Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Windows 10 bilgisayarınızı otomatik olarak kapatmak istiyor musunuz? Örneğin, bilgisayar gece oyun indirirken belirli bir süre sonra kapanmasını istiyor olabilirsiniz. Bu geleceğe yönelik bir planlama yapmayı gerektirir. Windows bu konuda size çeşitli yöntemler sunmaktadır.

Özellikle dizüstü bilgisayarınız varsa sürekli açık kalmasını istememeniz gayet doğal diyebiliriz. Çünkü bu durum bilgisayarınızın pil ömrüne olumsuz etki edecektir. Bu yüzden bilgisayarın kapanma süresini otomatik olarak hazır hale getirebilirsiniz.

1. Yöntem: Çalıştır Aracını Kullanın

Bu yöntem oldukça kolaydır. Windows tuşu ve R tuşuna aynı anda basın. Karşınıza çıkan satıra shutdown -s -t rakam yazın ve tamam deyin. Burada rakam yazılı yer saniye cinsinden süreyi belirleyecektir. Bilgisayarınızın kaç saniye sonra kapanmasını istiyorsanız bunu girmelisiniz.

Örneğin, bilgisayarınızın 10 saat sonra kapanmasını istiyorsanız ilgili yere 36000 yazabilirsiniz. 36000 saniye 10 saat etmektedir. Böylece bilgisayarınızı 10 saat sonra kapanacak şekilde ayarlayabilmeniz mümkündür.

2. Yöntem: Komut İstemi Aracını Kullanın

Komut İstemi aracını kullanmak oldukça basittir. Tek yapmanız gereken Başlat menüsünün sağ tarafında yer alan arama özelliğini kullanmaktır. Bu arama özelliğine cmd yazmalı ve ardından karşınıza gelen Komut İstemi işlemini çalıştırmalısınız.

Komut İstemi çalıştıktan sonra shutdown -s -t 36000 şeklinde otomatik kapanma süresini ayarlayabilirsiniz. Burada 36000 rakamının yerine bilgisayarınızın kaç saat veya kaç dakika sonra kapanmasını istiyorsanız onu yazmalısınız. 36000 saniye 10 saat sonra kapanması anlamına gelir.

3. Yöntem: Windows PowerShell Kullanın

Windows PowerShell tıpkı Komut İstemi gibi çalışır. Arama yerine Windows PowerShell yazarak bu işlemi çalıştırabilirsiniz. Ardından ilgili yere yine shutdown -s -t 36000 şeklinde komutu ve zamanı girmeniz gerekmektedir.

36000 saniye sonra kapanması demek bilgisayarınızın 10 saat sonra kapanacağı anlamına gelir. Buradaki rakamı dilediğiniz rakamla değiştirebilirsiniz. Ancak değiştirme yaparken süreyi saniye cinsinden yazmaya dikkat etmelisiniz.

4. Yöntem: Görev Zamanlayıcı

Görev Zamanlayıcı kullanarak bilgisayarınızın ne zaman kapanacağına karar verebilirsiniz. İlk olarak Başlat menüsünün yanında yer alan arama kutusuna Görev Zamanlayıcı yazmalı ve ardından uygulamayı çalıştırmalısınız.

  • Uygulama çalıştıktan sonra karşınıza Temel Görev Oluştur isimli bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklamalısınız.
  • Seçeneğe tıkladıktan sonra Ad kısmına Shutdown yazarak İleri tuşuna basmalısınız.
  • Şimdi Tetikleyici kısmında olacaksınız. Günlük, haftalık, aylık, bir kez gibi çeşitli seçenekleri seçebilirsiniz.
  • Ardından zamanı net olarak olarak belirlemelisiniz.
  • Bir sonraki seçenekte Eylem seçeneğini düzenleyeceksiniz. Burada Program Başlat seçeneğini seçmeli ve ardından İleri tuşuna tıklamalısınız.
  • Programı Başlat menüsünde Gözat seçeneğine tıklamalı ve ardından Windows/System32 kısmında yer alan shutdown.exe dosyasını seçmelisiniz.
  • Bir sonraki adımda Bağımsız değişkenler ekle seçeneğine -s ibaresini eklemelisiniz.

Son ayarlamalar bu şekilde olacaktır. Bu ayarlamayı yaptıktan sonra bilgisayarınız belirlediğiniz sürede otomatik olarak kapanacaktır. Önceki adımlar daha kolay olmasına rağmen net saniye belirleme konusunda zorluk çekebileceğiniz için bu adımı kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap