Windows 11 Destekleyen AMD ve İntel İşlemciler

Microsoft, Windows 11 destekleyen AMD ve İntel işlemcilerin listesini paylaştı. Paylaşılan listeye yakından bakalım...

Microsoft, Windows 10'un tasarımını ve kullanıcı deneyimlerini değiştirecek olan yeni Windows 11 sürümünü geçtiğimiz günlerde tanıttı. 10 yılın en önemli ve büyük güncellemesi olarak kabul gören Windows 11, bilgisayarlara birçok yenilik kazandırıyor. Windows 11 ile ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Microsoft, Windows 11 tanıtımından sonra Windows 11'i destekleyen işlemcilerin listesini paylaşarak kullanıcıları bilgilendirdi. Şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre işletim sistemi, ilk modelleri 2017'de piyasaya sürülen Coffee Lake ailesi ve daha yeni işlemcileri destekleyecek.

AMD kullanıcıları ise bu durumdan pek memnun olmayacak gibi duruyor. Çünkü Windows 11, 2018 ilkbaharında tanıtılan Zen+mikro yapısına sahip ve yeni AMD işlemcilere sahip bilgisayarlara yüklenebilecek.

windows 11

Desteklenen İşlemciler Azaldı

Windows 10'a kıyasla desteklenen işlemciler büyük ölçüde azaldı. Örneğin Windows 11, 167 işlemci desteklerken, Windows 10'un mevcut sürümü 369 AMD işlemciyle çalışıyordu. Ayrıca Windows 10, 883 İntel işlemci desteklerken, Windows 11 sadece 537 işlemciyi desteklemekte.

Uyumsuz İşlemcilere Ne Olacak

Microsoft, uyumsuz işlemciler için kullanıcılara bir uyarı mesajı gönderiyor ve Windows 11'i yükleyebilecekleri konusunda uyarıda bulunuyor. 

Fakat Windows 11'in, uyumsuz işlemcilerde gelecek zamanda sorun oluşturup oluşturmayacağı henüz bilinmezken, nasıl bir destek sunacağıda bilinmiyor. Bazı kullanıcılar,  Windows 11 destek vereceği işlemci sayısını arttıracak ve web sitedeki işlemci listesi ilerleyen zamanlarda güncellenecek yorumunu yapmaktalar.

Windows 11'in desteklediği işlemcilerin listesine aşağıda bulunan bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap