Worlds 2021 Grup Aşaması: İlk Günde Neler Yaşandı?

Worlds 2021'de beklenen en önemli anlardan birisi geldi çattı. Ana etkinlik olarak adlandırılan ve bir anlamda dünya şampiyonasının asıl başladığı nokta olan bölüm için start verildi. Birinci günde dört farklı grupta takımlar birbiriyle mücadele ettiler. Oynanan toplam 8 maçta 44 farklı şampiyon kullanıldı. Bununla birlikte bazı sürpriz sonuçlar yaşandı.

Worlds 2021 ana etkinlik grup aşamasının ilk gününde takımlar rakiplerini test etme fırsatı buldular. Bazı maçlar çok kolay çözülürken, bazı maçlarda takımlar skor alma konusunda çok inatçı olmadılar. Gruptan çıkmak için avantaj elde etmek isteyen takımlar özellikle gruplarındaki en ideal rakipleri yenmek için ekstra motivasyona sahiptiler.

8 maçta 44 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ana etkinlik grup aşamasında tüm müsabakalar tek maç üzerinden oynandığı için 4 grupta toplam 8 maç oynandı. Oynanan 8 maçta ise toplam 44 farklı şampiyon kullanıldı. Ana etkinlik grup aşamasında pozisyona göre ortaya çıkan şampiyon istatistikleri şu şekilde oldu:

 • Oynanan 8 maçta üst koridor oyuncuları 12 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyon Graves (3) olurken, onu Kennen (2) ve Sett (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orman oyuncuları 8 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyonlar Lee Sin (4) ve Jarvan IV (4) olurken, onları Xin Zhao (3) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orta koridor oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyonlar Twisted Fate (3) ile LeBlanc (3) olurken, onları Zoe (2) ve Sylas (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta alt koridor oyuncuları 6 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (6) olurken, onu Aphelios (4) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta destek oyuncuları 8 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyonlar Yuumi (4) olurken, onu Leona (3) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 8 maçta en çok yasaklanan şampiyonlar Irelia (6), Lucian (6) ve Ryzen (6) oldular. Bu şampiyonları LeBlanc (5) ve Lee Sin (4) takip etti. Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamaları birinci gün itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 3 maçta 3 galibiyet elde eden LeBlanc oldu.

8 maçta sadece 1 sürpriz oldu

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 8 maçta sadece 1 sürpriz oldu diyebiliriz.

 • Günün ilk maçında A grubundan DWG KIA ile FunPlus Phoenix karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde DWG KIA'nın kazanma şansı %50.76, FunPlus Phoenix'in ise %49.24 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf DWG KIA oldu.
 • Günün ikinci maçında C grubundan RNG ile PSG Talon karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde RNG'nin kazanma şansı %80.62, PSG Talon'un ise %19.38 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf RNG oldu.
 • Günün üçüncü maçında C grubundan Fnatic ile Hanwha Life Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Fnatic'in kazanma şansı %33.42, Hanwha Life Esports'un ise %66.58 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Hanwha Life Esports oldu.
 • Günün dördüncü maçında D grubundan Gen.G ile LNG Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Gen.G'nin kazanma şansı %51.05, LNG Esports'un ise %48.95 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Gen.G oldu.
 • Günün beşinci maçında B grubundan T1 ile DetonatioN FocusMe karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde T1'ın kazanma şansı %80.49, DetonatioN FocusMe'nin ise %19.51 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf T1 oldu.
 • Günün altıncı maçında B grubundan 100 Thieves ile Edward Gaming karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde 100 Thieves'in kazanma şansı %18.13, Edward Gaming'in ise %81.87 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Edward Gaming oldu.
 • Günün yedinci maçında D grubundan MAD Lions ile Team Liquid karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde MAD Lions'ın kazanma şansı %62.56, Team Liquid'in ise %37.44 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Team Liquid oldu.
 • Günün son maçında A grubundan Rogue ile Cloud9 karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Rogue'un kazanma şansı %55.20, Cloud9'nın ise %44.80 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Rogue oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının ilk günü bu şekilde geçti. 8 maçtan sadece biri sürpriz sonuçla bitti. Bu sonuç LEC için oldukça şaşırtıcı olsa bile LCS için gurur verici oldu. Takımların elde ettikleri bu sonuçlardan sonra ikinci gün neler yapacaklarını hep birlikte göreceğiz.

Öncüler: Vsta, Willer, Chovy, Keria ve Oner

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında takımları için öne çıkan bazı oyuncular oldu. Takımlar ilk maçlarda potansiyel performanslarından birer kesit sunarken bunu oyuncuların gösterdikleri performans üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ettiler. İlk gün itibariyle oyuncular incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkanlar şu şekilde oldu:

 • Vsta (23 KDA): Hanwha Life Esports'un destek oyuncusu Vsta, 1 maçta 2 kill, 1 death ve 21 assist ile elde etmiş olduğu 23 KDA değeriyle ana etkinliğin ilk günü itibariyle zirvede yer aldı.
 • Willer (22 KDA): Hanwha Life Esports'un orman oyuncusu Willer, 1 maçta 4 kill, 0 death ve 18 assist ile elde etmiş olduğu 22 KDA değeriyle ana etkinliğin ilk günü itibariyle ikinci sırada yer aldı.
 • Chovy (18 KDA): Hanwha Life Esports'un orta koridor oyuncusu Chovy, 1 maçta 6 kill, 1 death ve 12 assist ile elde etmiş olduğu 18 KDA değeriyle ana etkinliğin ilk günü itibariyle üçüncü sırada yer aldı.
 • Keria (17 KDA): T1'nın destek oyuncusu Keria, 1 maçta 3 kill, 0 death ve 13 assist ile elde etmiş olduğu 17 KDA değeriyle ana etkinliğin ilk günü itibariyle dördüncü sırada yer aldı.
 • Oner (17 KDA): T1'nın orman oyuncusu Oner, 1 maçta 11 kill, 1 death ve 6 assist ile elde etmiş olduğu 17 KDA değeriyle ana etkinliğin ilk günü itibariyle zirvede yer aldı.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının ilk gününü bu istatistiklerle kapattık. Ana grupların ikinci gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap