Videoya Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

Videolarınıza biraz güç katmak istiyorsanız müziklerden yararlanabilirsiniz. Videolarınızın prodüksiyon değerini artırmanın en hızlı yollarından birisi budur. Size videonuz için en harika müziğin ne olduğunu söyleyemeyiz ama videoya müzik ekleme konusunda yardımcı olabiliriz.

Müzik eklemek yalnızca videonuzu daha ilgi çekici hale getirmekle kalmaz. Aynı zamanda videoya profesyonel bir dokunuş eklenmesi anlamına gelir. Profesyonel düzeyde hazırlanmış bir videoda genellikle ses kalitesinin yetersiz olması gibi bir durumla karşılaşılır. Bu durum videonuz olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

1. Windows'ta videoya müzik nasıl eklenir?

Windows 10'da birkaç tıklama ile videonuza müzik eklemeyi başarabilirsiniz. Bunun için Windows 10'da yer alan Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. Videoyu düzenlemek için Filmler ve TV uygulamasını değil Fotoğraflar uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.

Bir video dosyasını açmak için çift tıklamanız durumunda Windows onu Filmler ve TV uygulaması ile açar. Bunun yerine, dosyayı sağ tıklayın ve Birlikte Aç > Fotoğraflar seçimini gerçekleştirin. Böylece söz konusu videoyu Fotoğraflar uygulaması ile açmış olursunuz.

Video açıldığında, Fotoğraflar uygulamasının üst kısmında bir araç çubuğu görürsünüz. Bu araç çubuğu bazen varsayılan olarak gizli olabilir. Görünür olmasını sağlamak için pencerede herhangi bir yere tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından "Düzenle ve Oluştur" seçeneğine tıklayın. Son olarak "Metin içeren bir video oluştur" deyin.

Ardından Fotoğraflar uygulamasının düzenleme ekranıyla karşılaşacaksınız. Üst araç çubuğunda bir Müzik butonu yer alacaktır. Bu butona tıklayın ve ardından karşınıza bir pencere çıkaracaktır. Bu pencerede "Müziğiniz" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Bir müzik dosyası seçin seçeneğine tıklayın ve daha sonra Müzik klasöründen bir parça seçin. Eklemek istediğiniz müzik dosyası Müzik klasörünüzde değilse onu buraya taşımanız gerekmektedir. Müzik dosyanızı seçtikten sonra seçtiğiniz klipi alt kısımdaki Film Şeridi (Storyboard) kısmına sürükleyin.

Videoyu oynatmaya başladığınız zaman artık müziği duymuş olacaksınız. Bu konuda size çok fazla seçenek sunulmaz. Windows parçayı videoyla aynı anda başlatacak ve sonunda durduracaktır. Müzik ve video üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız üçüncü parti bir araç kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

2. Mac'te videoya müzik nasıl eklenir?

iMovie, macOS ve iOS'ta bulunan harika bir video düzenleyicisidir. Mac bilgisayarınızda iMovie yoksa onu Mac App Store'dan indirebilirsiniz. Yükledikten sonra video klipinize müzik eklemeye hazır hale gelirsiniz. Yeni bir proje oluşturun ve bir video klip yükleyin. Videoyu proje zaman çizelgesine sürükleyin.

Şimdi, ana menü çubuğunun hemen altında yer alan Ses seçeneğine tıklayın. Açılır menüde üç seçenek göreceksiniz: iTunes, Ses Efektleri ve GarageBand. Çoğu durumda iTunes'u seçmek istersiniz. Ses klipi iTunes içerisinde değilse onu içe aktarmanız gerekecektir.

iTunes seçeneğini seçtikten sonra parçaya ekleyebileceğiniz ses dosyalarının bir listesini göreceksiniz. Varsayılan olarak, parça adına göre sıralanır. iTunes arşivinizde çok fazla parça varsa arama çubuğunu kullanmak isteyebilirsiniz. İstediğiniz müzik parçasını bulduktan sonra onu proje zaman çizelgesine sürüklemeniz gerekir.

Bunu yaptığınızda tam şarkıya sahip olacaksınız. Videonuzla daha iyi eşleşmesi için başlangıç ve bitiş zamanını kırpmak için müzik dosyasının ön ve arka kenarlarındaki tutamaç kısımlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, GarageBand üzerinden ek parçalar ekleyebilir veya kendi oluşturduğunuz müzikleri ekleyebilirsiniz.

3. Çevrimiçi olarak videoya müzik nasıl eklenir?

Herhangi bir yazılım indirmeyi tercih etmiyorsanız veya bir videoya müzik eklemenin çok daha basit bir yolunu arıyorsanız addaudiotovideo.com adresinden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Bu araç çok kolay bir işleve sahiptir. Tek yapmanız gereken boşlukları doğru şekilde doldurmaktır.

  • "Select video file" kısmının hemen altında yer alan "Browse..." butonuna tıklayın ve videonuzu seçin.
  • "Select MP3 audio file" kısmının hemen altında yer alan "Browse..." butonuna tıklayın ve müziğini seçin.

İstediğiniz video ve ses dosyasını seçtikten sonra Upload butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Her iki dosyayı da siteye yüklemek birkaç dakika sürebilecektir. İşlem tamamlandığında "Completed" yazan bir mesaj ve bir indirme bağlantısı göreceksiniz.

Videoya müzik ekleme işleminin başarılı olup olmadığından emin olmak için dosyayı indirin ve tercih ettiğiniz medya oynatıcıda videoyu oynatın. Bu yöntemin dezavantajı müziğin videonun hemen başında başlatılacak olmasıdır. Bu yüzden videonun ortasında ses parçası bitebilecektir. Bunu ayarlamak için ses dosyasının uzunluğunun video uzunluğu ile eşleştiğinden emin olmak isteyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap