Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Windows Defender Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows tarafından geliştirilmiş olan ve kullanıcılara ücretsiz bir biçimde sunulan Windows Defender antivirüs aracından bazı kullanıcıların memnun olmadığı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden genelde kullanıcılar farklı bir antivirüs kullanma yoluna gitmektedirler.

Ancak burada temel sorun bir antivirüs yükledikten sonra Windows Defender uygulamasının açık kalmaya devam etmesidir. Windows Defender kapatma işlemini öğrenmek bu nedenle önemlidir. Windows Defender kapatma işleminin oldukça kolay olduğundan emin olabilirsiniz.

Windows Defender nedir?

Windows Defender, bir sistemi kötü amaçlı yazılımlardan koruyan bir yazılım uygulamasıdır. Bu, yetkisiz erişimle mücadele etmek ve Windows bilgisayarlarını istenmeyen yazılımlardan korumak için tasarlanmış bir casus yazılım önleme programıdır.

2006 yılında piyasaya sürülen Windows Defender, Windows Vista ve Windows 7'de bulunan yerleşik bir casus yazılım önleme uygulamasıydı. Daha sonra Windows XP desteğini içerecek şekilde güncellendi. Microsoft Security Essentials'a dahil edildi. Windows 10 ile varsayılan olarak çalışır hale geldi.

Windows Defender tek başına yeterli mi?

Windows Defender tek başına yeterli olur mu sorusu aklınızın bir ucunda daima yer alabilir. Öncelikle programın iyi ve kötü yanlarını iyi bilmek gerekmektedir. Program ücretsizdir; gerçek zamanlı tehdit algılama ve güvenlik duvarı koruması gibi iyi yönleri vardır.

Elbette Windows Defender sütten çıkmış ak kaşık değil. Özellikle daha kaliteli antivirüs yazılımları karşısında gerçek zamanlı koruma konusunda geri kalabilmektedir. Bunun dışında arayüzünün kullanışsız olması kullanıcıların şikayet ettiği en önemli etkenlerden biridir.

Her ne kadar Windows Defender'ın kötü yönleri ile iyi yönleri arasında biraz farklılık olsa ve kötü yönler ağır bassa bile uzmanlar bu uygulamanın kapatılmasını önermezler. Windows Defender ile birlikte farklı bir antivirüsü bir arada kullanmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte iki antivirüs yazılımının aynı anda kullanılması zaman zaman problemlere yol açabileceği için Windows Defender kapatma işlemini yapmak isteyebilirsiniz. Özellikle oyun performansı söz konusu olduğunda iki yazılımın aynı anda yük bindirmesini istemezsiniz.

Windows Defender nasıl kapatılır?

Windows Defender kapatma konusunda kararlıysanız aşağıdaki adımları takip etmeyi düşünebilirsiniz. Bu adımları eksiksiz bir biçimde takip ettiğiniz zaman Windows Defender kapatma işlemini başarılı bir biçimde yerine getirmiş olacaksınız.

  • Windows tuşu ve I tuşuna aynı anda basarak Ayarlar penceresini açmalısınız.
  • Karşınıza çıkan pencerede Güncelleştirme ve Güvenlik menüsüne girmelisiniz.
  • Karşınıza Windows Update penceresi gelecektir. Sol menüden Windows Güvenliği seçeneğini seçmelisiniz.
  • Daha sonra Koruma Alanları listesinde yer alan Güvenlik duvarı ve ağ koruması seçeneğini seçmelisiniz.
  • Bu noktada karşınıza "Özel ağ" ve "Ortak ağ" gibi seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerin hangisinde "etkin" yazıyorsa o seçeneği seçmelisiniz.
  • Windows Defender Güvenlik Duvarı başlığı altında "Açık" ibaresi yer alacaktır. Bunu "Kapalı" olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Bu ayarı yaptıktan sonra Windows Defender kapanmış olacaktır. Kapanma işleminin geçerli olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Windows Defender kapatma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap