VALORANT Hesap Açma Nasıl Yapılır?

VALORANT hesap açma işlemini gerçekleştirmek oldukça basittir. Tek ihtiyacınız olan kullanıcı adı, kişisel bilgiler, e-posta adresi ve oyunu çalıştırabilecek bir bilgisayardır. Bunlara sahipseniz VALORANT hesabı açma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

VALORANT, Riot Games tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış bir FPS oyunudur. Oyunun milyonlarca farklı oyuncusu vardır. Oynaması ücretsiz olan oyun ilk olarak 2019 yılında Project A adıyla duyurulmuştur. Yaklaşık bir yıl içerisinde ise dünya genelinde bilinen adıyla VALORANT haline dönüşmüştür.

1. ÜCRETSİZ OYNA seçeneğine tıklayın

Öncelikli olarak yapmanız gereken VALORANT resmi sitesine gitmektir. Karşınıza çıkan bol bol stilden ve görsel doyuruculuktan oluşan arka planın hemen üzerinde kırmızımsı bir ÜCRETSİZ OYNA butonu göreceksiniz. Bu botuna tıklayarak VALORANT hesap açma adımlarından ilkini gerçekleştirmiş olursunuz.

 • Hemen https://playvalorant.com/tr-tr/ adresini ziyaret edin.
 • Adresi ziyaret ettikten sonra ortada yer alan ÜCRETSİZ OYNA veya sağ üst köşede yer alan HEMEN OYNA seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

2. Hesap oluşturma işlemine başlayın

Bu kısım biraz karmaşık diyebiliriz ama üzülmeyin, her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışacağız. Daha önce League of Legends, League of Legends: Wild Rift, Legends of Runeterra veya Teamfight Tactics gibi oyunlardan birini oynamışsanız Riot Games hesabınız var demektir. Bu durumda hesap oluşturmanıza gerek yoktur.

 • HEMEN OYNA seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza OYNAMAYA HAZIRLAN isimli bir pencere çıkacaktır.
 • Riot Games hesabınız yoksa HESAP OLUŞTUR butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Riot Games hesabınız varsa OTURUM AÇ butonuna tıklamanız gerekmektedir.

3. Kişisel bilgilerinizi girin

HESAP OLUŞTUR penceresinde sizi "E-posta adresin ne?" isimli bir soru bekleyecektir. Buraya üyelik oluşturmak için kullanacağınız e-posta adresinizi girmelisiniz. e-posta adresinizi oturum açarken kullanacağınız için aktif olarak kullanacağınız bir e-posta olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • HESAP OLUŞTUR penceresinde ilk olarak e-posta adresinizi girmelisiniz.
 • Daha sonra doğum tarihinizi girmeniz istenecektir.
 • Son olarak ise kullanıcı adınız talep edilecektir.
 • Bu bilgileri eksiksiz bir biçimde girdikten sonra kullanmak istediğiniz şifrenizi belirlemeniz gerekmektedir.

4. E-postanızı kontrol edin

Doğum tarihi, kullanıcı, kullanmak istediğiniz şifreniz gibi detaylı bilgileri girdikten sonra Riot Games size e-posta gönderecektir. Bu e-posta genellikle iki tane olacaktır. İlk e-postada kullanıcı adınız gözükür ve bu e-posta üzerindeki bağlantıyı kullanarak hesabınızda değişiklik yapabilirsiniz.

Gelen ikinci e-postada ise VALORANT ile ilgili bir takım bilgiler yer alacaktır. Özellikle başlangıç rehberi adını taşıyan rehberi incelemenizi öneririz. Bunu tamamladıktan sonra oyuna daha etkili bir şekilde başlangıç yapmayı başarabileceksiniz.

5. Oyunu indirin

Yukarıda yer alan adımları eksiksiz bir biçimde tamamladıysanız VALORANT hesap açma işlemini başarıyla tamamladınız demektir. VALORANT hesap açma işlemleri bittiğinde site içerisinden oturum açarak OYUNU İNDİR sayfasına ulaşabileceksiniz.

 • https://playvalorant.com/tr-tr/ adresine giderek VALORANT resmi sitesini ziyaret edin.
 • Daha sonra HEMEN OYNA veya ÜCRETSİZ OYNA seçeneğine tıklayın.
 • Oluşturmuş olduğunuz Riot Games hesabınızla giriş yapın.
 • Karşınıza OYUNU İNDİR isimli bir sayfa çıkacaktır. Burada kırmızı İNDİR butonuna tıklayarak oyunu indirmeye başlayın.

VALORANT başlangıç rehberi

VALORANT'ın klasik oyunlarında 30 saniyelik bir satın alma aşaması ve 1:40 dakikalık bir aktif aşama ile turlarda karşı karşıya gelen beş oyuncudan oluşan iki takım vardır. Saldırganlar kazanmak için bir Spike yerleştirmelidir veya her düşmanı ortadan kaldırmalıdır. Savunanlar ise saldırganları ortadan kaldırmalı veya Spike patlamasını önlemelidir.

1. Doğru ayarları kullanın

Nişancı oyunlarına alışkın değilseniz fare hassasiyetinizi ayarlamanız gerektiğini bilmeyebilirsiniz. Mükemmel DPI ve hassasiyet diye bir şey olmasa bile, neyle en rahat olduğunuzu görmek için onu düşürmek ve atış menzilinde denemek istersiniz. Bu yapmanız gereken en doğru genel ayar olacaktır.

Kurulu bir Spike, NumPad kısmındaki 4 rakamıyla etkisiz hale getirilir. Çoğu oyuncu, eylemi yapamadıklarında bunu fark etmez ve kafası karışık. Bu nedenle ilgili tuş bağlantısını kontrol edip değiştirmeniz çok doğru olacaktır. Ayrıca yürüme hareketini koşmak yerine varsayılan olarak ayarlamak istemeniz çok daha doğrudur.

Nişangah veya nişancı oyunlarında bilinen meşhur adıyla crosshair oyundaki en önemli unsurlardan biridir. Bunun için mükemmel ayar diye bir şey yoktur. Ancak farklı bir rengin sizin için daha iyi olabilmesi söz konusudur. Çeşitli denemeler yaparak nişangah rengine karar vermeniz gerekmektedir.

Oyunda performans sorunları yaşıyorsanız yapmanız gereken oldukça nettir. Oyunun ayarlarını minimum düzeye indirmeniz gerekmektedir. Bunun için grafik ayarları veya video ayarları kısmına bakmanız yeterli olacaktır. Ayarları low yani düşük olarak ayarlayarak performans sorununu çözmeye çalışabilirsiniz.

2. Hareketsiz kalma konusunda kendinizi geliştirin

Oyun için en uygun ayarları keşfetmek biraz zaman alacaktır ama doğru ayarları bulduktan sonra oyunculara karşı önemli bir avantaj elde etmiş olacaksınız. Genel olarak nişancı oyunlarında bilinen en önemli gerçeklerden birisi sabit kalmanın kabul edilecek bir şey olmamasıdır. Ancak VALORANT oyununda işler biraz daha farklıdır.

Overwatch veya herhangi bir battle royale oyununda hareketsiz durmak anında ölmek anlamına gelebilmektedir. VALORANT ise bu konuda biraz daha Counter-Strike: Global Offensive'e yakındır. Çok hızlı hareket etmek veya hareket etmeye çalışmak bir hasar takasını kaybetmenize neden olabilecektir.

Koşmak gerçek anlamda problemdir. Çünkü ateş ederken belirli bir gecikme oluşturur. Nişan alma becerilerinizden emin değilseniz ateş ederken koşmamanız çok daha sağlıklı olacaktır. Ancak bunun kolay bir iş olmadığını bilmek gerekmektedir. Dolayısıyla yeni başlayan birisi için en iyi fikir ateş ederken hareket etmemektir.

3. Yetenek kullanımına dikkat edin

VALORANT oynamaya yeni başlayanlar ve özellikle Overwatch veya League of Legends tarafından gelenler tarafından yapılan en yaygın hatalardan birisi yetenekleri çok sık ve kötü anlarda kullanmaktır. Bu iyi oyuncu ile kötü oyuncu arasındaki farkı ortaya çıkaran durumlardan birisidir.

Yetenekler ana varlığınız olmaktan ziyade silah atışınızı geliştirmek için vardırlar. Bunları kullanmak, silahınıza geçişteki gecikme nedeniyle sizi savunmasız hale getirir. Özellikle uzun gecikmeli yetenekleri kullanmak için güvenli bir konumda olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

4. Kulaklıkla oynamaya çalışın

FPS oyuncuları için ideal bir durum olsa bile diğer oyunlardan gelen oyuncular için pek bilindik bir şey değildir. VALORANT oynarken her zaman kulaklık kullanmalısınız. Ayak seslerini ve yeteneklerin seslerini duymak rakibin nerede olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak rakip oyuncuların karakterleri özel yeteneklerini kullandıkları zaman dikkatli olmalısınız. Çünkü bunu yaptıkları zaman ağızlarından birkaç cümle çıkacaktır. Bu sesleri yakalamak önemlidir. Dolayısıyla özel yetenek seslerini duyduğunuz zaman pek ortalarda dolanmamaya özen göstermeniz gerekir.

5. Ekibinizle iletişim halinde olun

Riot Games'in en iyi yaptığı şeylerden birisi VALORANT'ta ekip arkadaşlarının birbiriyle olan iletişimini güçlendirmektir. Bu oyun solo yani tek başına oynanabilecek bir oyun değildir. Bu kuralara sadık kaldığınız sürece daha fazla galibiyet alabilme şansına sahip olursunuz.

Ekibinizle iletişim kurmak çok ama çok önemlidir. Bunun için iyi bir mikrofona, mükemmel bir İngilizce bilgisine veya daha fazlasına ihtiyacınız yoktur. Sistemde yer alan ping benzeri unsurları kullanarak ekip arkadaşlarınla iletişim kurmayı başarabilirsiniz.

6. Ne zaman Eco yapmanız gerektiğini bilin

Her tur başlangıcında dikkatli olmalısınız çünkü harcamanız için size verilen para miktarı gösterdiğiniz performansa göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, ardı ardına çok fazla tur kaybettiyseniz alacağınız para miktarı çok düşük olacaktır. Bu sizin aynı zamanda düşük kaliteli silahlara ve güçsüz bir kalkana bağlı kalmanız anlamına gelecektir.

Her turun başlangıcında en az 2.000 puana sahip olmayı hedeflemelisiniz. Böylece orta seviyede bir silah almayı başarabilirsiniz. CS: GO oyuncularının meşhur Eco taktikleri gibi bir taktiğini kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu taktikte oyuncular düşük bütçeli silahlarla tur kazanmaya çalışırlar ve bir sonraki turda daha güçlü silahlar alırlar.

Oyun içerisinde daha farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. Eco gideceğinizi takımınıza söylerseniz onların uygun şekilde strateji geliştirmesine yardımcı olmuş olursunuz. Her şeyin bir anlamda koordinasyon ve oyun stiliyle ilgili olduğunu unutmamalısınız. Her turu özel bir başlangıç olarak görmeniz bu nedenle çok önemli olacaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap