Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: 100 Thieves (LCS)

Kuzey Amerika'nın bul yılki gururu olan 100 Thieves, Worlds 2021 sahnesinde bölgeyi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacak. İşlerinin çok kolay olduğunu söylemek pek mümkün değil. Fakat performans açısından muazzam bir ivme yakalamış olan takımın bunu dünya şampiyonasına yansıtması bekleniyor.

100 Thieves geçmişi büyük başarılarla dolu bir takım değildir ama bu yıl durum biraz farklı olabilir. Worlds 2021 macerası ana gruplardan başlayacak. Takım tur atlamak için ekstra performans göstermek zorunda kalacak. En azından 2018 yılındaki dünya şampiyonası performansından daha iyisini yapmaya çalışacak.

100 Thieves (LCS) takımının mevcut kadrosu

100 Thieves ilk olarak 2016 yılında kurulmuş ama aynı yıl içerisinde dağılmıştır. 20 Kasım 2017 tarihinde NBA takımlarından Cleveland Cavaliers'ın desteğini arkasına almıştır. Cleveland Cavaliers'ın sahibi Dan Gilbert tarafından sağlanan milyon dolarlık maddi desteğin ardından e-spor dünyasına tekrardan dahil olmuştur.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Ssumday Kim Chan-ho Üst Koridor Güney Kore
Closer Can Çelik Orman Türkiye
Abbedagge Felix Braun Orta Koridor Almanya
FBI Ian Victor Huang Alt Koridor Avustralya
huhi Choi Jae-hyun Destek Güney Kore

100 Thieves, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

100 Thieves, 2020 yılında amaçsız bir biçimde hareket ediyordu. 2020 yılının yaz mevsimi elemelerine katılmalarına rağmen çabucak elendiler. Zaten kimsenin turu atlayacağına yönelik bir beklentisi yoktu. 2021 yılına girerken takımı takımı yönetenlerden flaş bir hamle geldi. Rakip takım olan Golden Guardians'ın dört oyuncusu transfer edildi.

Neredeyse bir günde yeniden inşa edilen takım LCS 2021'in bahar mevsimine iyi bir biçimde başladı. Mevsimde ikinci haftaya girildiğinde 100 Thieves, 5 galibiyet ve 1 mağlubiyet elde etti. Bu noktadan sonra takımın performansında bariz bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün faturası ise orta koridora kesildi.

Takımın orta koridor oyuncusu Tanner "Damonte" Damonte takımdan ayrıldı. Takımın zayıf halkası olarak görülen bu oyuncu takımdan ayrıldıktan sonra yerine akademi takımından Tommy "ry0ma" Le getirildi. Bu değişikliğin bekleneni verip vermediği büyük bir tartışma söz konusuyken takım LCS 2021 Mid-Season Showdown'ın yolunu tuttu.

Bu ara turnuvanın ilk turunda Cloud9'a 3-0 kaybedince kaybedenler aşamasına düştü. Bu aşamanın ilk turunda Dignitas3-0 ile geçen 100 Thieves, ikinci turunda Team SoloMid'e 3-1 kaybetti ve dördüncülükle yetindi. Takımda tekrardan bir kadro değişikliği gündeme geldi ve Schalke 04'ten Felix "Abbedagge" Braun transfer edildi.

Sezon ortasında yapılan değişiklik bununla son bulmadı. Aynı zamanda takımın baş antrenörüyle yollar ayrıldı ve yerine oldukça deneyimli bir isim olan Bok "Reapered" Han-gyu getirildi. Yapılan bu değişiklik takımda adeta güller açmasını sağladı. 100 Thieves yaz mevsimini ikinci sırada tamamladı ve elemelere avantajlı bir biçimde başladı.

Elemelerin ikinci turunda Evil Geniuses3-2 yenen 100 Thieves kendisini bir anda yarı finalin eşiğinde buldu. Fakat Team Liquid'e 3-2 kaybedince kaybedenler aşamasına düştü. Burada Cloud93-1 ile geçerek adını finale yazdırıp Team Liquid'in rakibi oldu. Finale kalınca Worlds 2021 artık garantiydi ama 3-0 kazanınca LCS şampiyonu oldu.

100 Thieves'te dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

100 Thieves sezon içerisinde takımına çeşitli oyuncular katmış olsa bile takımın en dikkat çekici yanı alt koridor ikilisidir. Ian "FBI" Victor Huang ve Choi "huhi" Jae-hyun ikilisinden oluşan alt koridor sezon boyunca diğer oyunculara karşı bariz bir üstünlük kurdular.

Worlds 2021 bu ikilinin ilk uluslararası tecrübesi olacağı için şimdilik beklentilerin aşırı yüksek olmadığı söylenebilir. Diğer taraftan gruptaki rakiplerin alt koridorları bölgesel ligdeki alt koridorlara pek benzemiyorlar. Çok güçlü isimlerin yer aldığı ortamda nasıl bir performans ortaya koyacakları büyük bir merak konusu.

Bu takımda dikkat edilmesi gereken bir diğer isim ise Can "Closer" Çelik olacak. Sezonun sonunda ve elemelerde büyük bir sorumluluk alarak takımının maçları kazanmasını sağlayan isim bunu tekrardan yapabilecek kapasitede görülüyor. Worlds 2019'un ardından uluslararası arenaya dönüş yapması çok önemli bir kazanım olacak.

100 Thieves nasıl başarılı olur?

100 Thieves biraz garip bir gruba düştü. Turnuva öncesinde pek çok kişinin favorisi olan EDward Gaming ve yılların tecrübesi T1 ile aynı grupta yer alacak. Son takım DetonatioN FocusMe ise pek denklemde yer almayan bir takım. Bir şekilde Ian "FBI" Victor Huang ve Choi "huhi" Jae-hyun potansiyellerini kanıtlarsa gruptan çıkma şansları olabilir.

100 Thieves, T1 ve EDward Gaming'in aksine oyunu belirli bir merkezden oynamaya alışmış bir takım. Diğer takımların ise oyunu genişletme ve farklı koridorlardaki oyuncuları taşıyıcı haline getirme şansları var. Dolayısıyla bu duruma ayak uyduramaması durumunda rekabet dışı kalacağı kesin diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap