Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10, kişisel bilgisayarlar ve tablet bilgisayar gibi cihazlar için geliştirilmiş bir Microsoft işletim sistemidir. Microsoft, Windows 8'in devamı olarak Temmuz 2015'te Windows 10'u piyasaya sürmüş durumdadır.

Şirket, halefi olarak yeni ve tam teşekküllü bir işletim sistemi yayınlamak yerine artık Windows 10'u sürekli olarak güncelleyeceğini söylemiştir. Windows 10'u benimseyen herkes, eski makineleri yeniden yapılandırmadan Windows 7 veya Windows 8'den yükseltme yapabilirler.

Windows 10 Nedir?

Windows 10, kişisel bilgisayarlar için Microsoft'un en son işletim sistemidir. Microsoft, kişisel bilgisayar işletim sistemine on yıllardır başarılı bir şekilde hakim olmuştur. En son sürümü olan Windows 10'un bu pazar kontrolünü sürdürmesi muhtemel görünen bir şeydir.

Windows 10'un önceki bir sürümünden yükseltme yapmak için bilgi teknolojileri veya kullanıcılar, önceki işletim sistemindeki tüm uygulamaları ve yazılımları, ayrıca ayarları ve tercihleri Windows 10'a aktarabilirler.

Kuruluşlar ve kullanıcılar Windows 10'u nasıl güncelleyeceklerini seçebilirler. Kullanıcılar yükseltmeyi elle başlatmak için Windows Update Assistant aracılığıyla bir Windows 10 yükseltmesine erişebilirler. Ayrıca yükseltmenin gelmesi için Windows Update'in seçeneğini beklerler.

Windows 10 Özellikleri

Microsoft'un Windows 8'de Live Tiles ile değiştirdiği tanıdık Başlat menüsü Windows 10'da geri dönmüştür. Bununla birlikte, kullanıcılar Başlat menüsünün sağ tarafındaki bir panelden Live Tiles'a ve dokunma merkezli Metro kullanıcı paneline erişim sağlayabilirler.

Microsoft Edge, Windows 10 ile piyasaya çıkmıştır ve varsayılan web tarayıcısı olmuştur. Edge, kullanıcıların web sitelerini işaretlemelerine olanak tanıyan Web Notes ve reklam karmaşası olmadan web sitelerini görüntülemesini sağlayan Reading View özelliklerine sahiptir.

Cortona, doğrudan Bing arama motoruyla entegre olur. Hem metin hem de ses girişini destekler. İşletim sistemi deneyimini kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun şekilde özelleştirmek için konum hizmetlerini, iletişim geçmişini, metin mesajlarını, hizmetleri ve uygulamaları analiz eder.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı işlemci
  • Ekran Kartı: DirectX 9 uyumlu veya daha güçlü ekran kartı
  • Bellek: 32-bit için 1 GB RAM, 64-bit için 2 GB RAM
  • HDD: 32-bit için 16 GB boş alan, 64-bit için 20 GB boş alan
  • Minimum Çözünürlük: 800 x 600

Bir akıllı telefon için minimum Windows 10 Mobile sistem gereksinimleri 1 GB RAM, 8 GB flash depolama, Trusted Platform Module, UEFI, piksel başına 32-bit renk ve 720p ekran çözünürlüğüdür. Akıllı telefonlar ayrıca Qualcomm Technologies'den bir Snapdragon SoC gerektirir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap