Windows 11 Tanıtıldı! İşte Ücretsiz Yükseltme Ve Yeni Özellikler

Bugün Türkiye saati ile saat 17.00’da başlayan Microsoft etkinliğinde Windows 11 resmen tanıtıldı. Yeni sürüm, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz güncelleme desteği sunacak.

Microsoft için uzun zamandan beri konuşulan Windows 11 için resmi tanıtım bugün gerçekleştirildi. Sosyal ağlar ve Microsoft resmi internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanan yeni etkinlik, Windows 11 ile ilgili tüm detayların öğrenilmesini sağladı.

Microsoft'un bir sonraki sürümüne ücretsiz geçiş yapılacak

Etkinlikte en çok dikkat çeken detay Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz geçiş desteğinin sunulması oldu. Daha önce de Windows 10'un piyasaya sunulmasıyla birlikte Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları için ücretsiz yükseltme seçeneği sunulmuştu. Windows 11 için tek ihtiyacınız ise 64 bit CPU, 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı. Windows 10 kullanan kullanıcıların Windows Update üzerinden edinebileceği yeni sürüm için net tarih belirtilmedi. Ancak 2021 yılında yeni versiyonun kullanılacağı rahatlıkla söylenebilir.

Windows 11, Başlat menüsü revizyonu, performans iyileştirmeleri ve güncellemeler içeren yeni bir kullanıcı arayüzüyle birlikte gelecek. Üstelik Android uygulama desteğinin de olması, Windows için yepyeni bir deneyim sunacak.

“Daha Hızlı”

Etkinlikte üzerinde en çok durulan konuların başında hız vardı. Windows Başkanı Panos Panay, "Windows daha hızlı" diyerek yeni sürümü duyururken tarayıcıda gezinmeden sistem işlemlerine kadar tüm işlemlerde yeni işletim sisteminin daha iyi bir performans sunacağını belirtti.

İşletim sisteminde öne çıkan bazı özellikler ise şöyle;

  • Yeni sistemde video konferans aracı Microsoft Teams, artık Skype'ın yerini alıyor ve doğrudan işletim sisteminde yerleşik olarak bulunuyor.
  • Windows 11'deki oyunlarda artık aydınlatmayı, rengi, yüksek dinamik aralığa güncelleyen AutoHDR desteği bulunuyor
  • Oyunlar için geliştirilen doğrudan depolama özelliği ise oyunların doğrudan grafik kartına hızla yüklenmesini ve daha iyi bir performansla oynanmasını sağlıyor.
  • Microsoft Store'da yapılan yenilenmelere bir ortaklık da eklendi. Amazon App Store ile anlaşma yapan Microsoft, uygulama mağazasındaki Android uygulamalarına da destekleyecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap