Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

WordPress Başlangıç Ayarları

WordPress'i kullanmaya ilk başladığınızda genellikle doğrudan içerik oluşturmaya atlamak istersiniz. Ancak, çok fazla ilerlemeden önce, sitenizin nasıl çalıştığının temelini oluşturdukları için temel WordPress ayarlarını yapılandırmak istersiniz.

Bu seçeneklere aşina olmak, platformdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Ayrıca, sitenizi tam olarak istediğiniz şekilde çalışacak şekilde yapılandırmayı başarabilirsiniz. Bu içerikte, WordPress kontrol panelinin Ayarlar kısmını ekran ekran incelemiş olacağız.

1. Genel

WordPress ayarlarının bu ilk bölümü en basit olanıdır. Burada siteniz hakkında temel bilgileri görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. İlk iki alan siteniz için bir başlık ve kısa açıklama belirlemenize olanak tanır.

Sitenizin sloganını özelleştirme ihmal etmemeniz gerekmektedir. Burayı optimize etmek için yapmanız gereken birincil bir anahtar kelime eklemekten başka bir şey değildir. Bunu bitirdikten sonra URL kısmına geçebilirsiniz.

İlki, WordPress adresinizi içeren kısımdır. Sitenizin gerçekte bulunduğu yerdir. Site adresi ise insanların sitenizi ziyaret etmek için kullanabileceği URL'dir. Hemen hemen tüm durumlarda bunlar aynı olacaktır ve olmalıdır. Ancak nadir durumlarda, URL'lerden birini veya her ikisini de değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bir sonraki kısım ise yönetici e-posta adresiniz vardır. Siteniz hakkında önemli bilgilerin gönderildiği yer olduğu için bu adresin doğru olması çok önemlidir. Bundan sonrasında ise üyelik etiketli bir seçenek göreceksiniz:

Bunu etkinleştirmek, sitenizi ziyaret eden herkesin bir hesap oluşturmasına olanak tanır. Bu, kendi üyelik sitenizi kolayca kurmanıza yardımcı olur. Bu kutuyu işaretlerseniz, yeni kullanıcı varsayılan rolünün abone olarak ayarlandığından emin olmalısınız. Bu, yeni üyelere yalnızca en temel izinlerin verilmesini sağlayacaktır.

Genel kısmında yer alan diğer ayarların her birisi oldukça basittir.

Siteniz için varsayılan bir dil ve saat dilimi seçebilirsiniz. Ayrıca tarih ve saatlerin hangi biçimde görüneceğini seçebilirsiniz. Son olarak, sitenizin haftasının hangi gün başlamasına istediğiniz gibi karar verebilirsiniz. Bunun takvim ile ilgili çeşitli özellikleri etkileyeceğini unutmamalısınız.

2. Yazma

Adından da anlaşılabileceği gibi bir sonraki WordPress ayarları kümesi tamamen blog gönderileri yazmakla ilgilidir. Burada sadece birkaç seçenek vardır:

Yayınlarınız için varsayılan bir kategori seçebilirsiniz. Bu sitenizdeki içeriklerin çoğu tek bir konuysa yararlıdır. Çoğu kullanıcı varsayılan yazı biçimi seçeneğini standart olarak bırakmak isteyecektir. Ancak sitenizdeki içeriğin çoğu metin tabanlı değil medya tabanlı ise bunu değiştirmek isteyebilirsiniz.

Biraz alt kısımda, WordPress'in az bilinen özelliklerden biri vardır. Bu özellik e-posta yoluyla yazı oluşturma ve bunları doğrudan sitenizde yayınlama seçeneğidir. Çok fazla basit içerik yayınlamak istiyorsanız ama her seferinde kontrol paneline giriş yapmak istemiyorsanız bu özellik kullanışlı olabilecektir.

Bir sonraki seçenek ise Servisleri Güncelle adını taşıyacaktır. Burada her yeni yazı yayınladığınız zaman bildirim gönderilmesi gereken servisler yer alır. Varsayılan ayarlara pek dokunmamanız çok daha doğru olacaktır.

3. Okuma

Bu bölüm, yazılarınızın okuyuculara nasıl görüneceğini belirleyen ayarları kapsar.

Her şeyden önce ana sayfanızı ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak ana sayfanız bloglar veya haber siteleri için yararlı olan en son blog yayınlarının bir listesidir. Ancak, işletmeler, online mağazalar vb. için bunun ideal olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu tür siteler için genellikle bir statik sayfa seçmek önemlidir:

Bu, sitenizdeki herhangi bir sayfayı yeni ana sayfa olarak seçmenize olanak tanır. Henüz bir sayfanız yoksa önce bir sayfa oluşturmanız gerekir. Yine de bir yerde gösterilmeleri gerekeceğinden, blog yayınlarınız için ana sayfa olacak yeni bir sayfa seçmeniz gerekir.

Bundan sonra, blog sayfanızda ve ayarladığınız özet akışlarında kaç gönderinin gösterileceğini özelleştirebilirsiniz. Bunları istediğiniz kadar düşük veya yüksek olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca özet akışlarının her bir gönderinin tam metnini mi yoksa yalnızca bir özeti mi göstermesini istediğinize karar verebilirsiniz. Bu ayar, RSS beslemesine abone olan kişilerin içeriğinizi nasıl göreceklerini belirler.

Son olarak, arama motoru görünürlüğü seçeneği bu sayfada yer alan en önemli ayardır. Bunu açık hale getirmek, Google gibi arama motorlarına sitenizi yok saymasını söylemektir. Bu seçenekte yer alan tik işaretini kaldırmanız durumunda siteniz normal şekilde dizine eklenecektir.

Her 100 siteden 99'da bu seçeneğin işaretsiz bırakılması gerekir. Sonuçta, arama motorları siteniz için önemli bir trafik kaynağı olabilecektir. Ancak, sitenizin özel olması amaçlanıyorsa bu seçeneği kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca sitenizi oluştururken bunu geçici olarak işaretlemek istiyor olabilirsiniz.

4. Tartışma

WordPress ayarlarının bu kısmı tamamen sitenizdeki yorumlarla ilgilidir:

Buradaki ayarların hepsi nispeten kendini açıklamaktadır. Üzerinde durulması gereken en önemli seçenek ise yeni bloglarda diğer bloglardan gelen bağlantı bildirimlerine izin vermedir. Bu terimlere aşina değilseniz kafa karıştırıcı olabilir.

Bir "geri izleme", bir kullanıcı içeriğiniz ile bağlantı kurduysa bir yorum yoluyla sizi bilgilendirir. Öte yandan bir geri izleme, diğer yazarların, doğrudan bir bağlantı içermeseler bile içeriğiniz ile alakalı bir şey yazdıklarını size bildirimlerinin bir yoludur.

Burada, yorumlar bölümünde spam mesajları kontrol etmek için çok değerli olabilecek birçok seçenek vardır. Örneğin, yorumları otomatik olarak işaretlemek için kullanılabilecek bir kelime ve URL listesi girmek için Yorum Denetimi alanını kullanabilirsiniz.

Belirtilen içeriğin herhangi birini içeren iletiler doğrudan sitenize gönderilmek yerine onay için saklanırlar. Alternatif olarak, yorumlar için kara liste alanında belirli terimleri tamamen yasaklamayı başarabilirsiniz. Bu terimlerin ne olması gerektiğine karar verme konusunda çeşitli hazır kara listeleri kullanabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse son kısımda yorum yapanların avatar kullanmasına izin verilip verilmeyeceğine karar verebilirsiniz. Böylece ilgili birkaç seçeneği değiştirebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir sonraki WordPress ayarları bölümüne geçmeye hazır hale gelmiş olursunuz.

5. Ortam

Ne tür bir site çalıştırıyor olursanız olun bol miktarda resim kullanmak istersiniz. Bu, ortam kitaplığınıza çok sayıda dosya yüklemek anlamına gelir. Ortam ayarları, kitaplığınıza eklenen tüm görüntüler için boyut seçeneklerini özelleştirme konusunda size yardımcı olur:

Bir gönderiye veya sayfaya resim eklerken seçebileceğiniz çeşitli varsayılan boyutları ayarlayabilirsiniz. En iyi boyut seçeneklerinin nasıl seçileceği konusunda online birçok kaynaktan bilgi almayı düşünebilirsiniz.

6. Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar, WordPress yayınları için belirlemiş olduğunuz URL yapısıdır. Bu URL'lerin görünümünü ve yapısını değiştirmek için WordPress'te yer alan kalıcı bağlantılar bölümündeki ayarları kullanabilirsiniz.

WordPress'deki kalıcı bağlantılar hakkında her zaman çeşitli önerilerle karşılaşabilirsiniz. Çünkü kalıcı bağlantılar oldukça önemlidirler ve sitenizin en iyi yapıyı korumasına yardımcı olmaktadırlar. Genel olarak kullanılması gereken ayar "yazı ismi" şeklindedir.

7. Gizlilik

Bu kısım, 4.9.6 sürümüyle birlikte tanıtılan WordPress ayar bölümlerinden biridir. Adından da anlaşılabileceği gibi siteniz için bir gizlilik politikası oluşturmanıza yardımcı olur. Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin (GPDR) şeffaflık ve gizlilik söz konusu olduğunda yeni gereksinimler ortaya koymasıyla birlikte çok daha önemli hale gelmiştir.

Burada iki seçenek vardır. Mevcut bir sayfayı veya yeni bir sayfayı kullanarak bir gizlilik politikası oluşturabilirsiniz:

Her iki durumda da özelleştirebilecek olduğunuz kısmen doldurulmuş bir sayfayla karşılaşırsınız. Varsayılan içerik, kullanıcılarınızın tam olarak bilgilendirilmesi ve güvenli olması için gereken tüm bilgileri eklemenize yardımcı olur.

Sonuç

WordPress yeni başlayanlar için uygun bir platform olmasına rağmen, yeni kullanıcılar birçok seçenekle boğuşmaktan pek hoşlanmıyor olabilirler. Uzun süredir WordPress kullanan kullanıcılar bile WordPress ayarlarının sunduğu her şeyi keşfetmemiş olabilirler.

Bu yüzden ilgili seçeneklere alışmak için biraz zaman harcamak iyi bir fikir olacaktır. Şimdi tüm bu ayarları yapılandırmanıza gerek olmasa bile, bu içeriği takip ettiğiniz sürece bunları nerede bulacağınızı ve gerekli olduğunda nasıl kullanacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap