WhatsApp Yeni Sözleşmesiyle Milyonlarca Kullanıcıyı Kaybetti

WhatsApp Türkiye’de de büyük tartışmalara yol açan gizlilik sözleşmesi nedeniyle milyonlarca kullanıcıyı kaybetti.Hizmet şartlarında köklü bir değişikliğe gitmeyi planlayan WhatsApp, gizlilik sözleşmesi ile tüm dünyanın gündeminde yer alarak tartışmaların odağında olmuştu.

Yaşanan bu süreçte milyonlarca kullanıcıya 8 Şubat 2021’e kadar müddet veren WhatsApp, bu tarihe kadar sözleşmeyi onaylamayacak kullanıcıların da uygulamayı kullanamayacağını belirtmişti. Ancak yaşanan tartışmalar sonrasında geri adım atan WhatsApp yönetimi, süreyi uzatma ile zaman kazanma yoluna gitti. Tüm bu yaşananlar ise WhatsApp için milyonlarca kullanıcı kaybı ile sonuçlandı.

WhatsApp yeni sözleşmesiyle rakiplerini güçlendirdi!

WhatsApp tarafından atılan bu hamle sonrasında uluslararası alanda Signal ve Telegram gibi rakip uygulamalar, milyonlarca kullanıcı kazandı. Yayınlanan son raporlara göre Signal 7,5 milyon, Telegram ise 25 milyon kullanıcı kazanarak pazardaki gücünü arttırdı. Mevcut durum, uygulama marketlerdeki sıralamalarda da net olarak görülebiliyor. Listelerin her zaman en üst sıralarında yer alan WhatsApp, pek çok ülke pazarında ilk 20’lere gelirken rakipleri için tam ters bir durum yaşandı. Özellikle Signal, pek çok ülkede en çok indirilen uygulama olarak dikkatleri üzerine çekti. Türkiye’de ise Signal ve Telegram’a ek olarak siyasi isimlerin de önerileriyle BİP uygulaması listelerde yukarıya tırmandı.

Konuyla ilgili ilk resmi açıklamalardan birisi WhatsApp'ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kamu politikası direktörü Niamh Sweeney’den geldi. Kamu politikası direktörü, mevcut kullanıcı kaybının gizlilik sözleşmesi nedeniyle yaşandığına inandıklarını ifade etti.

Yaşanan süreç WhatsApp için şu anda ciddi bir itibar kaybı olarak da görülürken gözler şimdiden 15 Mayıs’a çevrildi. WhatsApp tarafından mevcut tutumun devam ettirilmesi halinde kullanıcı kayıplarının daha da artması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap