Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Visual Studio 2022 Önizleme Sürümü Yayınlandı

Geliştirme araçları ve hizmetleri ile dünya genelinde en çok tercih edilen uygulama geliştirme platformlarından olan Visual Studio için 2022 önizleme sürümü yayınlandı.

Microsoft tarafından yayınlanan yeni bir blog gönderisi ile Visual Studio 2022’in ilk ön izlemesinin yayınlandığı duyuruldu. Önizleme ile ilgili çeşitli geliştirmeler yapan ve kullanıcıların daha iyi bir deneyim elde edeceğini öne süren Microsoft, blog yazısında konu ile ilgili şunları söyledi;

"Bu önizleme ile temel hedefimiz, yeni 64-bit platformun ölçeklenebilirliğini test etmek ve ayarlamak. Yeni 64-bit platform ile Visual Studio, güvenilirliği artırmak için sahip olduğunuz tüm sistem kaynaklarını kullanmak için artık ölçeklendirme yeteneğine sahip.

Özellikle karmaşık çözümlerle çalışırken veya Visual Studio'yu uzun süreler boyunca kullanırken uygulama çok daha işlevsellik kazanacak. 64 bit için başlatılan dönüşüm Visual Studio'nun her bölümünü etkiliyor. Bu nedenle yeni derleme, normal ön izlemelerimizden çok daha büyük ve öyle olmaya devam edecek."

Şirket açıklama ve özellik paylaşımlarının yanı sıra yeni önizleme sürümü için özel bir video çalışması da paylaştı.

Yazılım geliştiricileri Visual Studio için uygulama üzerinden güncellemeleri alarak 2022 sürümüne geçiş için ilk derlemeyi kullanmaya başlayabilecek. Stabil bir sürüm olmasının yanı sıra kullanıcıların tümünün kolay bir şekilde yeni derlemeye geçiş yapabilmesi mümkün.

Visual Studio 2022 Neler İçeriyor?

Yapılan tanıtımlarda ve açıklamalarda Visual Studio 2022 için dikkat çeken yenilikler şöyle;

  • Yenilenen IntelliCode ile yapay zeka desteğinin daha fazla ön plana alındığı uygulama, hızlı kod yazma konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Kişilerin mevcut kodlama alışkanlıklarına göre özel bir analiz yapan yapay zeka, böylece bir sonraki kod yazımı sırasında kullanıcılara öneriler sunarak daha kısa süre içerisinde içeriklerin hazırlanmasını sağlıyor.
  • Dikkat çeken bir diğer yenilik ise çapraz platform uygulama geliştirmede C# ve .NET MAUI desteğinin de sağlanmış olması.
  • Yeni versiyon 64 bit olarak geliştirilmiş durumda. Bu nedenle özellikle 2019'da geliştirilmiş olan eklentilerin büyük bir kısmı yeni versiyonda desteklenmeyecek. Mevcut eklentilerin kullanılabilir hale gelmesi için öncelikle geliştiriciler tarafından 64-bit uyumunun sağlanması gerekiyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap