WhatsApp İle Fransa Anlaştı

Geçtiğimiz günlerde bütün dünya genelinde büyük tepkilere sebep olan WhatsApp'ın kararı, tartışılmaya devam ediyor. Facebook ile kişisel verileri paylaşma kararını zorunlu onayla almaya çalışan WhatsApp, Fransız hükümeti ile el sıkıştı. 

WhatsApp'ın aldığı karar çifte standart olarak algılanırken yapılan anlaşma büyük ses getirdi. Yapılan anlaşmada "talep edildiği" takdirde WhatsApp, kişisel verileri Fransız hükümeti ile paylaşmayı taahhüt etti.

WhatsApp aldığı kararla birlikte 'kişisel veri paylaşımını onaylamayan' kişilerin 8 Şubat itibariyle uygulamayı kullanamayacağını açıklamıştı. ABD ve ülkemizde büyük tepki çeken kararın yankıları sürerken Fransa hükümeti, yaptığı anlaşma ile birlikte tepki topladı. Anlaşmaya göre Instagram, Twitter ve WhatsApp gibi sosyal medya platformları, Fransa yasalarına göre sözleşme uyarlayacak ve kişisel verileri Fransa hükümetine sunacak.

Ses getiren bu anlaşmada sosyal medya devleri, devlet yasalarına aykırı davranıldığı takdirde yıllık cirosunun yüzde 6'sı kadarını para cezası olarak hükümete verecek. 

WhatsApp'ın bu tepkilerden sonra nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyordu. Bugün yapılan açıklamada alınan karardan geri adım atılmayacağının sinyali verildi. Ayrıca Kişisel Verileri Koruma Kurulu ve Rekabeti Koruma Kurumu alınan kararla ilgili soruşturma ve inceleme başlattı.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap