Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Windows 10'da Sabit Disk Gözükmüyor (Çözüm)

"Windows 10'da sabit disk görünmüyor" hatası belirgin bir sorundur. Bilgisayarınız, dosyalarınız, yazılımınız ve bilgisayarınız çalışmasına izin veren diğer önemli veriler gibi yerel bilgileri depolaması için bir sabit diske ihtiyacınız vardır.

Windows 10 sabit sürücünüzü tanımıyorsa onu düzeltmenin zamanı gelmiş demektir. Bu kılavuzda, sorunu nasıl gidereceğinizi izlemesi kolay adımlarla öğreneceksiniz. Yeni bir sistem kuruyor olabilirsiniz. Bu durumda sabit diskinizi Windows 10'a tanıtmak isteyebilirsiniz.

Windows 10 sabit sürücümü tanımıyor hatası nasıl düzeltilir?

Sabit sürücüler ister yeni ister eski olsunlar bir anda dosya gezgini veya disk yönetimi kısımlarında görünmemeye başlayabilirler. Bu durumda panik yapmamalısınız. Bu Windows 10 kullanıcılarının karşılaştığı en yaygın sorunlardan birisidir.

Ancak bu sorun küçük rahatsızlıktan ciddi bir soruna kadar değişkenlik gösterebilir. Cihazınızı başlatabilirseniz diskiniz hala çalışır durumda olduğundan endişelenmenize gerek yoktur. Öte yandan Windows 10 sorunlu sürücülerden önyükleme yapamıyorsa dosyalarınıza erişimi kaybedebilirsiniz.

  • Dosya gezginini çalıştırın ve ardından Bu bilgisayar seçeneğine sağ tuş tıklayarak Yönet deyin.
  • Daha sonra sol menüde Depolama seçeneğinin altında yer alan Disk Yönetimi seçeneğine gelin ve Diski Başlat deyin.
  • İletişim kutusunda başlatmak istediğiniz diski seçin ve ardından MBR veya GPT bölümünü seçin.
  • Ayrıca dilerseniz bölümler oluşturabilirsiniz.
  • Dosya gezginini çalıştırın ve ardından Bu bilgisayar seçeneğine sağ tuş tıklayarak Yönet deyin.
  • Daha sonra sol menüde Depolama seçeneğinin altında yer alan Disk Yönetimi seçeneğine gelin.
  • Burada boş olan alanı seçin ve ardından onu Yeni Basit Birim... olarak ayarlayın.

Windows 10 algılanmayan yeni sabit sürücü nasıl düzeltilir?

Yeni sabit diskiniz disk yöneticisi tarafından algılanmadıysa bunun nedeni bir sürücü sorunu, bağlantı sorunu veya hatalı BIOS ayarları olabilir. Bunlar düzeltilebilir şeylerdir. Dolayısıyla her adım için neler yapabileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir.

  • Bağlantıları kontrol edin. Bu genellikle en hızlı çözümdür. Başlamak için sabit sürücünüzü USB kablosu yerine SATA kablosuyla bağlayın. Ayrıca, bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için kablo bağlantı noktasını değiştirin. Çalışıp çalışmadığını veya sorunun cihazınız için yerel olup olmadığını görmek için sabit sürücünüzü başka bir bilgisayara bağlayabilirsiniz.
  • Sürücülerinizi güncelleyin. Sabit sürücünüz algılanmadığından aygıtı sağ tıklayıp Sürücüyü güncelle seçeneğini seçerek normalde yaptığınız gibi sürücüleri güncelleme şansınız yoktur. Bunun yerine, donanım üreticisinin resmi destek sitesini ziyaret edin ve satın aldığınız ürünle eşleşen en son sürücüyü indirin.
  • Sabit sürücüyü BIOS'ta etkinleştirin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınızın talimatlarına göre BIOS ayarlarına giriş yapın. Burada diskinizin etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkin değilse yapmanız gereken diskinizin etkin olmasını sağlamaktır. Ok tuşlarını kullanarak bunu başarabilirsiniz.

Windows 10'da sabit disk gözükmemesi gibi bir problem yaşıyorsanız buradaki bilgilerin işinize yarayacağınızı düşünüyoruz. Windows konusunda daha farklı hatalar alıyorsanız bu hataların kodunu sitemizde aratarak hatanıza çözüm bulmayı deneyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap