Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Worlds 2021 Grup Aşaması: A Grubunda Neler Oldu?

Worlds 2021'in ana etkinliği hız kesmeden devam ediyor. Etkinliğin dördüncü günü A grubunda her şeyin netleştiği bir gün oldu. Normalde gün içerisinde 6 maç oynanacaktı ama grupta üç takım eşit puanda kalınca eşitliği bozma maçları oynandı ve toplam oynanan maç sayısı 8'e çıktı. Toplam 8 maçta ise 40 farklı şampiyon kullanıldı.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının dördüncü gününde sadece A grubu maçları oynandı. Dünya şampiyonasının favorisi olarak gösterilen FunPlus Phoenix elenirken, grupta kendisine pek şans tanınmaya Cloud9 gruptan çıkmayı başardı. Son dünya şampiyonu DWG KIA ise namağlup bir şekilde yoluna devam etti.

8 maçta 40 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında tüm müsabakalar tek maç üzerinden oynandığı için A grubunda oynanacak toplam 6 maç kalmıştı. Oynanan 6 maç sonunda ise puan durumunda eşitlik olunca ekstra iki maç daha oynandı. Oynanan 8 maçta ise toplam 40 farklı şampiyon kullanılırken, ortaya çıkan şampiyon istatistikleri şöyleydi:

 • Oynanan 8 maçta üst koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyon Jayce (6) olurken, onu Graves (3) ve Kennen (3) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orman oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Lee Sin (4) olurken, onu Jarvan IV (2), Olaf (2) ve Qiyana (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta orta koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyon Twisted Fate (5) olurken, onu Ryze (3), Irelia (2), LeBlanc (2) ve Sylas (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta alt koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (6) olurken, onu Jhin (3), Draven (2) ve Kai'Sa (2) takip etti.
 • Oynanan 8 maçta destek oyuncuları 9 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyonlar Leona (4) olurken, onu Rakan (3), Braum (2) ve Thresh (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 8 maçta en çok yasaklanan şampiyon Yuumi (8) oldu. Bu şampiyonu Irelia (5), Draven (4), Lee Sin (4), Leona (4) ve Lucian (4) takip etti. Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamaları birinci gün itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 8 maçta 6 galibiyet elde eden Lucian oldu.

8 maçta 5 sürpriz yaşandı

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 8 maçta sadece 5 sürpriz oldu diyebiliriz.

 • Günün ilk maçında FunPlus Phoenix ile DWG KIA karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde FunPlus Phoenix'in kazanma şansı %72.82DWG KIA'nın ise %57.18 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf DWG KIA oldu.
 • Günün ikinci maçında Rogue ile Cloud9 karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Rogue'un kazanma şansı %57.73Cloud9'nın ise %42.27 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Cloud9 oldu.
 • Günün üçüncü maçında FunPlus Phoenix ile Cloud9 karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde FunPlus Phoenix'in kazanma şansı %78.65Cloud9'nın ise %21.35 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Cloud9 oldu.
 • Günün dördüncü maçında Rogue ile DWG KIA karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Rogue'un kazanma şansı %18.27DWG KIA'nın ise %81.73 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf DWG KIA oldu.
 • Günün beşinci maçında Rogue ile FunPlus Phoenix karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Rogue'un kazanma şansı %23.70FunPlus Phoenix'in ise %76.30 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Rogue oldu.
 • Günün altıncı maçında DWG KIA ile Cloud9 karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde DWG KIA'nın kazanma şansı %83.44Cloud9'nın ise %16.56 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf DWG KIA oldu.
 • Eşitliği bozma maçında FunPlus Phoenix ile Rogue karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde FunPlus Phoenix'in kazanma şansı %66.33Rogue'un ise %33.67 şeklindeydi. Maçtan Rogue galip ayrıldı.
 • Eşitliği bozma maçında Rogue ile Cloud9 karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Rogue'nın kazanma şansı %52.53Cloud9'nın ise %47.47 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Cloud9 oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği A grubunda oynanan bu maçlar sonunda DWG KIA elde ettiği 8-0 skoruyla gruptan lider olarak çıktı. İkincilik mücadelesi için yarışan 3 takım arasındaki eşitliği bozma maçlarının ardından ise Cloud9 grup ikincisi olarak çeyrek finale yükseldi.

Öncüler: ShowMaker, Canyon, BeryL, Ghost ve Khan

Worlds 2021 ana etkinliğinde A grubunda tüm maçlar oynandı ve gruptan çıkacak takımlar belli oldu. Özellikle son maçlarda gruptan çıkmak için aşırı çaba gösteren takımların performansları ciddi oranda artış gösterdi. A grubundaki sonuçların ardından sadece bu gruptaki oyuncular incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkanlar şu şekilde oldu:

 • ShowMaker (14.2 KDA): DWG KIA'nın orta koridor oyuncusu ShowMaker, 6 maçta 4.17 kill, 0.83 death ve 7.67 assist ile elde etmiş olduğu 14.2 KDA değeriyle A grubunda en iyi performans gösteren ilk oyuncu oldu.
 • Canyon (7.33 KDA): DWG KIA'nın orman oyuncusu Canyon, 6 maçta 2.33 kill, 1.5 death ve 8.67 assist ile elde etmiş olduğu 7.33 KDA değeriyle A grubunda en iyi performans gösteren ikinci oyuncu oldu.
 • BeryL (5.8 KDA): DWG KIA'nın destek oyuncusu BeryL, 6 maçta 0.5 kill, 1.67 death ve 9.17 assist ile elde etmiş olduğu 5.8 KDA değeriyle A grubunda en iyi performans gösteren üçüncü oyuncu oldu.
 • Ghost (4.91 KDA): DWG KIA'nın alt koridor oyuncusu Ghost, 6 maçta 5.33 kill, 1.83 death ve 3.67 assist ile elde etmiş olduğu 4.91 KDA değeriyle A grubunda en iyi performans gösteren dördüncü oyuncu oldu.
 • Khan (4.85 KDA): DWG KIA'nın üst koridor oyuncusu Khan, 6 maçta 4.67 kill, 2.17 death ve 5.83 assist ile elde etmiş olduğu 4.85 KDA değeriyle A grubunda en iyi performans gösteren beşinci oyuncu oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının dördüncü gününü bu istatistiklerle kapattık. Ana grupların beşinci gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap