Windows 7'nin Kullanım Oranı Düşmüyor!

İşletim sistemlerine yönelik yapılan son araştırmalarda Windows 7 kullanım oranlarının hala yüksek olması dikkat çekti. Kullanıcılardan büyük ilgi gören sistem hala terk edilmedi.

NetMarketShare tarafından yapılan piyasa araştırması, Windows 7’nin ne kadar popüler olduğu bir kez daha gözler önüne serdi. Şirket tarafından yapılan araştırmaya göre Windows 7 kullanım oranları yüzde 25 oranında.

Microsoft Desteği Kesti!

Bu durumun bir diğer ilginç yanı ise Windows 7 için desteğin kesilmiş olması. Microsoft tarafından desteklenmeyecek bir işletim sisteminin kullanıcılar tarafından hala tercih ediliyor olması, kullanıcı açısından da farklı bir tabloyu ortaya koyuyor.  Dönem içerisinde ücretsiz Windows 10 yükseltmesi gibi pek çok seçeneği sunan Microsoft, Windows 10 gibi en güncel bir sisteme rağmen Windows 7 kullanıcılarının alışkanlıklarını değiştiremiyor. Ara yüz ve kullanım açısından farklılıklar içeren bu iki sistem, Windows 7’nin daha fazla tercih edildiği görülebiliyor.

Microsoft Durumdan Memnun

İstatistikler Windows 7’i popüler gösterse de Windows 7 için desteği sona erdiren Microsoft bu durumdan memnun. Windows 7 desteğinin sona ermesinin ardından sektörel olarak büyüme kaydettiğini açıklayan Microsoft, OEM satışlarında da yüzde 24 oranında bir artış elde etmeyi başardı.

Kurumsallar Windows 7’den Vazgeçmiyor

Araştırmada Windows 7 ile ilgili dikkat çekilen bir diğer durum ise kullanım alanları. Kurumsal alanlarda çok daha fazla yer edinen Windows 7, ücretli destek imkanı sayesinde kullanılmaya devam ediliyor. Düşüşün çok yavaş olması, uzmanlara göre bu kurumsal kullanımlardaki Windows 7 alışkanlığına da bağlı.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap