 2.5 kill, 0 death ve 6.5 assist ile elde etmiş olduğu 18 KDA değeriyle ana etkinliğin ikinci günü itibariyle dördüncü sırada yer aldı.
 • JieJie (14.5 KDA): Edward Gaming'in orman oyuncusu JieJie, 2 maçta 4 kill, 1 death ve 10.5 assist ile elde etmiş olduğu 14.5 KDA değeriyle ana etkinliğin ikinci günü itibariyle beşinci sırada yer aldı.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının ikinci gününü bu istatistiklerle kapattık. Ana grupların üçüncü gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap