Windows 10'da Wi-Fi şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wi-Fi, Wireless Fidelity anlamına gelir. Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer kablosuz cihazlar gibi cihazlarda internete bağlanmak için kullanılan standart bir teknolojidir. Bir LAN kablosu kullanarak, aynı anda yalnızca bir cihaz bağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, Wi-Fi teknolojisi aynı anda birden fazla cihazı bağlamak için erişim sağlar. LAN'ın aksine, Wi-Fi ağınızı düzenli olarak değiştirilmesi gereken bir parola ile koruyabilirsiniz. Bilinmeyen kullanıcıların Wi-Fi ağınıza bağlanmasını engeller. Windows 10 bilgisayarları kullanarak Wi-Fi ağınızın şifresini değiştirmenin çeşitli yolları vardır.

Windows 10 Wi-Fi Şifresi Değiştirme

Wi-Fi şifresini değiştirmek için öncelikle modem veya router arayüzünü ziyaret etmeniz gerekmektedir. Modem veya router arayüzünü ilk defa ziyaret edecekseniz mevcut giriş bilgilerinizi ürünün kutusundan veya içindeki kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızda kullandığınız internet tarayıcısını açın.
  2. URL satırına 192.168.1.1 yazarak modem veya router arayüzüne erişim sağlayın. Bu bazen 192.168.2.1 olabilmektedir.
  3. Elinizde yer alan kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz ile modemin kontrol paneline giriş yapın.
  4. Kontrol panelinde "Wireless (Kablosuz)" seçeneğine tıklayın.
  5. Şifre kısmına gelin ve ağınız için yeni ve güçlü bir şifre belirleyin.
  6. Daha sonra "Save (Kaydet)" butonuna basarak ayarlarınızı geçerli hale getirebilirsiniz.

Tekrar hatırlatmak gerekirse, tüm bu ayarları yapabilmek için modem kontrol paneline erişim için gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Bunu daha önce değiştirmiş durumdaysanız modeminizin arka kısmında yer alan ufak reset tuşuna bir süre basılı tutarak onu fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap