Windows 10 Nasıl Türkçe Yapılır?

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlar bazı durumlarda Türkçe olarak gelmezler veya yüklenmezler. Windows 10 Türkçe nasıl yapılır sorusunu sormanız oldukça doğaldır. Bu soruya bir cevap arıyorsanız aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz.

Windows 10 sistemlerin genellikle dilini kurulum başlangıcında seçmiş olursunuz. Bazen yanlış bir dil seçebilirsiniz, bazen ise işletim sistemi size İngilizce dışında bir dil seçme şansı vermeyebilir. En önemlisi bilgisayarı satın alırken işletim sistemi İngilizce olarak kurulu gelebilir.

Bu durumda elbette Windows 10'u Türkçe yapmak istersiniz. Windows 10 Türkçe yapma gayet basit bir işlemdir. Adımları doğru şekilde takip ettiğiniz zaman bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece Windows 10 Türkçe yapma bir problem olmaktan çıkacaktır.

1. Başlat menüsünden Ayarlar kısmına girmelisiniz

İlk olarak yapmanız gereken Başlat menüsüne girmektir. Ardından Ayarlar (Settings) kısmına girmelisiniz. Settings kısmından ise "Time & language" ziyaret etmeniz gereken yerdir. Bu alana geldikten sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

2. Dil seçeneklerini belirlemelisiniz

Time & Language seçeneğine tıkladıktan sonra yapmanız gereken Languages bölümünün altında yer alan "Add a language" seçeneğine tıklayarak dil belirleme gerçekleştirmektir. Karşınıza çıkan dil seçeneğinden "Türkçe" olanı seçmelisiniz.

Dili ekledikten sonra üzerinde tıklayarak "Download Language Pack" altında bulunan "Download" butonuna tıklamanız gerekir. Dil paketi birkaç dakika içerisinde inmiş olacaktır. Daha sonra ise Türkçe dil seçeneğinin altında yer alan "Set as default" seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Artık Windows 10 Türkçe olmuş olacaktır. Ancak işinizi garantiye almak için aynı zamanda aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririz. Bu adımlar aniden sistem dilinin değişmesine engel olacaktır. Böylece bilgisayarınızı Türkçe kullanmaya devam edebileceksiniz.

3. Ayarlar menüsüne giriş yapmalısınız

Başlat menüsüne tıkladıktan sonra Ayarlar kısmına girmelisiniz. Ayarlar kısmı bir dişli simgesi ile görüntülenecektir. Onun hemen altında bilgisayarı kapatma ve yeniden başlatma gibi seçeneklerinin yer aldığı seçenekler bulunur.

4. Hesaplar bölümüne girmelisiniz

Ayarlar bölümünde Windows 10 için ihtiyacınız olan tüm seçeneklere erişebileceksiniz. Bu seçeneklerden bizi ilgilendiren asıl seçenek "Hesaplar" kısmıdır. Hesaplar bölümüne girmelisiniz. Hesaplar bölümüne girdikten sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

5. Ayarları eşitlemelisiniz

Hesaplar bölümündeyken profilinizle ilgili tüm bilgileri düzenleme şansınız vardır. Bizim göz atmamız gereken kısım ise sol taraftaki menüde bulunan Ayarlarınızı eşitleyin kısmıdır. Bu kısma girmeli ve ardından sağ tarafta yer alan dil tercihleri bölümünü kapalı hale getirmelisiniz.

Tüm bu düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızın dili Türkçe olacaktır ve herhangi bir bölgesel durum söz konusu olduğunda ise dil ayarı otomatik olarak değişmeyecektir. Artık Windows 10'u dilediğiniz gibi Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap