Windows 11’i Test Edenler Windows 10’a Nasıl Dönecek?

Windows 11 işletim sistemini test eden ancak Windows 10 işletim sistemine dönmek isteyen kullanıcılar için iki farklı yol haritası bulunuyor. Kullanıcılar uygun iki seçenekten birisini tercih ederek Windows 10’a dönüş yapabilir.

Windows 11 işletim sistemine geçiş yapmak için kullanıcıların Insider kaydı bulunması gerekirken, yapılacak yükseltmelerde özel seçimler yapılmamışsa Windows 10 işletim sisteminde kullanılan özel dosyalar ve işletim sistemi verileri saklı tutuluyor. Özel bir alt klasör içerisinde saklanan bu dosyalar, Windows 11 işletim sisteminden Windows 10 işletim sistemine geçiş yapılmak istenmesi halinde kullanılıyor.

Windows 11’i test eden ancak yeni işletim sistemini kullanmak istemeyen kullanıcılar mevcut dosyaları silmediği takdirde geçiş yapma şansına sahip. Ancak Microsoft bu konuda önemli bir kriter getirmiş durumda. Öyle ki sorunsuz bir şekilde geçiş yapmak için Windows 11 yükseltilmesinin üzerinden en fazla 10 gün geçmesi gerekiyor. 10 günün aşılması halinde standart özellikler ile Windows 10 işletim sistemine dönüş yapmak mümkün değil.

10 günü geçen kullanıcılar ne yapacak?

Kullanıcılar 10 günü geçen sürelerde ise Windows 10 işletim sistemine geri dönmek için temiz bir kurulum yapmak zorunda. Bu nedenle yeni oluşturulacak Windows 10 kurulum medyası ile birlikte bilgisayarlar üzerinden yeni bir kurulum yapılması, Windows 10 işletim sisteminin kullanılmasını sağlayabilir.

Kullanıcıların Windows 11 işletim sistemine yükseltme yapmadan önce olası senaryolara göre önlemlerini alması, daha kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde bilgisayar kullanılmasını sağlayacak. Özellikle yükseltme öncesinde imaj programlarının kullanılarak Windows 10 imajının alınması, dakikalar içerisinde aynı imajın kurulmasını ve Windows 10 kullanılmasını sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap