Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

WhatsApp'a Emoji Nasıl Eklenir?

Sohbet uygulamalarıyla içli dışlı olan hemen hemen herkesin en sevdiği ögeler kesinlikle emojilerdir. Her ne kadar WhatsApp yeni güncellemelerle birlikte emojileri uygulamaya dahil etmiş olmasına rağmen iPhone kullanıcılarının böyle bir şansı olmayabilmektedir.

WhatsApp yazışmalarında emoji kullanmak istiyorsanız telefonunuzda yer alan klavye seçeneklerinde bazı düzenlemeler yapmanız gerekecektir. Bu ayarlamaları ise Genel kısmından kolaylıkla halledebileceksiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek telefonunuzda emojileri etkin hale getirmelisiniz.

  • Telefonunuzun Genel ayarlar kısmına gidin ve ardından Klavye seçeneğini seçin. Daha sonra karşınıza Klavyeler seçeneği çıkacaktır.
  • Klavyeler seçeneğini seçtikten sonra Yeni Klavye Ekle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkacak iPhone klavyeleri listesinden Emoji klavyesini seçmelisiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra artık cihazınızda emojileri kullanmaya başlayabilirsiniz. Emoji klavyesini aktif hale getirdiğiniz için artık hiçbir problem yaşamayacaksınız. WhatsApp'ı açıp globe (dünya) simgesine veya emoji simgesine tıklayarak artık emojilere erişebilirsiniz.

Bir diğer güzel haber ise şu olacaktır. Apple artık yeni iOS versiyonlarında yeni emojileri düzenli olarak sunmaktadır. Bu yüzden son iOS versiyonuna yükseltme yapmanız durumunda son emojilere erişmeyi başarabilirsiniz. Bu sizin için büyük bir kolaylık olacaktır.

Peki Emoji Nedir?

Emoji, bir fikir veya duyguyu iletmek için elektronik iletişimde kullanılan küçük bir dijital görüntü veya sembol anlamına gelir. Emoji, Japonca'dan gelen bir kelimedir. Mobil telefonlarda ve internet web sayfalarında elektronik mesajlaşmada kullanılan bir kelime görevi görür.

Resim ve karakter için kanjiden türetilen emoji kelimesi, kabaca "piktograf" olarak çevrilebilecek bir kısaltmadır. Emoji ile "ifade" anlamına gelen "emoticon" kelimeleri birbiriyle karıştırılmamalıdır. İfade, duygu ve yüz ifadesinin tipografik bir görüntüsünü ifade ederken emoji çok daha geniş bir alanı kapsamaktadır.

Emojinin yaygın kullanımı ve popülaritesi, bazı analistlerin emoji kullanımını yeni bir sembol dilinin geliştirilmesiyle eşleştirmesine yol açtı. Emojiler de farklı anlamlar için gelişen farklı emojilerle sürekli gelişmektedir.

Emojigrafi, dil olarak emojiyi kullanan bir tür yapısal grameri ifade eder. Ayrıca, çevrimiçi bir referans kaynağının parçası olarak emoji sembollerinin evrimini, tasarımlarını ve anlamlarını belgeleyen Emojipedia da vardır. Emojipedia'nın kurucusu Jeremy Burge, 2014 yılında Dünya Emoji Günü fikrini ortaya atan kişidir.

17 Temmuz, insanların sosyal medya platformlarında emoji kullanmaya teşvik edildiği Dünya Emoji Günü'nün "küresel kutlaması" oldu. Geçmişte Apple, Google ve Android gibi geliştiriciler Dünya Emoji Günü'nde cinsiyet ve etnik çeşitliliği öven yeni bir emoji serisi yayınladılar.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap