Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

WhatsApp Güncellemesinden Muaf Olan Ülkeler Açıklandı

Gizlilik ilkesinde değişikliğe giderek kullanıcı sözleşmesini güncelleyen WhatsApp, son günlerde gündemden düşmüyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan uygulama, son güncellemesi ile yine gündem haline geldi.

Facebook'un satın aldığı WhatsApp, yeni koşulları kabul etme zorunluluğu ile beraber kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılması için bir nevi izin istiyor. Türkiye'de bu sözleşmeyi kabul etme süresi 8 Şubat tarihi olsada WhatsApp, AB ülkeleri için bu koşulları zorunlu kılmıyor.

WhatsApp, kullanıcı sözleşmesini 4 Ocak tarihinde güncelleyerek kullanıcıların bilgilerini Facebook ile paylaşma izni istemekte. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 8 Şubat tarihine kadar kullanıcı sözleşmesi onayı almadığı kullanıcılarına uygulamayı kullandırmayacak. Türkiye'de durum böyleyken AB ülkeleri için farkı bir durum mevcut. Uygulama, güncellemeden etkilenmeyecek olan kullanıcıların Avrupa Bölgesinde ki kullanıcılar olacağını açıkladı. Fakat sadece Avrupa Birliği ülkelerinde sözleşmenin kabulu zorunlu olmayacak. 

WhatsApp, Verdiği Sözü Tutamadı

Yeni sözleşme ile WhatsApp, mesajlar, ödeme verileri, hesap bilgileri, konum ve cihaz bilgilerini toplamak istiyor. Toplanan bu veriler Facebook'a aktarılabilir olacak.

19 Milyar dolara Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, satış işleminden sonra "Gizliliğinize saygı duyuyoruz, WhatsApp'ı sizin hakkınızda olabildiğince az bilgi sahibi olmak amacıyla kurduk. Facebook ile ortaklığımızı bağımsız bir şekilde çalışmaya devam ederek sürdüreceğiz. Temel değerlerimiz ve inançlarımız değişmeyecek" açıklamasını yapmıştı. Fakat verilen bu sözü tutamayan WhatsApp'ın nasıl bir yol izleyeği merak konusu oldu.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap