Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Video Format Değiştirme Nasıl Yapılır?

Video kayıtları artık eskisinden çok daha yüksek boyutlara sahip. Videoların boyutlarını düşürmek artık en önemli ihtiyaçlardan birisi durumunda. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Video format değiştirme, boyut düşürme ve ses dosyası değiştirme gibi işlemleri nasıl gerçekleştirirsiniz?

Büyük boyutlu dosya gönderim oranı her geçen gün artış gösterdiği için çeşitli araçlara duyulan ihtiyaç da artış göstermektedir. Akıllı telefonların 4K gibi büyük çözünürlükte videolar üretebilmesi ile birlikte videoları göndermek için standart gönderim işlemlerinin yapılması zorlaştı.

Video format değiştirmenin en önemli faydalarından birisi boyutun küçülmesini sağlamaktır. Çok kısa bir videonun çözünürlüğü yüksek olduğunda ciddi boyutlar kaplayabilmektedir. Bu durumda onu herhangi bir platforma yüklemek sorun haline gelmektedir.

1. Any Video Converter'ı indirme

Any Video Converter aracını kullanarak birçok video format değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Any Video Converter bağlantısına tıklayarak aracı hemen indirebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra onu bilgisayarınızdaki dilediğiniz klasöre kurabilirsiniz.

2. Programı çalıştırma

Programı kurup çalıştırdıktan sonra yukarıdaki sekmelerden ihtiyacınız olanı seçmeniz gerekir. Bu seçimler ihtiyacınız olanı belirleme konusunda size yardımcı olacaklardır. Örneğin, aşağıdaki adımları uygun şekilde takip edebilirsiniz:

  • CD Ekle kısmını kullanarak bir CD'de yer alan videoyu dönüştürmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Videoları Ekle kısmını kullanarak bilgisayarda yer alan bir videoyu dönüştürmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Linkleri Ekle kısmını kullanarak internet ortamında yayınlanmış bir videoyu dönüştürmeyi tercih edebilirsiniz.

3. Dönüştürülecek format seçimini yapma

Videonun içeri aktarma işlemini tamamladıktan sonra artık video üzerinde çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Sağ üst kısımda yer alan format penceresini açarak onlarca farklı cihaza ve format seçeneğine uygun olanı seçebilirsiniz.

Format seçiminin ardından sağ alttaki sekmeden de videonun çözünürlüğü ile ilgili durumlara göz atabilirsiniz. Burada aynı zamanda video renklerine göz atma şansınız olacaktır. Bu tür düzenlemeleri yaptıktan sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

4. Dönüştürme işlemine başlayın

Tüm ayarlamaları doğru şekilde yaptıktan sonra videonun dönüştürme işlemini başlatmanız gerekecektir. Bunun için sağ üstte yer alan "Şimdi Dönüştür" butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butona bastıktan sonra video dönüştürme ilerlemesi ekranda gözükecektir.

Videonun uzunluğu, boyutu ve yaptığınız ayarlar gibi tüm detaylar videonun mevcut kalitesini ve dosya boyutunu belirleyecektir. Dolayısıyla video format değiştirme yaparken tüm bu detayları göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap