Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

WhatsApp'ın Zorunlu Güncellemesi Türkiye'de Yürürlüğe Girmeyecek

Ülkemizdeki WhatsApp kullanıcıları, WhatsApp'ın zorunlu veri paylaşım güncellemesinden muaf olacak. WhatsApp kullanıcıları uygulamayı tüm işlevleriyle kullanmaya devam edebilecek.

Dünyanın en popüler haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz aylarda veri paylaşım güncellemesini yayınlamıştı. Dünya genelinde büyük ses getiren zorunlu güncelleme, Avrupa Birliği ülkeleri haricindeki tüm ülkelerde kullanıma alınacaktı. Kullanıcılar tarafından gelen tepkiler sebebiyle güncelleme süresini biraz uzatan WhatsApp'ın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmuştu.

Türkiye'nin 'veri hırsızlığına yol açabilecek' zorunlu sözleşmeye karşı durmasının ardından WhatsApp geri adım attı. Rekabet Kurumu'nun başlatmış olduğu soruşturmada savunması alınan WhatsApp temsilcileri, zorunlu güncellemenin Türkiye'de kullanıma sunulmayacağını belirtti. 

WhatsApp Türkiye'deki Kullanıcılarını Bilgilendirecek

Soruşturma kapsamında Rekabet Kurumu şirketten belge ve bilgi talep etmişti. Yeni Şafak'ın haberine göre, belge ve bilgiler kuruma ulaştı. Rekabet Kurumu yetkililerinden alınan bilgilere göre WhatsApp geri adım attı. 

Türkiye'de sözleşmenin geçerli olmayacağını belirten yetkililer şu bilgileri verdi:

"WhatsApp tarafından Kurumumuza yapılan bilgilendirme çerçevesinde güncellemenin, 15 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye'de yürürlüğe girmeyeceği ve tüm kullanıcıların WhatsApp'ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye'deki kullanıcıların, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları anlaşılmıştır.

Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp'ın güncellemeye yönelik küresel politikasından Türkiye'yi hariç tuttuğu söylenebilecektir. Bununla birlikte WhatsApp'ın ilerideki günlerde konuya ilişkin olarak Türkiye'deki kullanıcıları bilgilendirmesinin faydalı olacağını tahmin ediyoruz."

WhatsApp'ın soruşturmaya sebep olan güncellemeyi durdurmasının geçici bir tedbir kararı olduğunu bildiren yetkililer, geçici tedbir kararına uyulmaması durumunda 4054 sayılı Kanun'un 17. maddesi uyarınca idari para cezaları uygulanabileceği belirtti.

Fakat bu aşamada tedbir kararlarının gereğinin yerine getrildiği ve bu sebeple herhangi bir yaptırımın uygulanmayacağını ifade eden yetkililer, "Diğer taraftan, WhatsApp'ın konuya ilişkin olarak ileri zamanlarda atacağı adımların geçici tedbir kararına ilişkin yaptırımın uygulanıp uygulanmaması noktasında belirleyeceği olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap