Volkswagen, 2035 Sonrasında İçten Yanmalı Motora Sahip Araç Üretmeyecek

İçten yanmalı motorlardan elektrikli üretimlere geçiş yapacak yeni marka Volkswagen oldu. Şirket yaptığı açıklama ile 2035 yılı itibariyle değişime başlayacağını belirtti.

Avrupa Birliği bölgesinde emisyon konusunda çeşitli kriterler getirildi. Otomotiv üreticileri ise hem mevcut mevzuatlara uyum sağlamak hem de daha ekonomik ve sürdürülebilir bir seçeneği sunmak adına elektrikli otomobiller için çalışmalara başladı. Bugüne kadar pek çok marka tarafından yapılan açıklamalarda tamamen elektrikli üretime geçiş yapılacağı belirtilmişti. Son açıklama ise Volkswagen’den geldi.

Volkswagen 2035’ten sonra Avrupa’da satışları durduracak

Volkswagen yönetim kurulu üyesi tarafından Alman gazetesi Muenchner Merkur'a yapılan açıklamada, Volkswagen'in 2035 yılına kadar Avrupa'da içten yanmalı motor satışını durdurmayı planladığı belirtildi.  Konuyla ilgili başka bir açıklama ise Volkswagen'in satıştan sorumlu yönetim kurulu üyesi Klaus Zellmer’den geldi. Açıklamaların ortak noktası ise 2035 yılı itibariyle Avrupa bölgesinde hiçbir şekilde içten yanmalı motor satışı yapılmayacak olması. Şirket üretimleri durduracağı gibi kademeli şekilde farklı bölgelerde de ürünlerin satışları sonlandıracak.  Avrupa ile başlayacak mevcut değişiklik, ABD ve Çin ile devam edecek. Ancak Güney Amerika ve Afrika bölgelerinde mevcut değişimin daha uzun sürmesi bekleniyor.

2050’de karbon nötr olacak

Volkswagen’in geleceğe yönelik planlarında ise 2050 itibariyle şirketin karbon nötr olması hedefleniyor. 2030 yılına kadar şirketin Avrupa’daki satışlarının yüzde 70’inin elektrikli araçlar olması planlanıyor.

Daha önce Ford tarafından yapılan açıklamalarda da benzer bir planlama aktarılmıştı. Üstelik elektrikli dönüşüm için 1 milyar dolarlık yeni bir yatırımı da duyurulmuştu. Mevcut değişimlerde ülkeler tarafından alınan kararların da etkisi var. Öyle ki Norveç'te 2025, Fransa'da 2040 ve İngiltere'de 2030 itibariyle ülke genelinde içten yanmalı motor araçlar yasaklanacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap