WhatsApp Web Erişimine Biyometrik Kimlik Doğrulaması Geliyor

WhatsApp için yeni bir güvenlik özelliği daha aktif hale getirildi. Kullanıcılar web ve PC kullanımlarında artık biyometrik kimlik doğrulaması yapacak.

Bilgisayar ve tarayıcılarda daha fazla kullanılmaya başlanan WhatsApp, kişisel verilerin korunabilmesi adına artık ikinci bir doğrulama gerektirecek. Başka birinin izin olmadan hesaba bağlanmasını önleyen yeni sistem, yüz ya da parmak izi kilidi üzerinden çalışacak. WhatsApp hesabını masaüstü uygulaması ya da WhatsApp web'e bağlamak isteyen kullanıcılar, mevcut biyometrik bilgilerini kullanarak kimliğini doğrulaması zorunlu tutulacak. Aksi halde web ve PC’de kullanıma izin verilmeyecek. 

WhatsApp’a koruma katmanı eklendi

WhatsApp için yapılan bu hamle, telefonun yüz veya parmak izi kilidi açık olduğu sürece aktif olarak kullanılabilecek. Kullanıcıların bu güvenlik katmanını engellemek adına servisleri kapalı konuma getirmesi gerekiyor. Biyometrik kimlik doğrulama yapıldıktan sonra QR kodu okutularak bilgisayar ya da diğer cihazlardaki tarayıcılarda oturum açabilecek kullanıcılar, daha güvenli bir şekilde uygulamayı kullanabilecek. Mevcut yenilik öncesinde sadece QR kod okutularak sistemde oturum açılabiliyordu.

Yüz ya da parmak izi verileri alınmayacak

Mevcut özellik ile birlikte özellikle uluslararası alanda kişisel veri konusunda tereddüt yaşanırken, WhatsApp tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada yüz ya da parmak izi verilerinin görülemediği ve herhangi bir verinin alınmadığı ifade edildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda Windows ve Mac işletim sistemi için uygulamanın daha fazla işlevsellik kazanacağını belirtmişti. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap