Windows'ta x86 Nedir? Kaç Bit Anlamına Gelir?

Windows işletim sistemi, bilgisayarın özelliklerine bağlı olarak 64-bit veya 32-bit olarak kurulur ve kullanılır. Bunlar aynı zamanda farklı isimlerle adlandırılırlar. Windows'ta x86 nedir ve kaç bit anlamına gelir? Bu konuda bilmeniz gereken bazı ufak detaylar vardır.

Windows x86 ve Windows x64 olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlar bilgisayarda kullanılan işlemci mimarileri için geliştirilmiş olan Windows isimleridir. Genelde pek çok kullanıcı bunları 32-bit ve 64-bit olarak bilmektedir.

Windows x86 nedir? Windows x86 kaç bit anlamına gelir?

Windows x86 bir kurulum paketini ifade etmektedir. x86, 32-bit işlemci mimarileri için geliştirilmiş sürümler adına kullanılmaktadır. Windows işletim sistemi 32-bit olan kişiler, x86 mimarisi için geliştirilmiş işletim sistemini kullanıyorlar demektir.

Windows x86 kaç bit diye sorulacak olursa bunun 32-bit olduğunu söylemek mümkündür. 64-bit ise aynı isim üzerinden x64 olarak adlandırılmıştır. Aradaki farklılık çok önceleri bir anlam ifade etse bile teknolojinin epey bir gelişmesiyle artık pek bir anlam ifade etmemektedir.

Çünkü artık çoğu bilgisayar 64-bit yüklü bir Windows ile birlikte gelmektedir. 32-bit kullanan kullanıcı sayısı oldukça azdır. Dijital oyun dağıtımcısı rolünde bir numaralı isimlerden biri olan Steam'e göre kullanıcıların %0.36'sı 32-bit işletim sistemi kullanmaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap